Jaké jsou jednotlivé etapy výstavby jednopodlažního rodinného domu?

V posledních několika letech se stalo poměrně populárním stavět rodinné domy svépomocí. Ať už máte vlastní pozemek a budete začínat od nuly nebo vás čeká rozsáhlá rekonstrukce, máme pro vás přehledný článek, ve kterém vám přiblížíme jednotlivé fáze výstavby rodinného domu. Od nákupu pozemku nebo stavby, po položení základních kamenů až po instalaci oken a dveří, máme pro vás odpověď na vše, co vás zajímá.

Zaměřovací a výkopové práce

Tato fáze zahrnuje přípravu staveniště a zaměření budoucího domu. Prvním krokem je vyklizení pozemku a odstranění překážek. Následuje zaměření stavby, kde se na základě projektové dokumentace určí přesné umístění budovy. Poté se provádějí výkopové práce pro základy, které mohou zahrnovat i odvodnění terénu.

Základy domu

Základy jsou klíčové pro stabilitu celé stavby. Provádí se betonáž základové desky nebo zhotovení základových pásů či patek, které nesou svislé konstrukce domu. V rámci této etapy také dojde ke zhotovení vodovodního, plynovodního a kanalizačního systému. Stejně tak se vytáhne i elektřina a kabelové televize.

Svislé nosné konstrukce v přízemí a komín

Tato fáze zahrnuje výstavbu zdí přízemí z různých materiálů (cihly, betonové bloky, dřevo atd.). Současně se staví i komín, pokud je součástí projektu.

Vodorovné nosné konstrukce a střecha

Jedná se o konstrukce, jako jsou stropy, které oddělují jednotlivá podlaží. Mohou být realizovány z různých materiálů, například z monolitického betonu, prefabrikovaných betonových panelů nebo dřevěných konstrukcí.

 

Stavba střechy zahrnuje výstavbu krovu a jeho pokrytí střešní krytinou a instalaci střešních oken. Střecha chrání dům před vnějšími vlivy a její správné provedení je klíčové pro celkovou odolnost stavby.

Výplně otvorů - okna a venkovní dveře

V této fázi se instalují okna a venkovní dveře. Je důležité, aby byly kvalitní a dobře izolovaly, což má vliv na tepelnou i zvukovou izolaci a energetickou efektivitu domu. Jak probíhá montáž plastových oken, se můžete podívat zde: https://www.oknoplastik.cz/vyroba-a-montaz/montaz-oken/.

Svislé nenosné konstrukce

Sem spadají příčky, které dělí vnitřní prostor na jednotlivé místnosti. Mohou být vyrobeny z různých materiálů, jako jsou sádrokarton, cihly nebo dřevěné konstrukce.

Instalace hydroizolace, odpadního potrubí, vodovodu a topení

Tato etapa zahrnuje instalaci všech nezbytných systémů pro komfortní bydlení – vodovod, kanalizace, topení a hydroizolaci pro ochranu před vlhkostí.

Elektroinstalace

Provádí se instalace elektroinstalace včetně zásuvek, vypínačů, osvětlení a probíhá příprava pro připojení dalších elektrických zařízení.

Vnitřní omítky a podlahy

V poslední etapě probíhá aplikace omítek na vnitřní stěny a stropy pro dokončení povrchů a příprava na další dekorativní úpravy, jako je malování nebo tapetování. Poslední fáze také zahrnuje položení podlahových krytin, jako je dřevo, dlažba, koberce nebo laminát.

 

Samozřejmě pouze tímto práce na domu nekončí a ještě není ve stavu, kdy můžete pohodlně bydlet. Každopádně nadále už se jedná především o povrchové úpravy. Uvnitř budete řešit sanitu, nábytek, interiérové dveře (zde) apod. a venku zase tepelnou izolaci a položení omítky. Stavba domu je práce dlouhá, náročná a samozřejmě i velmi nákladná, nicméně neexistuje lepší pocit, než když sedíte na pohovce s vědomím, že jste si svůj dům snů postavili svépomocí.

 

comments powered by Disqus