Jogurt s probiotickým účinkem
Jak si vybrat jogurt, který nám bude chutnat a navíc bude obsahovat to, kvůli čemu tento zakysaný mléčný výrobek hlavně kupujeme? Můžeme považovat každý jogurt za probiotický? A jak je to s živými kulturami, jsou všechny stejně kvalitní? Napoví vám složení výrobku.
Druhy živých kultur
Z hlediska životaschopnosti jsou velké rozdíly v prožívání jednotlivých kultur - bakterií, které se používají při výrobě fermentovaných mléčných výrobků (jogurt, jogurtový nápoj, acidofilní mléko, kefír aj.). Některé živé kultury obsažené v jogurtech nepřežívají kyselé prostředí žaludku. Tuto důležitou vlastnost mají probiotické výrobky s ověřeným účinkem.
Jogurt je věda
Vědci zjistili, že existují podstatné rozdíly ve fyziologii jednotlivých mléčných bakterií, a to i v rámci téhož druhu. Například ne všechny laktobacily jsou stejné. Delší přežívání v jogurtu zabezpečuje i aktivita samotných nových typů bakterií. Tyto produkují různé biologicky aktivní látky (např. organické kyseliny), jejichž důsledkem je tzv. biologická konzervace.
Trvanlivost jogurtu
Ta potlačuje množení nežádoucích mikroorganismů a probiotickým bakteriím neublíží. Trvanlivost jogurtu a zachování probiotických vlastností umocňují nové postupy, včetně zavedení přísných hygienických zásad a udržování produktů při nízké teplotě Náročnému výzkumu z posledních dvou desetiletí vděčíme za to, že v obchodní síti se již vyskytují živé probiotické jogurty se zaručenou trvanlivostí až 30 dní, a to bez použití syntetických konzervačních látek.
Ne každý jogurt lze nazvat "probiotický"
Je třeba rozlišovat jogurty klasickými a jogurty s probiotickými účinky. Za probiotické lze prohlásit pouze ty, jejichž zdraví a vitalitu podporující účinky byly potvrzeny oficiálními a přísnými klinickými zkouškami. Studie musí prokázat schopnost probiotické kultury přežít přechod trávicím systémem a preventivní či léčebné účinky na zdraví. Jen takový jogurt může výrobce označit jako jogurt probiotický!