Jak zajistit bezpečnost dětí?

Malé dítě se učí chodit, mluvit, hrát a zároveň ho musíme učit i bezpečnému chování. A to je velmi důležitá a zodpovědná úloha, protože tím často předejdeme tomu, aby se dítě v nebezpečí opravdu ocitlo. Miminka jsou v bezpečném kočárku nebo sedačce pod stálou kontrolou rodičů. Ale rostou a brzy začnou samy lézt. A tady již rodiče musí vytvořit  bezpečné prostředí pro své dítě nejen doma, ale i mimo domov, což je často velmi náročné.

Dveře, okna, balkony, schody

děti, které lezou nebo se už naučily chodit, rádi hledají cestu, jak se dostat ven. Proto vždy zamykejte vchodové dveře a všechna okna, které jsou nízko nad zemí, zajistěte, neboť děti jsou vynalézavé. Dbejte na i na to, aby v blízkosti oken nebyly předměty, po kterých se dítě může vyšplhat na parapet. Pokud větráte, nemějte dítě z dohledu. Pokud máte balkon, nikdy nenechávejte dítě samo na balkoně. Ujistěte se, že dítě se nemůže vyšplhat na zábradlí nebo se jím protáhnout. Na balkoně nenechávejte židle ani stolečky, po kterých by mohlo dítě vylézt.

Cestování

Pokud cestujete autem, nezapomeňte na autosedačku přiměřené kategorie. Samozřejmostí při koupi autosedačky by mělo být splnění bezpečnostních norem.
Jste-li cyklisticky založená rodina, cyklistiky se vzdát nemusíte. Do cyklosedaček je vhodné dávat dítě, až když umí pevně sedět (nejdříve po 6. měsíci života). Zapomenout byste však neměli na ochranu hlavy své ratolesti (helma vhodné velikosti). Na cyklistické výlety však můžete vzít i menší děti a to v cyklovozíku. V něm se se speciální novorozeneckou vložkou mohou převážet děti již od narození.

Zahrada

Zamykejte branku, zkontrolujte plot, zda v něm nejsou díry nebo velké otvory, přes které by mohlo dítě utéct. Máte-li na zahradě kůly, měly by být vyšší, než dítě a jejich hrot bezpečně ukrytý. Žebříky, ostré zahradní nářadí, chemikálie ukládejte mimo dosah dětí. Motyky a hrábě ukládejte tak, aby na ně dítě nemohlo stoupnout a udeřit se do hlavy, nebo aby na dítě nemohlo spadnout, S chemikáliemi pracujte opatrně, hned po použití je odložte na bezpečné místo. Prázdné bazény, jezírka zakryjte a oploťte. Nikdy nenechávejte dítě samo v jejich blízkosti, pokud nejsou zabezpečeny. Učte dítě zdravému respektu před vodou. Od malička mu vštěpujte, že k vodě se smí přiblížit pouze v doprovodu dospělého. Nikdy nenechávejte dítě samo v bazénu, u jezírek či rybníků. Jakoukoliv nádobu s vodou uzavřete, kanály zakryjte mříží. Zahradní nábytek skládejte sami, aby si dítě nepřiskříplo prsty. Pískoviště zakrývejte, abyste předešli znečištění domácími zvířaty. Pokud se znečistí, vyčistěte jej. Když vám na zahradě rostou jedovaté houby, hned, jak se objeví, je odstraňte. Naučte děti, že některé plody, semínka i rostliny jsou jedovaté (např. konvalinka, jmelí, vánoční hvězda, zlatý déšť aj.), ukažte jim rostliny, které pro ně nejsou nebezpečné (např. řeřicha, růže). Nejlépe, ale bude, když jedovaté rostliny na své zahradě nebudete vůbec pěstovat.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články