Javor polní na živý plot i chutný jarní salát
Javor polní patří mezi vysoké listnaté stromy nebo také keře. Má nádherně vykrojené listy, které jsou působivou zahradní dekorací. Ale listy nemusí být jen na ozdobu, využití najdou i v kuchyni, léčitelství a farmacii.
Javor babyka
Javor babyka (Acer campestre) je poměrně vysoký strom, který dorůstá do výšky až 15 m. Většinou se s ním můžeme setkat na mezích, menších lesících a v poslední době i v městských výsadbách. Divoce se často vyskytuje jako keř. A to je i jeden z důvodů, proč si získal oblibu mezi zahrádkáři, kteří ho s úspěchem využívají jako živý plot. Málokdo však ví, že jeho listy mají léčivé účinky a dá se z nich připravit chutný salát.
Listy javoru polního
Listy jsou dlanitě členěné se třemi až pěti tupými laloky a výrazným žilkováním. Nápadné jsou i plody tvořící do měsíčku zkroucené křídlaté dvojnažky s blanitým povrchem, které zná skoro každé dítě jako vrtulky. Tento strom se vyznačuje hrubým kmenem a bohatě větvenou okrouhlou korunou.
Výskyt javoru babyky
Javor polní roste skoro po celé Evropě, jeho teritorium je však mnohem širší. Můžeme se s ním setkat i v severní Africe, Malé Asii i na východ od Kavkazu. Kromě něj existuje více než stovka dřevin rodu Acer, které se vyskytují prakticky ve všech částech světa s mírným klimatem. V Kanadě se dokonce javor těší takové oblibě, že se jeho list stal národním symbolem na vlajce.
Květenství
Poměrně nenápadné zelenožluté květy na vzpřímených řídkých chocholících hroznovitého tvaru se objevují v květnu, kdy se stávají oblíbeným útočištěm včel.
Pěstování
Javor babyka patří k nenáročným dřevinám, které dobře snášejí městské klima a do jisté míry i přesolené půdy. V zahrádkách mu však bude lépe vyhovovat zemina mírně vápnitá a do hloubky zkypřená, aby se měly kam rozrůst kořeny. Nejlépe jim bude vyhovovat polostín. Vzhledem k tomu, že v přírodě rostou tyto stromy spíše v teplejších oblastech do výšky 900 m nm, měli by mít i za plotem obdobné podmínky. Protože javory dobře snášejí řez, dají se s úspěchem využívat i do živých plotů. Musíme však počítat s tím, že rostou dost pomalu a při výběru ve školce dát přednost starším, vyšším dřevinám.
Množení
Javor polní se dá úspěšně množit ze semen, ale na statný stromek si v takovém případě budeme muset počkat mnoho let. Semínka sbíráme v průběhu září, přičemž sledujeme, zda nejsou vysušená sluníčkem. Nejlépe uděláme, když je hned zapíchneme na chráněném místě do kypré písčité půdy, kde na jaře vyklíčí. Pokud dáme přednost jarnímu výsevu, musíme je uložit v nevytápěné místnosti do bedýnky s mírně vlhkým pískem, aby přes zimu nevyschly. Vyšší semenáčky je dobré zahrnout a na trvalé stanoviště je přesadit, až když povyrostou. Pokud se rozhodneme pro množení pomocí řízků, měli bychom je odebrat na jaře a po ošetření růstovým stimulátorem zapíchnout do kypré půdy s pískem na místo, kde budou chráněny před přímým sluníčkem. Optimální je pařeniště, které však musíme pravidelně větrat.
Nábytek z javoru
Pokud začneme od začátku, musíme připomenout, že javor je velmi žádanou surovinou pro své pružné, a přitom pevné dřevo. Vyrábějí se z něj hudební nástroje, ale i dýhy a namáhané části nábytku.
Salát z javorových listů
Mnozí z nás si určitě vzpomenou na léčivý javorový sirup, který se užívá nejen jako biosladidlo, ale také jako "přírodní chemoterapie", která ničí rakovinové buňky. Ten se však vyrábí hlavně z mízy javoru cukrového a černého. Z javoru polního využíváme především mladé listy, z nichž po rozdrcení vytéká šťáva působící proti štípnutí hmyzem. Z jarních listů se však dá připravit i chutný salát. Stačí, když je nadrobno rozkrájíme a ochutíme octovou zálivkou. Na zpestření chuti lze přidat stejnou dávku mladých listů břízy nebo vše promíchat s klasickým hlávkovým salátem.