Jak vyřešit spaní dětí v malém bytě tak, aby zároveň měly i dostatečný prostor na hraní a psaní úkolů?

Patrové postele byly velkým hitem konce minulého století. Sice nejsou ideálním řešením, ale v rodině, kde nemá každé dítě svůj pokojíček je to často nutnost. Ne všechny rodiny s dětmi si mohou dovolit velký byt nebo dům, kde by všichni měli postaráno o soukromí. Jak tedy zařídit dětský pokoj, aby děti měly dostatek místa i na jiné aktivity než jen spaní?

Ani dnes nejsou malé byty něčím neobvyklým

Zejména, pokud jste kupovali byt sami dva, jako tzv. startovací, ale najednou v něm už bydlíte čtyři a šance na koupi většího je zatím v nedohlednu. Stejně tak, pokud máte sice větší, ale stále pouze třípokojový byt a k němu dvě či více dětí. A tak je na místě otázka, jak vyřešit, aby každé z dětí mělo nejen vlastní postel, ale i psací stůl či skříňku s hračkami. Jednou z možností, jak ušetřit část prostoru je, pořídit dětem patrovou či vyvýšenou postel.

Možnosti úspory prostoru v dětském pokoji

  • Patrová postel - nahoře spí jedno dítě, dole druhé. Ušetříte místo na jednu postel, které můžete využít jako psací koutek či místo na šatní skříň.
  • Vyvýšená postel - dítě spí nahoře a pod sebou má prostor na hraní či psací stolek. Z boku jsou většinou skříňky nebo poličky.
  • Vysouvací postel - jednolůžko se vysunutím spodní části změní na dvě téměř samostatné postele. Dokonce, takto může být vyřešeno i spaní pro tři děti, pokud postel bude patrová s vysouvací spodní částí.

Od jakého věku jsou vhodné patrové postele

Ideálním časem, kdy by dítě mělo zvládnout spaní na patrové posteli je věk 6 let. Samozřejmě, tento údaj je pouze orientační, protože i mezi dětmi jsou rozdíly. Některé bez problémů zvládne spaní "ve výši" už ve čtyřech či pěti letech, pro jiné starší to může být stále problém. Rozhodně byste však neměli uvažovat o patrové či vyvýšené posteli, pokud vaše děti nemají více než tři roky. Pokud však nutně potřebujete vyřešit spaní menších dětí v malém prostoru, zajímavou a praktickou možností je i tzv. bezpečnostní síť na postel, která ochrání dítě od pádu z výšky.

Pro koho patrová a vyvýšená postel není vhodná?

  • pro velmi malé děti do tří let věku
  • pro děti, které trpí alergiemi (prach, roztoči, plísně ...) - spaní těsně u stropu může jejich alergii zhoršit
  • pro děti, které mají neklidný spánek
  • pro děti, které trpí náměsíčností
  • pro děti, které nespí celou noc (například se budí na močení, bojí se a podobně).
Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články