Jak zabránit zubním kazům u dětí? Dejte dětem zuby zapečetit!
Stav zoubků českých dětí rozhodně není to, čím by se mohla naše republika a zdravotnictví chlubit. Preventivní prohlídky jsou čistě na uvážení rodičů, tak se často dostane k zubnímu lékaři dítě, až když ho bolí zub. Potom si zbytečně děti vypěstují návyk, že v zubních ordinacích to musí nutně vždy bolet. Jak ale ochránit dětské zuby? Jednou z možností je jejich pečetění.
Co znamená pečetí zubů
Pečetění zubů je stomatologický úkon, kterým se speciální hmotou zalijí žvýkací plošky zubů-stoliček. Žvýkací plochy zadních zoubků jsou totiž často velmi členité, rýhované a snadno se v nich ukládají zbytky potravy. V důsledku toho se v těchto místech zvykne tvořit zubní kaz. Aby se tomu předešlo, je zde možnost zoubky zapečetit. Pečetí se zpravidla až zoubky trvalé, i když je možné v některých případech zapečetit i mléčné zuby (zvláště pokud to doporučí zubní lékař). Tento "zákrok" se provádí tedy kolem věku šesti let děťátka, kdy se prořezávají první trvalé zuby. Pečetění zoubků není bolestivý zákrok, plošky zubů se speciálním způsobem vyčistí (různí zubní lékaři používají odlišné postupy čištění) a zalijí tekutou hmotou, která se podobá bílé plombě (může být ale i průsvitná). Následně se tato hmota nechá zatvrdnout a provede se fluoridace zubu.
Jak dlouho pečetění vydrží?
Zapečetěné zoubky vydrží zhruba tři až pět let. Pokud se při kontrole u zubního lékaře zjistí, že zapečetěná plocha je narušena, lze to opravit a zub "dopečetit". Dětem se obvykle dávají pečetidla bílé barvy a většinou je i rodič schopen vidět, zda je vše v pořádku nebo kousek pečetidla chybí. V každém případě to však při pravidelných zubních prohlídkách zkontroluje zubní lékař, takže se není třeba strachovat, pokud na tyto prohlídky chodíte s dítětem poctivě.
Zapečetění není zárukou zdravých zubů
I když je pečetění zoubků dobrým způsobem, jak předejít tvorbě zubního kazu u malých dětí na nejrizikovějších částech chrupu, přece jen to nelze brát jako tečku za důkladnou hygienou. Zubní kaz se totiž netvoří pouze na žvýkacích ploškách zubů, které se pečetí, ale často i v mezizubních prostorech. Pečetění je pouze prevencí na vyšší úrovni, péče o zuby však musí samozřejmě nadále pokračovat!
Co to stojí?
Pečetění zoubků provádějí běžně zubní lékaři nebo dentální hygienistky. Pokud máte o tuto proceduru zájem, informujte se u zubního lékaře, ke kterému vaše dítě patří. Zeptejte se na vhodnost tohoto úkonu pro vaše dítě a také cenu. Ta se pohybuje obvykle v cenách kolem 200-450 korun za jeden zub, ale mohou být i vyšší.
Má to význam?
S uzávěry mají zubní lékaři i pacienti velmi dobré zkušenosti. Pečetěné zuby jsou opravdu dobře chráněny před vznikem zubního kazu, takže takovou prevenci lze jen doporučit. Pečetění zubů lze provést i u dospělých osob, dělá se například na zubech moudrosti, které se často rychle zkazí. Pečetění většina zubních lékařů provádí pouze na zcela zdravých zubech, i když v některých případech se dá zapečetit i zaplombovaný zub.