Žehlení je úkol, který má rád málokdo z nás. Pokud však máte správnou žehličku, usnadní vám tuto jednotvárnou práci. Žehličky mají různé prvky, které se liší podle toho, kolik chcete za žehličku utratit.
Existují malé přenosné cestovní žehličky i velké těžké profesionální žehličky pro švadleny a krejčí nebo pro ty, kteří chtějí dosáhnout dokonalého vzhledu.
Když budete kupovat žehličku, podívejte se na její odolnost, snadnost používání a speciální prvky, které budete potřebovat.
Většina suchých žehliček má kovovou žehlicí plochu a kolečko na ovládání teploty. Tyto žehličky nebývají drahé, často však nemusí stačit Vašim potřebám. U obyčejné suché žehličky budete potřebovat používat rozprašovací láhev s vodou a škrob, abyste dosáhli adekvátního výsledku. Navíc bývají těžké a nemívají další prvky, jako je automatické vypínání a zatahovací kabel. Nicméně i tyto nedostatky mohou být brány jako plus pro ty uživatelky a uživatele, které si na tento základní typ žehliček zvykli natolik, že je nemíní měnit za jiné sofistikované druhy.
Většina žehliček na trhu jsou napařovací žehličky. Mívají malý zásobník na vodu, který naplníte, aby mohla žehlička produkovat páru. Pára napomůže hladšímu žehlení a hezčímu povrchu bavlny nebo plátna. Běžný je prvek parního rázu, který Vám pomůže vyhladit odolné záhyby. Žehličky také mohou mít další prvky, jako je automatické vypínání nebo zatahovací kabel.
Nedávnou inovací u žehliček je vertikální napařovací žehlička. Tato žehlička produkuje páru jako standardní napařovací žehlička, avšak může oblečení napařovat horizontálně i vertikálně. Samotné napařování odstraní část záhybů a nabízí rychlou alternativu k tradičnímu žehlení. Za tento prvek sice zaplatíte více, ale skvěle Vám ušetří čas.
Tento typ žehliček je někdy nazýván jako žehlící centra, nebo systémové žehličky Generátor páry je zde oddělen od tělesa žehličky do ohřívacího boileru-generátoru páry. Toto zařízení má samostatné ovládací prvky oddělené od ovládání žehličky. Výhodou je rychlost a snadnost žehlení, protože tok páry je zde stabilní a mnohem silnější než u napařovacích žehliček. Odpadají problémy s odkapáváním vody ze žehličky.
Nejkvalitnější žehličky mívají výborné prvky napařování, jednoduché ovládání teploty, automatické vypínání a zatahovací kabel. Luxusní žehličky také mívají kvalitnější nepřilnavou žehlicí plochu, více napařovacích trysek a zásobník na páru, který se snadněji plní. Přestože tento typ žehličky může mnoha lidem přijít drahý, vyplatí se, pokud šijete nebo pravidelně žehlíte těžké tkaniny.
Cestovní žehličky jsou menší a lehčí než standardní žehličky. Mnohé se dají složit, aby se lépe vešly do zavazadla. Někdy mají a někdy nemají prvek napařování. Některé jsou bez kabelu. Pokud pravidelně cestujete, může Vám cestovní žehlička přijít vhod. Mnohé hotely však mají k dispozici na pokojích nebo na recepci žehličku, takže mít vlastní žehličku není tak podstatné, jak si myslíte. Vyberte si cestovní žehličku, která je malá, snadno se používá a bude splňovat Vaše potřeby při cestování.
Žehlička prošla dlouhým vývojem od svých primitivních počátků ve 14. století, kdy to byl pouhý kus zahřátého kovu. Moderní žehličky mají přívodový kabel, volbu páry, automatické vypínání a ovládání teploty, což ty původní postrádaly. Ačkoli se prvky liší podle modelu, moderní žehličky se skládají ze stejných základních prvků, které dohromady žehlí Vaše oblečení.
V podstatě se jedná o nejdůležitější část žehličky. Na její schopnosti klouzat po látce s minimálním kluzným odporem a schopností udržet si tuto vlastnost co nejdéle bez narušení integrity žehlící plochy záleží komfort a spokojenost obsluhy. Nejméně odolný je hliník a nerezová ocel. Velice snadno se do nich nadělají rýhy, plocha se napaluje a zhoršuje se klouzavost žehličky. Proto se do slitiny hliníku nebo nerezové oceli přidávají další prvky, pomocí nichž vznikají při výrobě velice odolné kompozitní žehlící desky. Výrobci je označují různě, například AutoClean Catalis, Palladium, Platinium atd.
V zásadě platí, že čím více otvorů na žehlící ploše, tím lépe. Vhodné je rozmístění otvorů do několika parních zón, nikoli rovnoměrně po celé ploše. Rozvod páry po celé ploše a lepší kluznost umožňují i parní kanálky, které nejdete u kvalitních žehliček. Napařovací žehličky mají zpravidla více možností napařování. Automatické napařování s regulací páry, intenzivní napařování a vertikální napařování. U lepších modelů se dá množství páry regulovat. Některé žehličky jsou vybaveny i automatickým zastavením tvorby páry. Tvorba páry se zastaví, když žehlička pracuje s nízkou teplotou. Na žehlící ploše tak nevznikají kapky vody. Tento systém výrobci obvykle uvádí jako Anti-drip či Drip-stop.
Domácí spotřebiče jsou často ohroženy vodním kamenem. U některých levnějších napařovacích žehliček se proto používá jen destilovaná voda, jiné mají odvápňovací systém a používají běžnou vodu z vodovodu. Pokud tedy máte žehličku s odvápňovacím systémem, nepoužívejte destilovanou vodu. Vyvíjí menší množství kvalitní páry a vaší žehličce ani peněžence tím rozhodně neprospějete. Pokud víte, že máte příliš tvrdou vodu, můžete ji částečně naředit destilovanou, nicméně vhodnější bude častější odvápňování.
Při výrobě zásobníku na vodu se do formy skládající se ze dvou částí vstřikuje roztavený plast, čímž vzniká plastový kryt budoucího zásobníku. Další části zásobníku, pumpa a píst, které ovládají tok vody, se vyrábějí stejnou metodou vstřikování plastu do formy. Také se tak vyrábějí tlačítka žehličky.
Termostat obsahuje důležitý mechanismus nazývaný bimetalový spínač. Ten se skládá ze dvou kovů, z nichž jeden se zahřívá rychleji než druhý, a když se zahřeje, ohne se. Ohnutím kontroluje teplotu žehličky a brání jejímu přehřátí. K bimetalovému spínači jsou připojené elektrické kontakty, které umožňují, aby žehličkou procházela elektřina a zahřívala ji.
Držadlo je také z plastu a vyrábí se vstřikováním do formy. Připojuje se později na výrobní lince. Měl by mít ergonomický tvar, protože svým provedením zásadně ovlivňuje pohodlné žehlení.
Kryt žehličky se vyrábí vstřikováním roztaveného plastu do formy, který je pak zchlazený, vyjmutý z formy a jde spolu s ostatními součástkami na výrobní linku. Ovlivňuje vzhled výrobku a je bezpečnotním prvkem, protože kryje nebezpečné části žehličky.
Na výrobní lince se přívodní kabel připojuje až naposledy, až je celý žehlička složená. Připojuje ho obvykle automatizovaný stroj, ale někdy se připojuje i ručně. I on má své ergonocké provedení a rozhodně se zásadně podílí na ochraně uživatele před úrazem elektrickým proudem.
Je důležitý pro kvalitu žehlení, ale není hlavním měřítkem pro posouzení kvality žehličky. Čím vyšší je příkon žehličky, tím rychleji se nám plocha nahřeje na zvolenou teplotu, a tím více uvolňuje páry během želení. Každým stiskem parního šoku se plocha prudce zchladí, a to je právě chvíle kdy výkon oceníte nejvíce. Příkon by být menší než 1200W, ideálně však 1900W, případně až 2800W.
Zapomínat by se nemělo ani na bezpečnost při žehlení. Funkce automatického vypnutí spotřebiče v určitém časovém limitu zabrání, aby se žehlička zahřívala v době, kdy se s ní nepracuje. Předejdete tak nejen poničení prádla, žehlícího prkna a plochy žehličky, ale uspoříte i energii. Některé žehličky mají funkci signalizace vysoké teploty žehlící plochy, popř. textilní protektor, který zabrání poškození, či oblýskání látky.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu