Jóga smíchu zlepšuje tělesné i duševní zdraví

Je vám jóga k smíchu? A proč by vlastně být neměla! Zajímavé a zdraví prospěšné spojení jógy a smíchu přináší úžasné benefity. Jak takové spojení vypadá a co pro naše tělo znamená, zjistíte v našem článku.

Smích je projevem štěstí,

ale má i mnoho zdravotních benefitů. "Masíruje" vnitřní orgány, díky čemuž dochází ke zlepšení jejich fungování. Endorfiny působí blahodárně na mozek. Díky nim se člověk dívá na svůj život z té lepší stránky. Pozitiv smíchu je prostě nepočítaně! Chcete se víc smát? Toužíte po tom, aby váš život byl veselejší a tělo zdravější? Jóga smíchu vám tato přání pomůže splnit.

Co jóga smíchu přináší do běžného života?

Existují tisíce návodů na to, jak udělat svůj život lepším, šťastnějším, spokojenějším. Většina z nich má jedno společné. Je třeba pro to něco udělat! Pokud chce člověk opravdu od života něco dostat, musí nejprve něco životu "dát". Štěstí, spokojenost, úspěch "nespadnou z nebe" jen tak. Je potřeba vyvinout patřičné úsilí na to, aby se staly součástí našeho života. Kromě toho je důležité, dívat se na svět optimisticky a očekávat vše, co je dobré a pozitivní. To je možné dosáhnout i pravidelným cvičením jógy smíchu. Při cvičení získáte zkušenost, že své emoční prožívání můžete mít ve velké míře pod kontrolou. Naučíte se, jak si dobrou náladu přivodit, a jak jí nakazit i své okolí. Na několik věcí se budete dívat z nadhledu a nebudete je brát až tak smrtelně vážně. Navíc endorfiny snižují hladinu stresu. Zde však účinky jógy smíchu na lidské zdraví nekončí. Smích podporuje celkovou obranyschopnost organismu a zlepšuje fungování vnitřních orgánů. Na fyzické úrovni dochází k masáži vnitřních orgánů, zvýšenému přívodu kyslíku do organismu, k posílení imunitního systému a k podpoře trávení.

Jóga smíchu u nás

Zajímá vás, jak jóga smíchu vznikla? Za všechno může indický lékař Madan Kataria, který se rozhodl ještě v roce 1995 využít a spojit přínosy smíchu a jógy, a tak vznikla jóga smíchu. Tento styl jógy je aktuálně rozšířen ve více než 70 zemích světa. I u nás, i když aktuálně není až tak velmi rozšířená. Zatím je vnímána spíše jako exotika. I když v zahraničí jsou kluby smíchu běžnou záležitostí. Cvičení používají i firmy jako teambuildingové aktivity nebo v rámci komunikačních tréninků. Smích je výborný k vyjádření spolupráce. 

Hodina jógy smíchu v praxi

Neumíte si představit, jak to vypadá na hodinách jógy smíchu v praxi? K úvodu hodiny patří samozřejmě rozehřátí spojené se vzájemným "naladěním se" členů skupiny na stejnou vlnu. Využívají se na to různé hry: skákačky, tleskačky apod. Někde to bývá  i cvičení na procvičení levé a pravé hemisféry, na propojení těla a vědomí. Po zábavném úvodu přicházejí na řadu samotné "smíchocviky", které se střídají s dechovým cvičením. Závěr patří meditaci nebo relaxaci. Jak vypadá taková meditace smíchu? Je to volný proud smíchu, kdy se lidé opravdu smějí bez příčiny, oni sami jsou smíchem. Je to velmi osvobozující zážitek. Lidé odcházejí z takové hodiny příjemně naladěni a dobrou náladou se následně snaží nakazit i své blízké okolí.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články