Parní hrnce se nejen díky pořadu „Jste to, co jíte“ staly snem nejedné paní domu. Je jedno, jestli po něm touží kvůli zachování štíhlé postavy, jako podporu zdravé výživy, nebo zda jídlo dělané v páře prostě zachutnalo i ostatním členům rodiny.
Prostě parní hrnce se staly hitem a trvale se usídlily na pultech kamenných obchodů i v nabídce internetových e-shopů.
V následujícím článku se pokusíme nahlédnout pod pokličku těchto kuchyňských spotřebičů, podíváme se, jak fungují a také po jakém parním hrnci sáhnout a po kterém radši ne.
Méně než 1 000 Kč
1 000 - 2 000 Kč
2 000 - 3 000 Kč
3 000 - 4 000 Kč
4 000 Kč a více
Clatronic ETA Gorenje Kenwood Morphy Richards Philips Russell Hobbs Tefal Tristar Zelmer
Velikostí parního hrnce je obvykle míněno množství přídavných nádob, ve kterých je možno současně na parním hrnci připravovat různé pochutiny. Nejobvyklejší množství jsou tři nádoby, k dispozici jsou hrnce i s větším množstvím nástaveb. Při výběru je však třeba si uvědomit, že hrnec a jeho příslušenství je třeba někde uskladnit. Protože se nejedná zrovna o málorozměrové zařízení, je lepší si nákup většího množství nádob dobře rozmyslet. Pořád je lepší mít menší, ale skladný parní hrnec, než kvůli parnímu hrnci přikupovat skříňky ke kuchyňské lince.
Pokud u parních hrnců nepočítáme počet nádob, ale zajímají nás litry potravin, které se v nádobách dají zpracovat, je výběr více než široký. Nejmenší obsah v nabídce obchodů začíná přibližně na třech litrech, největší obsah je 12 litrů. Pokud vám nestačí nabídka ze sortimentu domácí techniky, lze se poohlédnout po nabídce zboží určeném pro potravinářské provozy. Zde se samozřejmě na nějaký ten litr zas tak moc nekouká….
Parní hrnec vaří v páře a ta samozřejmě pro svůj vznik potřebuje nějaký zdroj energie. Pokud tedy nechcete používat napařovací hrnec důvěrně známý našim babičkám a prababičkám, k jehož použití potřebujete rozpálenou plotnu, nebo plynový hořák, jistě sáhnete po elektrickém parním hrnci. Z hlediska spotřeby elektrické energie se hrnce liší příkonem a to v rozmezí 400 až 2000 Wattů. Velikost této veličiny se samozřejmě projeví na rychlosti, za kterou je jídlo v napařovacích nádobách uvařeno. Nicméně i zde platí všeho s rozumem. Pro málopočetnou rodinu, která má nejradši dobře propečené řízky a napařovací hrnec použije dvakrát do roka hlavně při rekonvalescenci po žlučníkových záchvatech, je zařízení s příkonem 2000 W přece jen asi zbytečně luxusní investice. Dietáři, rekonvalescenti a lidé, jejichž chuťové buňky jsou vytrénované lety kulinářských experimentů, zvlášť pokud jsou časově vytíženi, zřejmě po výkonově silnějších zařízeních sáhnou s radostí.
Samozřejmě při studování údajů o příkonu a zvažování využitelnosti či nevyužitelnosti silnějšího nebo slabšího příkonu se nezapomeňte podívat i po údajích o energetické třídě. Nejúspornější jsou přístroje energetické třídy A+++. Nezapomeňte - vše co je v nižší energetické skupině bere peníze z kapes při placení účtů za elektřinu. Sáhněte tedy po té nejvyšší možné, při větším provozním vytížení parního hrnce se vám peníze jistě vrátí v nižších účtech za elektřinu.
Výrobci se samozřejmě snaží upoutat zákazníkovu pozornost, a proto ke svým výrobkům přidávají různé další funkce, někdy méně, někdy více užitečné. V nabídce jsou časovače, digitální minutky, displeje na zobrazení stavu a funkcí, automatické udržování teploty, odložené starty, programování napařování a další funkce. Samozřejmosti je ochrana proti přehřátí a vyvaření vody. Někteří výrobci jako benefit dávají zdarma malou kuchařku pro přípravu jídel v jejich parním hrnci. Pokud možno, vždy však sáhněte po prověřených značkách. Když nic jiného, servis svých zařízení mívají spolehlivý. Což se u noname spotřebičů říct zrovna nedá.
V nabídce jsou výrobky v plastovém a nerezovém provedení. Pozor na lacinější plasty, vařená zelenina a některé koření na nich nechávají neodstranitelné stopy. Nerez je sice trvanlivější ale také dražší. Pozor si dejte také na výrobky, které se tváří jako nerezové, ale ve skutečnosti jsou plastové s nástřikem nerezového vzhledu. Mohou fungovat dobře, ale pokud se začnou časem loupat, tak s nimi velkou parádu ve vaší designově vymazlené kuchyni neuděláte….
Parní hrnec by především měl umět vařit v páře dobrá jídla. Podotýkám dobře vařit. Výrobkům, u nichž se především zdůrazňuje high-tech vzhled, nízká cena nebo parní vícetónová píšťalka, se radši obloukem vyhněte. Riziko poznatku, že v takovém hrnci maximálně draze spaříte seno, je přece jen asi dost vysoké.
Tedy, než se rozhodnete nakupovat, ptejte se známých, čtěte v internetových diskuzích na téma vaření v parních hrncích, čtěte příslušné recenze. Je to sice zdlouhavější, ale funguje to dobře.
Co je to parní hrnec Doba přípravy jídel v parním hrnci Domácí napařovače Jak vybrat nejvhodnější parní hrnec na rýži Jak koupit parní hrnec Návod k parnímu hrnci Klady a zápory parních hrnců Jak používat kombinovaný parní hrnec Jak vařit v elektrickém parním hrnci Jak používat nastavitelný napařovač na zeleninu
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu