Jeseníky po stopách čarodějnických procesů
Film Kladivo na čarodějnice z roku 1969 jistě znáte. Je založen na stejnojmenné knize, která vypráví o pronásledování, mučení a upalování nevinných lidí, kteří byli podezřelí z toho, že jsou v moci ďábla. Přitom se nejedná o fikci. Na konci 17. století zemřely stovky žen v plamenech poté, co byly obviněny z čarodějnictví. První byla zatčena a upálena v květnu 1678.
Vyrazili jsme autem ze Sobotína, ale než jsme se dostali ke kostelu, kde to vše začalo, udělali jsme si zastávku v malém parku u silnice, kde se skrývala krásná hrobka. V renesančním stylu ji navrhl vídeňský architekt Wenzel Baumheyer a vybudována byla na konci 19. století pro bohatou rodinu Kleinových. V hrobce spočinulo celkem 12 členů rodiny. Dnes hrobka není v nejlepším stavu, ale její krása je přesto nesporná. Spolu s izolovaným parkem a osamělým výhledem na okolní hory představuje ideální místo posledního odpočinku, téměř jako z filmů.
Když jsme dorazili ke kostelu, přivítal nás příjemný starý pán, který pracuje téměř celý život jako správce kostela. Vyprávěl nám o historii místa včetně nechvalně proslulých záležitostí s čarodějnicemi a novějších válečných zločinů, a také nás provedl kolem. Památeční kámen připomíná návštěvníkům, že se jedná o místo, kde vše v roce 1678 začalo - a musím říct, že s tímto vědomím jsem se při procházení po kostele a jeho okolí cítila trochu divně. Nenápadná budova, která je přitom tichým svědkem tragické historie… Film samotný zde však natáčen nebyl, to bylo v kostele Sv. Jakuba Většího v Praze, který představoval kostel Sv. Vavřince v Sobotíně, přesto však vesnice stojí za návštěvu.
O pár kilometrů dále ve vesnici Maršíkov najdete skutečný klenot. Kostel Sv. Michaela postavený v roce 1609 v renesančním stylu s pozdně barokními a rokokovými změnami nás skutečně nadchl. Je celý ze dřeva a velmi krásný. Interiér zůstává po celá léta nezměněný, dokonce i pach prachu přispívá k obrazu starobylosti. Dnes se zde konají mše jen velmi vzácně a kostel bývá často zavřený, ale pán bydlící vedle měl klíče a rád nám odemkl a ukázal budovu zevnitř. A skutečně stojí za to se dovnitř podívat.
Naší další zastávkou byly Velke Losiny, jedna z nejstarších vesnic v oblasti známá svým lázeňským zařízením, ale také čarodějnickými procesy. Zde v zámku z 16. století působil inkvizitor Jindřich František Boblig z Edelstadtu, zde pracoval, vyslýchal, mučil a odsuzoval nevinné ženy. Zámek se objevuje v Kladivu na čarodějnice (kde hrál sám sebe) i s tím, jako kruté a tragické věci se zde odehrávaly. Při pohledu na krásný zámek a procházce po zeleném areálu je těžké věřit, že tohle idylické místo bylo dějištěm asi nejtemnějším okamžiků v historii oblasti Jeseníků…
Po dopoledni věnovaném těžkému tématu jsme zamířili do města Jeseník se odreagovat a během cesty jsme zastavili u dalšího krásného zámku v Loučné nad Desnou. Je pozoruhodné, kolik zajímavých míst je možné najít v relativně malé oblasti Jeseníků, kde snad každá vesnice nabízí něco, co stojí za návštěvu.
Po obědě v Jeseníku jsme se vydali do hor nad městem za lázeňskými kůrami. V krásném přírodním prostředí leží Priessnitzovy léčebné lázně, nejstarší lázně zabývající se balneoterapií (hydroterapií) na světě. Místní samouk Vincenz Priessnitz zjistil, že studená voda může výrazně pomoct při léčení některých nemocí, a na tom založil celé své léčení. Nejprve ho sice obviňovali z šarlatánství, ale protože nepoužíval nic jiného než vodu, nebyl přesvědčen. Brzy poté jeho lazně zaznamenaly velký úspěch. Dnes může kdokoli navštívit areál, kde uvidíte pár nádrží se studenou vodou. Můžete se zde posadit s nohama ve vodě, projít se v ledové studeném mělkém bazénku nebo ponořit ruce do jiné nádrže. Nejprve to vypadalo sice legračně, jak lidé tápali ve vodě po kolena, ale přestala jsem se smát ve chvíli, kdy jsem si něco z toho vyzkoušela sama. Za horkého dne, jako byl tento, byla sice studená voda požehnáním, přestože jsem v ní nevydržela příliš dlouho. Ještě jedna zajímavost: polské slovo „prysznic“ (sprcha) je odvozeno právě od Vincenze Priessnitze!
Mohli jsme sice zůstat v Priessnitzových lázních zbytek dne a už jen relaxovat, ale měli jsme ten den v plánu návštěvu ještě jednoho místa - dalšího lázeňského města. Karlova Studánka je druhé nejmenší město v ČR a je skutečně půvabné. Obklopují ho zelené hory a architektura z 19. století na hlavní ulici je kompletně ze dřeva, takže jí dává jedinečný vzhled. Karlova Studánka prý má vzduch patřící k nejčistším ve střední Evropě a dá se tomu věřit. Posezení ve starosvětském pavilonu a popíjení kávy, procházka po hlavní ulici a ochutnání léčivé vody přímo z pramene představovaly skvělé zakončení celého výletu v Jeseníkách.
Kde se ubytovat:
Jeseník:
Velké Losiny:
Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com, kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.