Pece mohou být kachlové, kamenné, zděné, skleněné nebo také hliněné.
Rozlišujeme pece lehké, středně těžké, těžké nebo velmi těžké.
Pece se svislými, vodorovnými, spirálovými a slepými tahy.
Na pece s povrchovou teplotou do 40, do 60 a nad 80 ° C. Obecně se stavěná pec realizuje s teplotou do 60 ° C na povrchu, při vyšší teplotě musí mít bezpečnostní kryty a teplo z ní již není příjemné.
Máme pece zděné, montované, odlévané, nabíjené, ekologické a zcela recyklovatelné. Patří sem i pece postavené vratnou nebo nevratnou technologií. Pece postavené vratnou technologií dodnes používají klasickou montáž na hlínu. Taková kamna lze bez větších komplikací rozebrat a postavit na jiném místě, pouze se použije nový spojovací materiál (hlína). Pece postavené nevratnou technologií je potřeba po skončení jejich životnosti mechanicky zbourat a zlikvidovat. Jednotlivé dílce již nelze od sebe oddělit tak, aby se daly znovu použít.
Dělíme pece na 4 hodinové, 8 hodinové, 12 hodinové a 24 hodinové.
Rozlišuje tak pece na kusové dřevo, brikety, dřevěné peletky, dřevěné štěpky, rašelinu, rostliny nebo na zvířecí trus.
Sporáky, pekařské pece, destilační kotle a pece, technologické pece, například v dílnách drobných řemeslníků určené na úpravy materiálů, dále jsou to pařáky na košíkářské proutí, kotle na barvení modrotisku a podobně.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu