Jak vybrat správný vysavač

První vysavače se objevily téměř před 150 lety v USA a od té doby udělaly obrovský krok jak ve vývoji, tak v rozšířenosti nejen co se domácností týče.

Původní požadavek - ulehčit práci paní domu a dostat rychleji a s menší námahou pryč nečistoty z koberce, se rozšířil i na likvidaci roztočů, plísní a dalších alergenů, které mnohým lidem ošklivě znepříjemňují život.
Od původních těžkých a obtížně ovladatelných strojů vybavených nádrží na odchytávání vysátých nečistot jsme se v současné době dostali k bezsáčkovým cyklonovým vysavačům a k technicky sofistikovaným robotickým vysavačům. Díky dlouhodobému vývoji lze vysávat všechny možné povrchy podlah, dokonce i ohniště nebo trávníky a to i bez využití přímého zapojení k elektrické síti, protože i vysavače dostaly výkonné a účinné akumulátory.

Podívejte se na nabídku vysavačů dle cenového rozpětí:

Méně než 2 000 Kč
2 000 - 3 000 Kč
3 000 - 4 000 Kč
4 000 - 9 000 Kč
9 000 Kč a více

Podívejte se na nabídku vysavačů podle značek:

Black&Decker  Bosch  Clatronic  CleanMate  Concept  Daewoo  DeLonghi  ECG  Electrolux  ETA  Gorenje  Hoover  iClebo  Imetec  iRobot  Philips  ROHNSON  Rowenta  Samsung  SENCOR  Vileda  Zelmer

Mokrá nebo suchá varianta vysavače?

Dříve téměř nemyslitelné vysávání mokrých povrchů, není dnes způsobem jak zlikvidovat vysavač i s jeho elektrovýzbrojí, ale spotřebitelskou volbou, kterou denně řeší tisíce lidí. Spousta spotřebitelů si denně pořizují nový vysavač a rozhodují se mezi jeho suchou a mokrou variantou. Takovouto volbu si je ale třeba dobře rozmyslet.  Mokrý vysavač stejně dobře zbaví koberec od vylínané srsti vašeho čtyřnohého miláčka, nebo vytře mokrou podlahu v koupelni, ale oproti suché variantě vysavače je zde odlišné filtrování nečistot. A také složitější postup nastavování přístroje při změně volby způsobu vysávání.

Sáček ano či ne?

Smetí vysáté vysavačem je shromažďováno v jeho útrobách. Zachycené nečistoty skončí buď v pevném kontejneru, nebo v odpadovém pytli. Výhoda bezsáčkového vysavače je především v tom, že odpadá nakupování sáčků, které fungují často i jako filtry. Pokud se jedná o tzv. HEPA filtry, může být částka vydaná za celou dobu životnosti vysavače  nemalá.  Tento typ filtrů je však mimořádně vhodný pro alergiky.  Některé typy jsou schopny zachytit a nepustit ven až 99 procent nasátých nečistot. Schopnost zachycení určuje číslo. Nejúčinnější jsou HEPA filtry číslo 13. Tyto odpadové sáčky a filtry však nejsou zrovna lacinou záležitostí. Na druhé straně u bezsáčkového vysavače je nutno kontejner na odpad času od času vysypat, což může být problém pro ty majitele, kteří trpí některou alergií. Například na prach, peří, pyly a další alergeny. Ty se při čištění kontejneru dostanou do ovzduší a mohou majiteli vysavače způsobit alergické reakce.  Krom toho, opravy bezsáčkových vysavačů jsou vzhledem k vnitřní soustavě pevných filtrů většinou dražší než u tradičního typu přístroje.

Příkon a sací výkon-dvě strany jedné mince.

Při výběru vysavače se často lidé rozhodují podle příkonu vysavače.  Jedná se o obecně rozšířený omyl, že čím větší spotřeba proudu tím větší síla sání. To samozřejmě není ani zdaleka pravda.  Příkon je pouze informace o tom, kolik vysavač při svém spuštění spotřebuje proudu a se sacím výkonem to nemusí mít v podstatě mnoho společného. Sací výkon odpovídá většinou 25 procentům příkonu vysavače a samozřejmě se mění v závislosti například s množstvím nasátého smetí v odpadním sáčku, nebo v souvislosti s ucpanou sací hadicí při špatné údržbě vysavače. Sací výkon lze měnit i podle požadavku uživatele. Hodně vysavačů je vybaveno regulací výkonu sání, povětšinou na rukojeti sací trubice.

Uživatelský bonus.

Dnes by se těžko našel vysavač, jehož jediným komfortem by byl pouze vysoký sací výkon.  Kromě nejrůznějších nástavců, umožňujících vysávání v nepřístupných místech a schopnost vysávání nejrůznějších materiálů je důležité pro spotřebitele i jak je řešen přívod proudu.  Tedy jak je dlouhý kabel a jak je upraveno jeho navíjení. Ke komfortu uživatele se započítává i tichý chod (pod 70 dB), snadný pojezd, příjemné ovládání a v neposlední řadě i vzhled.  Pro hodně náročné zákazníky jsou vyráběné také „vonící vysavače“ které umožňují přidávat do odpadního sáčku aromapřísady, které pak provoní celý vysávaný prostor.

Vysavače a údržba podlahy  Součásti vysavače  Výhody a nevýhody vysavačů  Typy vysavačů  Srovnání kanystrových vysavačů  Spotřebitelův průvodce vysavači  Průvodce při kupování vysavače  Oprava vysavače  Klady a zápory bezsáčkových vysavačů  Mechanismus vysavače  Jaký typ vysavače používat na dlaždice  Jak vybrat mezi sáčkovým a bezsáčkovým vysavačem  Jak vyřešit problémy u vysavače  Jak porovnat vysavače  Jak funguje vysavač?  Rozdíly ve fungování sáčkových a bezsáčkových vysavačů   Rozdíly mezi centrálními a kanystrovými vysavači

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat šicí stroj

Výběr správného šicího stroje je důležitým prvním krokem, abyste pak doma mohly šít skvělé výrobky. Vhodný...
více…

Jak vyčistit šicí stroj

Šicí stroj stejně jako ostatní stroje vyžaduje pravidelnou údržbu, aby správně fungoval. Když se budete řídit...
více…

Jak opravit šicí stroj II.

Šicí stroj je mechanické zařízení sloužící k šití, které vydrží i velké množství šití během krátkého...
více…

Učíme se používat šicí stroj

Umět šít na šicím stroji je skvělá dovednost pro život. Nejenže ušetříte peníze tím, že si samy ušijete...
více…

Jak vyčistit a promazat šicí stroj

Čištění a promazávání šicího stroje je základní údržba sloužící k tomu, aby Váš šicí stroj déle...
více…

Jak pečovat o šicí stroj

Šicí stroje jsou důmyslnější a dražší, než byly kdy dříve, zároveň však nabízejí mnoho funkcí a spoustu...
více…

Základní oprava šicího stroje

Mnoho problémů u šicího stroje můžete vyřešit jeho údržbou a jednoduchými úpravami. I drobné nedostatky, např....
více…

Jak šít na šicím stroji

Znalost práce na šicím stroji Vám pomůže na něm šít rychle a efektivně. I když se šicí stroje liší značka od...
více…

Jak opravit šicí stroj

Šicí stroje jsou odolná zařízení, která vydrží roky užívání. Když přece jen přestane šicí stroj fungovat,...
více…

Jaký olej je bezpečný pro šicí stroj?

Šicí stroj má stovky drobných součástek, z nichž mnohé jsou při jeho chodu v rychlém pohybu, čímž vzniká...
více…