Kachlová kamna, sporáky a pece
Původní kachlová kamna, na jaké byly v minulosti zvyklí naši předkové, se v současnosti doplňují o další typy. Už nemluvíme obecně o kachlových kamnech, ale o stavěném spotřebiči či stavěné peci. Stavěný spotřebič je pec, postavená na daném místě. Nelze ji bez porušení funkčnosti přenést jinam. Kdybychom se o to pokusili, zůstala by nám pouze hromada rozbitých dílů nebo nefunkční prasklá pec. Stavěná pec je pevně spojena s budovou obvyklými stavebními technologiemi.
Podle materiálů převažujících na povrchu pece rozlišujeme
- Omítanou pec - větší část jejího povrchu je omítaná - může být postavena z tzv. omítacích kachlí nebo cihel, kamene, nabíjené hlíny a podobně,
- obkládanou pec - je postavena ze stavebních prvků a obložená kachlemi, obkladačkami, kovovými elementy, sklem a podobně - obkladový prvek lze odstranit bez narušení funkčnosti pece,
- kachlová kamna - jsou postavena z nosných tvarovek, většinou keramických a glazovaných (kachle většinou nelze vyndat bez narušení funkčnosti pece) - tento typ pece je u nás napoužívanejší.
Podle základních konstrukčních materiálů dělíme pece
Pece mohou být kachlové, kamenné, zděné, skleněné nebo také hliněné.
Dělení pecí podle hmotnosti
Rozlišujeme pece lehké, středně těžké, těžké nebo velmi těžké.
Podle typu rozlišujeme
Pece se svislými, vodorovnými, spirálovými a slepými tahy.
Podle výkonu pece dělíme
Na pece s povrchovou teplotou do 40, do 60 a nad 80 ° C. Obecně se stavěná pec realizuje s teplotou do 60 ° C na povrchu, při vyšší teplotě musí mít bezpečnostní kryty a teplo z ní již není příjemné.
Podle technologií stavby
Máme pece zděné, montované, odlévané, nabíjené, ekologické a zcela recyklovatelné. Patří sem i pece postavené vratnou nebo nevratnou technologií. Pece postavené vratnou technologií dodnes používají klasickou montáž na hlínu. Taková kamna lze bez větších komplikací rozebrat a postavit na jiném místě, pouze se použije nový spojovací materiál (hlína). Pece postavené nevratnou technologií je potřeba po skončení jejich životnosti mechanicky zbourat a zlikvidovat. Jednotlivé dílce již nelze od sebe oddělit tak, aby se daly znovu použít.
Podle času akumulace a přikládacího cyklu
Dělíme pece na 4 hodinové, 8 hodinové, 12 hodinové a 24 hodinové.
Pece se liší spalovaným palivem
Rozlišuje tak pece na kusové dřevo, brikety, dřevěné peletky, dřevěné štěpky, rašelinu, rostliny nebo na zvířecí trus.
Podle účelu použití rozlišujeme
Sporáky, pekařské pece, destilační kotle a pece, technologické pece, například v dílnách drobných řemeslníků určené na úpravy materiálů, dále jsou to pařáky na košíkářské proutí, kotle na barvení modrotisku a podobně.