Kam se vydat a na co se podívat v Krakově
Jak cestovat v Krakově Většina atrakcí v Krakově se nachází v centrální části města a snadno se k nim dostanete pěšky. Pokud byste však potřebovali na nějaké vzdálenější místo nebo prostě byli příliš unavení chozením, k dispozici je systém veřejné dopravy s autobusy a tramvajemi, který pokrývá všechna místa, která by vás v Krakově mohla zajímat. Spojení si ověříte v aplikaci, jako je Jakdojade, kde rovněž můžete zakoupit jízdenky. Ty jsou k dostání také v kioscích a automatech na zastávkách a v autobusech/tramvajích.
Navštivte Hlavní náměstí
Hlavní náměstí (Rynek Glowny) je jedno z největších náměstí v Evropě (200 x 200 m) a jedna z předních atrakcí Krakova. Po celá staletí bylo srdcem města, a to se nezměnilo dodnes. Pochází z 13. století, kdy se jednalo o největší náměstí v Evropě. Od svého začátku představovalo centrum společenského, politického a kulturního života ve městě a hrálo významnou roli v polské historii. Dnes Hlavní náměstí slouží k řadě akcí, včetně pravidelných, jako jsou oslavy Lajkonika (vousatého muže podobného Tatarovi, což je jeden ze symbolů města) nebo Festival tradičních betlémů (szopka). Ale i bez akcí stojí Hlavní náměstí za návštěvu. Najdete zde některé z nejvýznamnějších pamětihodností Krakova, jako je kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Vojtěcha, radniční věž nebo Památník Adama Mickiewicze. Přímo uprostřed náměstí stojí impozantní budova Sukiennice. Budovy kolem Hlavního náměstí patří k nejkrásnějším městským domům v Krakově. Náměstí je plné kaváren a restaurací, které mohou být předražené, ale neexistuje lepší místo, kde si můžete sednout a vnímat rušnou atmosféru, k níž přispívají turisté, místní i spousta holubů.
Procházejte se po starém městě
Krakov nebyl za II. světové války téměř poničen, takže dodnes můžete obdivovat jeho původní architekturu, která je nejlépe zachovalá ve starém městě, nejstarší části Krakova obklopené parkem Planty. Zde najdete nejvýznamnější atrakce (jako je Hlavní náměstí), ale také spoustu skrytých klenotů, které objevíte, když se budete jen tak bezcílně procházet kolem. Při procházkách narazíte na malebné kouty, krásné kostely nebo dokonce na most podobný Mostu vzdechů v italských Benátkách. Seznam je dlouhý a záleží jen na vás, kolik míst si prohlédnete. Doporučujeme Malé tržní náměstí (Maly Rynek), nám. plac Szczepanski, ul. Bracka nebo ul. Kanonicza, ale každá ulice je krásná a skýtá vlastní půvab. Staré město také můžete navštívit s komentovanou prohlídkou.
Navštivte Planty Park
Krakovské staré město je obklopeno krásným parkem Planty vytvořeným v první polovině 19. století na místě, kde předtím stálo městské opevnění (dodnes můžete vidět jeho části včetně bašty Barbakán). Lokalita byla pečlivě navržena, proto byla také známá jako městská zahrada. Park Planty se rychle stal jedním z oblíbených míst, kam se místní vydávali na procházku nebo relaxovat, a jeho obliba přetrvává dodnes. Park zahrnuje řadu památníků, které jistě objevíte, a také spoustu laviček k odpočinku.
Podívejte se na zbytky opevnění
V dobách středověku bylo krakovské staré město (tehdejší celé město) obklopeno hradbami – Krakov se poučil z invaze Mongolů v roce 1240. Do města bylo možné vstoupit 7 branami, které se na noc zavíraly, navíc bylo a město chráněno příkopem. Během staletí tvar opevnění postupně ustoupil, takže padlo rozhodnutí hradby rozebrat. Dodnes se dochovala jen malá část s bránou, tzv. Barbakán (z konce 15. století, dnes sídlo Historického muzea), a Floriánská brána, která vede do ul. Florianska pokračující až na Hlavní náměstí. Malá část někdejšího opevnění je přístupná veřejnosti, můžete se projít po hradbách a projít 3 zbylými branami.
Jedno z nejvýznamnějších divadel v Polsku
Divadlo Juliusza Słowackého (Teatr im. Juliusza Slowackiego) nacházející se na okraji starého města patří k nejvýznamnějším divadlům v Polsku a na začátku 20. století bylo rodištěm hnutí Mladé Polsko. Za pozornost stojí budova samotná. Byla postavena v roce 1893 na místě, kde dříve stál kostel a klášter Řádu sv. Ducha z 14. století. Budova divadla byla navržena v eklektickém stylu s neo-barokními a neo-renesančními dodatky a je pěkným příkladem divadel stavěných v té době v Evropě. přitom patří k nejkrásnějším budovám v Krakově. V Divadle Juliusza Słowackého můžete shlédnout hru – aktuální program najdete zde - a přitom si také prohlédnout úžasný interiér divadla, který je neméně působivý jako exteriér.
Obdivujte secesní architekturu
Krakov možná nemá nádhernou secesní architekturu, jako jiná města, která byla součástí habsburské monarchie (např. Segedín, Budapešť, Oradea nebo Lvov), ale také má své architektonické atrakce. Patří k nim Palác umění na nám. Plac Szczepanski ve starém městě. Byl navržen ve stylu vídeňské secese na začátku 20. století a představoval výstavní prostor pro slavné polské umělce. Na stejném náměstí si můžete všimnout další krásné secesní budovy, Starého národního divadla (jedno z nejstarších divadel v Polsku). Na Hlavním náměstí je další klenot, městský dům vedle kostela Nanebevzetí Panny Marie, kdy pochází z roku 1907. Když jde o secesní interiéry, vynikají především dvě místa: kavárna Jama Michalika Cafe (ul. Florianska 45) s typickým dobovým dekorem, nábytkem a vitrážovými okny, a pak františkánský kostel s polychromovanými nástěnnými ozdobami a vitrážovými okny od Stanisława Wyspiańského.
Okrsek Kazimierz
Kazimierz, dříve židovský okrsek v Krakově, je fascinující místo k průzkumům a skvělá alternativa ke starému městu. I když v nedávných letech prošla oblast rozsáhlou gentrifikací, stále má své kouzlo a atmosféru, a je méně turisticky orientovaná než Hlavní náměstí. Kazimierz byl založen ve 14. století a až do roku 1791 to bylo oddělené město, začleněné do Krakova až na konci 18. století. Bylo centrem židovské komunity v Krakově a dodnes zde najdete řadu pozůstatků jejich historie a kultury, včetně pár synagog, židovských hřbitovů a každoročního Festivalu židovské kultury. Ale Kazimierz je také stylový a módní okrsek s řadou kaváren, restaurací, obchůdků a nezávislých galerií. Je to jedna z oblíbených lokalit, kde pobývají místní i turisté, takže v létě večer může být obtížné najít volný stůl v některém z barů a restaurací. Srdcem okrsku je Nové náměstí (Plac Nowy) plné života především o víkendech, kde ve dne můžete nakupovat na bleším trhu a večer pobývat v okolních barech nebo na náměstí samotném. Kazimierz je rovněž ideální místo pro milovníky fotografování, kteří zde najdou spoustu půvabných koutů, klikatících se uliček, skrytých pasáží a nejfotogeničtějších míst v Krakově.
Židovské hřbitovy
Kromě synagog existují také další stopy židovské přítomnosti včetně dvou hřbitovů, které se dochovaly do dnešního dne, oba v okrsku Kazimierz. Hřbitov Remu/h se nachází vedle stejnojmenné synagogy a je starší, s náhrobky pocházejícími z 16. století. Najdete zde hroby některých velmi významných lidí nejen z krakovské židovské komunity, ale také z Vídně či Prahy. Hřbitov Remuh fungoval do roku 1800, kdy byl zřízen Nový židovský hřbitov na ul. Miodowa (za vlakovou tratí). Otevřen byl do roku 1920 a dnes zde najdete asi 10 000 náhrobních kamenů, včetně některých patřících nejvýznamnějším Židům z Krakova. Nový židovský hřbitov je mnohem větší než hřbitov Remuh a patrně také zajímavější, skvělé místo k procházkám, obdivování krásných náhrobních kamenů a přemýšlení o židovské minulosti Krakova.
Pouliční jídlo v Kazimierzi
Když budete prozkoumávat okrsek Kazimierz, ochutnejte také nějaký zdejší street food včetně nejslavnějšího polského rychlého občerstvení – zapiekanky. Jakási polská verze pizzy vznikla v 70. letech a od té doby se stala oblíbeným rychlým občerstvením v celé zemi. Zapiekanka je jednoduché jídlo – opečená půlka bagety obložená bílými houbami a sýrem (základní verze), k níž můžete přidat řadu dalších ingrediencí podle chuti, např. zeleninu, párek, šunku, a také různé omáčky. Nejlepší zapiekanku v Polsku najdete v Kazimierzi, v kulaté budově uprostřed Nového náměstí (Plac Nowy). Více míst v Krakově si klade nárok na nejlepší pouliční jídlo včetně Endzioru (snadno ho poznáte podle toho, že zde vždy bývá nejdelší fronta), ale zapiekanka z každého z nich je fantastická. Kromě toho však v Kazimierzi také najdete některé pojízdné prodejny (food truck), např. na rohu ulic Sw. Wawrzynca a Waska nebo ulic Jakuba a Ciemna. A když je řeč o pouličním jídle, existuje ještě jedna pro Krakov typická instituce, kterou můžete vyzkoušet: párek/klobása prodávaná ze starého modrého auta. Auto parkuje každý večer u tržnice na ul. Grzegórzecka a můžete očekávat frontu, protože prodejna je skutečně oblíbená a ikonická. Ale zpátky v Kazimierzi kromě pouličního jídla najdete také nejrůznější kavárny, restaurace, bary a další místa, kde můžete pobývat.
Pěší most Otce Bernateka
Most Otce Bernateka je jedním z nejnovějších dodatků scenérie Krakova, kdy byl otevřen v roce 2010 na místě, kde předtím stál most Podgórski. Pěší most spojuje oblíbené okrsky Kazimierz a Podgorze a přispívá k atmosféře místa. Most je poměrně úhledný, s ocelovým obloukem a pár skulpturami. Také se jedná o neoficiální „most lásky“ v Krakově, kde milenci zavěšují „zámky lásky“.
Čtvrť Podgórze
Okrsek Podgorze ležící za Vislou, když půjdete z Kazimierze, se před pár lety stal novým oblíbeným cílem místních. Objevila se řada kaváren, barů a restaurací, což změnilo scenérii okrsku, kde je dnes směsice malých podniků určených pro místní obyvatele i podniků pro všechny. Je to zvláštní kombinace, které v Podgorze velmi dobře funguje (není totiž tak turisticky orientovaná jako Kazimierz). Kromě těchto podniků zde najdete řadu atrakcí, včetně pohádkově působícího kostela sv. Josefa, pěkných domů ukrytých ve vedlejších ulicích, zelené oázy Bednarskiego Park nebo pár zajímavých muzeí. Nechejte si ve svém programu pár hodin na průzkum Podgorze, abyste poznali méně turisticky zaměřenou tvář Krakova. Podgorze bývá součástí některých prohlídkových okruhů, které Vám pomohou se dozvědět více o této části Krakova.
Smaltovna Oskara Schindlera
Svět se dozvěděl o příběhu Oskara Schindlera díky filmu Schindlerův seznam. Když začala II. světová válka, Schindler (sudetský Němec) převzal smaltovnu a najal neplacené dělníky z židovské komunity. Během válečných let tak zachránil více jak tisícovku Židů, čímž získal titul „spravedlivý mezi národy“. Dnes je v někdejších administrativních budovách továrny umístěno muzeum vyprávějící příběh Oskara Schindlera a ukazující jeho život v Krakově za nacistické okupace. Smaltovna Oskara Schindlera se nachází trochu dál od města, v okrsku Podgórze vedle Muzea současného umění MOCAK, ale určitě stojí za zajížďku, když budete v Krakově.
Místo, kde stál koncentrační tábor Krakow-Plaszow
Během II. světová války nacistické Německo, které okupovalo Polsko, vytvořilo pracovní tábor na předměstí Krakow–Plaszow. Otevřen byl v roce 1942 na místě, kde bývaly dva židovské hřbitovy, a byl určen především pro lidi ze zlikvidovaného krakovského ghetta. Místo bylo brzy proměněno v koncentrační tábor, který fungoval až do začátku roku 1945. Ve vrcholném období zde bylo drženo asi 35 000 osob, především Židů, ale také Poláků a Romů. Dnes je prostor koncentračního tábora strašidelně působící zelené místo a pouze když se dobře podíváte kolem, zjistíte, jak hrozné a tragické bylo. Dodnes můžete místy najít základy budov nebo zbytky židovských náhrobních kamenů, zatímco nově přidané informační tabule vyprávějí historii místa. Také je zde velmi ponurý a působivý Památník obětem nacismu, který vzpomíná na ty, kdo byli drženi v koncentračním táboře.
Lom Liban
Nedaleko Krakovy mohyly najdete lom Liban pojmenovaný po místním průmyslníkovi Bernardu Libanovi, který zde otevřel vápenku v roce 1873 (ale těžilo se zde už od středověku). Během II. světové války zde nacisté zřídili pracovní tábor pro Poláky, z nichž mnozí v nelidských podmínkách zahynuli. Lom Liban také sloužil jako filmové prostředí při natáčení Schindlerova seznamu v roce 1993. Dnes je lom převážně opuštěný, takže ho můžete navštívit. Stále zde najdete zbytky pracovního tábora (např. cestu dlážděnou náhrobními kameny ze židovského hřbitova) a část kulis z filmu Schindlerův seznam. Místo je z velké části zarostlé vegetací a vede tudy řada stezek.
Zastavte se na náměstí Hrdinů Ghetta
Náměstí Hrdinů Ghetta (Plac Bohaterow Getta) je symbolické náměstí v okrsku Podgorze za řekou Vislou, když půjdete z Kazimierze. Pochází z první poloviny 19. století, kdy sloužilo jako druhé tržní náměstí v okolí. Během II. světové války to bylo hlavní náměstí ghetta vytvořeného nacisty pro židovské obyvatele Krakova. Dnes zde můžete vidět desítky prázdných železných židlí na památku tragických událostí likvidace ghetta v roce 1943. V jedné z budov kolem náměstí (č. 18) můžete navštívit muzeum v někdejší Lékárně Pod Orlem - jediné, která během války v ghettu fungovala.
Obdivujte výhled z mohyly
Jedním z míst nejtypičtějších pro Krakov jsou jeho mohyly. Kromě historické hodnoty skýtají krásné panoramatické výhledy na město a neměli byste si je nechat ujít. Mohyly pocházejí z prehistorických dob a sloužily pohřebním, kulturním nebo obranným účelům. Později byly budovány také na památku významných událostí či osob. Kromě 6 mohyl v Krakově najdete další na několika místech v regionu Malopolsko. Nejoblíbenější je Kościuszkova mohyla pocházející z první poloviny 19. století a obklopená vojenským komplexem ze stejného období. Nachází se kousek dál od centra (dostanete se tam autobusem), ale z mohyly se Vám naskytne krásný výhled na Krakov. Budete-li mít čas na návštěvu pouze jedné mohyly, zvolte si Krakovu mohylu v okrsku Podgorze. Není známo, kdy tato mohyla vznikla, ale je s ní spojována řada pověstí. Krakova mohyla nabízí skvělé výhledy na centrum Krakova a jeho věže. Je jedním z oblíbených míst, kam se vydávají Krakované na procházku do přírody. Nejlepší doba pro návštěvu Krakovy mohyly je v době západu slunce, kdy se město zbarví do oranžova.
Relaxujte v zelené oáze Zakrzowek
Zakrzówek je jedním ze skrytých klenotů Krakova, kam turisté zavítají jen málokdy (a oblíbený cíl místních). Někdejší lom byl uzavřen v roce 1990 a zaplněn vodou, čímž vzniklo krásné přírodní útočiště nepříliš daleko od rušného centra města. Neskutečně působící tyrkysově modrá voda kontrastuje s okolními skalami. Nádrž Zakrzowek je také oblíbeným místem pro potápěče, kteří sem míří z celého Polska. Ale také ostatní se mohou těšit z pozoruhodného místa, které je skvělé k procházkám nebo opalování se na břehu. Nedaleko vodní nádrže najdete Skałki Twardowskiego, skalní formaci, kterou vyhledávají místní horolezci. Jedná se proto také o skvělé místo pro vyznavače dobrodružných aktivit. Snadno se tam dostanete tramvají či autobusem z centra Krakova.
Forum Przestrzenie a jeho živá atmosféra
Když se budete dívat na Krakov z kopce Wawel, jedna budova hned upoutá vaši pozornosti – někdejší Hotel Forum. Mistrovské dílo brutalismu vzniklo v 80. letech, kdy to byla jedna z nejmodernějších budov ve městě. Obrovská stavba je opuštěná od roku 2002, kdy byl hotel zavřen kvůli poškození stavby vlivem blízkosti řeky Visly. Nedávno nižší část budovy a okolí ožilo novým životem díky založení Fora Przestrzenie. Jedná se o kulturní prostor se spoustou různých podniků s jídlem a nepochybně jedno z nejlepších alternativních míst v Krakově. V létě můžete tady pobývat venku, relaxovat na lehátku a těšit se krásným výhledem na Vislu. Místo nabízí skvělou atmosféru a bývá zde rušno do pozdních nočních hodin.
Obdivujte architekturu 20. století
Pokud se zajímáte o architekturu 20. století, především modernismus a postmodernismus, v Krakově si přijdete na své. Když Polsko v roce 1918 získalo nezávislost, Krakov se stal jedním z nejvýznamnějších měst v zemi, a proto se rychle rozvíjel s myšlenkou na Velký Krakov. To se projevila také v architektuře. Vznikly některé velkolepé budovy, které byly navrženy v tehdy oblíbeném modernistickém stylu. Nejlepší příklady najdete na třídách Mickiewicze a Slowacki nedaleko starého města. K nejpůsobivějším budovám patří Národní muzeum, Jagellonská knihovna nebo hlavní budova AGH Univerzity vědy a techniky. Kromě veřejných budov byly ve stejném stylu navrženy také městské domy v okolí, z nichž mnohé mají nad vchodem umístěn jedinečný emblém. Modernistické budovy najdete rovněž ve starém městě (které muselo být přebudováno po požáru v roce 1850), k nimž patří Hlavní pošta, Státní zemědělská banka nebo městský dům na Hlavním náměstí č. 41. Budete-li chtít vyhledat další příklady modernismu v Krakově, podívejte se sem.
Čtvrť Nowa Huta
Nowa Huta je ráj pro každého, kdo má rád monumentální architekturu. Čtvrť vznikla krátce po II. světové válce, kdy zde byla vybudována největší ocelárna v Evropě a po ní i blízký okrsek. Bylo to modelové město navržené v tehdy oblíbeném stylu socialistického realismu (s renesančními prvky) a dnes je považováno za mistrovské dílo architektury tohoto období. Centrum okrsku tvoří Centrální náměstí (Plac Centralny), kde najdete některé z nejstarších a nejpůsobivějších budov (a také na centrální třídě Aleja Róż). I když architektura představuje hlavní důvod pro návštěvu čtvrti Nowa Huta, není jediný. Okrsek nabízí také další atrakce, jako je Wandina mohyla, Muzeum polského letectví.
Hledejte street art
Krakov možná nenabízí nejpozoruhodnější street art v Polsku (tak jako je Lodž, Katovice nebo Gdaňsk), ale také má svá díla. Většinu jich najdete v módních okrscích, jako je Kazimierz a Podgorze, z nichž některá pocházejí od proslulých autorů, jako je Blu. Prostě se procházejte po okrscích, dívejte po zdech kolem a jistě některá zajímavá díla objevíte. Streetart však najdete také v dalších částech města, jako je staré město a centrum Krakova. Mapu, kde hledat street art v Krakově, najdete zde.
Nakupujte v tržnici Stary Kleparz
Stary Kleparz je nejstarší nepřetržitě fungující trh v Krakově, kdy funguje více jak 600 let. Nachází se hned za starým městem na nám. Rynek Kleparski a snadno se tam dostanete pěšky. Ve Starém Kreparzi můžete zakoupit spoustu místních výrobků, čerstvé ovoce a zeleninu, domácí sýr a další. Tržnici vyhledávají především místní obyvatelé pro své každodenní nákupy, ale turisté jsou samozřejmě vítáni. Jednou za měsíc v neděli Stary Kleparz hostí Art Food & Bazar, kde své zboží nabízejí místní designéři, umělci, eko výrobci a nezávislí prodejci.
Projděte se kolem řeky Visly
Nábřeží Visly je oblíbený rekreační prostor pro Krakovany a místo k procházkám pro návštěvníky. Nabízí skvělý únik z ruchu a shonu města, a přitom je stále v centru. Nejoblíbenější část se nachází pod kopcem Wawel; svou procházku můžete začít u mostu Dębnicki, který skýtá nejkrásnější výhled na hrad Wawel. Během cesty se můžete zastavit v některé z restaurací umístěných na lodích.
Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com, kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.