Kam v Krakově, když prší

Kdy je nejlepší doba pro návštěvu Krakova?

Nejlepší doba pro návštěvu Krakova je od března do května a od září do listopadu. Počasí je příjemné a letní davy turistů jsou pryč. Počasí v červenci a srpnu dosahuje kolem 25 °C, zatímco průměrná teplota lednu se pohybuje kolem -5 °C.

Od konce září do poloviny října je obecně nejlepší doba pro návštěvu Polska. Počasí bývá během září příjemně teplé a přitom neprší tolik, jako na jaře. V této době se už velká část turistů vrátila domů a školní prázdniny skončily. 

 

Navštivte Wawel

V letech 1038-1609 byl Krakov (s přestávkami) metropolí Polska. V té době představoval hlavní sídlo polských králů hrad Wawel tyčící se na kopci nad řekou Vislou. V průběhu staletí byl mnohokrát přebudován a upraven, takže dnes uvidíte originální směsici různých stylů a pozůstatků z minulosti.  Dnes je to jedna z hlavních atrakcí Krakova, kterou byste si jako turisté určitě neměli nechat ujít. Měli byste si na jeho prohlídku nechat alespoň půl dne, protože se jedná o druhý největší hrad v Polsku (po hradu Malbork. Na kopci Wawel najdete dvě hlavní památky: královský hrad a katedrálu. V hradu můžete vidět např. reprezentativní prostory, královské apartmá, pokladnici a zbrojnici, a také expozice Ztracený Wawel (vstupné do jednotlivých částí se platí zvlášť). Vstupenka do katedrály Vám rovněž umožní vystoupit na Zikmundovu věž (s nejoblíbenějším zvonem v Polsku) a do královské krypty (místo posledního odpočinku polských panovníků). Nechejte si také nějaký čas na procházku kolem hradu a prohlédněte si ho ze všech stran.

 

Prozkoumejte Dračí doupě

Každé dítě v Polsku zná pověst o drakovi z Wawelu, který žil pod kopcem. Drak terorizoval místní a dožadoval se dobytka. Nakonec ho oklamal statečný mladý švec tím, že mu dal sežrat ovci plnou síry. Drak dostal velkou žízeň a vypil tolik vody z Visly, že nakonec praskl, takže město bylo zachráněno. Dnes si můžete prohlédnout jeskyni, kde prý drak žil. Pod hradem vedle řeky uvidíte skulpturu draka, která každých pár minut chrlí oheň. Také se můžete zúčastnit dvouhodinové pěší prohlídky „strašidelného Krakova“, kde se dozvíte více o drakovi i další strašidelné příběhy z Krakova.

 

Navštivně Sukiennici

Majestátní budova historické tržnice Sukiennice dominuje Hlavnímu náměstí a upoutává pozornost svou krásou i formou. Krakov byl kdysi významnou zastávkou na obchodní trase, takže město potřebovalo vhodné místo pro výměnu zboží. Nejprve místní centrum obchodu tvořily dřevěné stánky, ale v polovině 14. století byla vybudována gotická Sukiennice. V průběhu staletí byla několikrát přebudována a upravena a její dnešní podoba pochází z 19. století. Na dolní úrovni najdete řadu stánků prodávajících suvenýry, šperky a řemeslné výrobky, zatímco venkovní část zahrnuje několik kaváren a restaurací. Horní část Sukiennice je domovem sekce Národního muzea, kde jsou umístěny některé z nejvýznamnějších polských obrazů a skulptur 19. století. V I. patře na cestě k muzeu najdete jeden z nejlépe skrytých klenotů Krakova, kavárnu Cafe Szał, která skýtá skvělé výhledy na Hlavní náměstí.

 

Vystupte na Radniční věž

K pamětihodnostem na Hlavním náměstí patří Radniční věž, jediné, co se dochovalo z první radnice, která tu kdysi stála. Věž i s radnicí vznikla kolem roku 1300, ale hlavní část budovy byla zničena v roce 1829, kdy bylo v plánu otevření Hlavního náměstí. Dnes je věž součástí Historického muzea Krakova a skýtá panoramatické výhledy na centrum města. Nahoru se dostanete po 110 kamenných schodech, ale vynaložená námaha stojí za to. Uvnitř můžete obdivovat jeden z nejkrásnějších gotických interiérů v Krakově, a také expozice středověkých oděvů a archivních fotografií.

 

Obdivujte krásu kostela Nanebevzetí Panny Marie (baziliky)

Další ikonickou atrakcí Krakova je kostel Nanebevzetí Panny Marie (také Mariánský kostel) ze 14. století a jeden z nejlepších příkladů polské gotické architektury. Stavba je zvenku působivá, ale její interiér naprosto úžasný, s bohatou výzdobou a fantastickými detaily. Mimořádný je také dřevěný oltář s realistickými postavami, dílo sochaře Wita Stwosze (Veit Stoss) z konce 15. století. Budete-li se chtít na oltář podívat zblízka, musíte jít bočním vchodem a zaplatit vstupné. Můžete také vystoupit do jedné z věží kostela, která skýtá panoramatický výhled na staré město a dál. Vstup je omezený, protože každou celou hodinu, denně po celý rok zazní tzv. hejnał mariacki (signál trumpetou typický pro tento kostel). Při jeho poslechu si můžete všimnout, že přestane náhle – to je vzpomínka na trumpetistu z 13. století, který byl střelen do hrdla při tom, když dával varovný signál, že Mongolové útočí na město.

 

Navštivte další kostely

Přestože je kostel Nanebevzetí nepochybně nejpůsobivější, v Krakově najdete také další svatostánky, především ve starém městě. Nemusíte být věřící, abyste mohli obdivovat jejich uměleckou a architektonickou hodnotu, takže určitě stojí za návštěvu. K nejkrásnějším kostelům ve starém městě patří kostel sv. Petra a Pavla, kostel sv. Anny, bazilika Nejsvětější Trojice, kostel sv. Barbary a kostel sv. Františka z Assisi.

 

Hledejte skrytou chodbu

Krakov sice nemá tolik skrytých chodeb jako Lvov na Ukrajině, ale jedním z nejzajímavějších skrytých míst ve starém městě je Pasáž Bielak (prý zavřeno) spojující Hlavní náměstí s ul. Stolarska. Její historie sahá do konce 19. století, kdy se místní obchodník Jozef Bielak rozhodl propojit své nemovitosti a vytvořit větší obchodní prostor. V 60. letech 20. století se jednalo o oblíbené místo s obchody, kavárnami a kinem. Nedávno byla pasáž zrenovována a vznikly nové iniciativy, ale atmosféra místa zůstala stejná. Stojí za to se zde zastavit a podívat, i když se zrovna nekoná žádná akce.

 

Vydejte se do podzemí

Podzemí náměstí je poměrně nový příspěvek k turistickým atrakcím Krakova - bylo zpřístupněno v roce 2005. Zavede Vás pod Hlavní náměstí, kde se můžete dostat zpátky v čase do středověku a dozvědět se o historii Krakova té doby. Během archeologických prací byly nalezeny zbytky starých částí města, které si dnes můžete prohlédnout. Spatříte základy budov z 12. a 13. staletí nebo původní nástroje a předměty, zatímco interaktivní prezentace Vás seznámí s životem v Krakově v dobách, kdy byl metropolí Polska. Vstup do podzemní se nachází v Sukiennici před kostelem Nanebevzetí.

 

Navštivte muzea

Pokud rádi navštěvujete muzea, v Krakově si přijdete na své. Nejvýznamnější je Národní muzeum v Krakově umístěné v mohutné budově asi 15 minut chůze od starého města a najdete zde jednu z nejlepších sbírek umění v Polsku i v Evropě. Dále za návštěvu stojí Muzeum knížat Czartoryských (kde uvidíte slavný obraz Dáma s hranostajem od Leonarda da Vinciho), galerie v Sukiennici (s vynikajícími obrazy polských autorů) nebo Muzeum Krakova. Zajímáte-li se o současné umění, neměli byste si nechat ujít Muzeum současného umění (MOCAK) za řekou Vislou. Dále jsou zde některá méně obvyklá muzea, jako je Manggha Muzeum japonského umění a technologie s kavárnou a výhledem na kopec Wawel. Doporučujeme zakoupit si muzejní pas, kterým získáte volný vstup do asi 40 muzeí v Krakově.

 

Navštivte Jagellonskou univerzitu

Krakov je domovem několika institucí vyššího vzdělávání, ale nejslavnější a nejprestižnější z nich je Jagellonská univerzita, nejstarší univerzita v Polsku a jedna z nejstarších nepřetržitě fungujících na světě. Založil ji v roce 1364 král Kazimír III. Veliký a od té doby je proslulá nejen v Polsku. Dnes se její kampus nachází na více místech ve městě, ale nejstarší část tvoří budova Collegium Maius (úvodní foto) ve starém města na ul. Jagiellonska. Snadno ji však můžete minout, protože je třeba vstoupit poměrně nenápadnou branou, a poté vstoupíte přímo do středověku na krásný zděný dvůr s arkádami. Naleznete zde muzeum věnované Jagellonské univerzitě, ale i když nepůjdete dovnitř, stojí za to se v Collegium Maius zastavit, protože se jedná o fascinující skryté místo s atmosférou dávných časů. Jagellonskou univerzitu si také můžete prohlédnout v rámci speciální prohlídky s místním historikem.

 

Navštivte synagogy

K pozůstatkům židovské minulosti v Kazimierzi patří především synagogy. Před II. světovou válkou jich zde fungovalo několik desítek, ale do dnešního dne se dochovalo jen pár. Některé z nich stále slouží jako modlitebny, zatímco byly proměněny v muzea nebo veřejné budovy. V ulici Szeroka se nachází Stará synagoga z 15. století, nejstarší synagoga v Polsku. Dnes je v ní umístěno muzeum, kde se můžete dozvědět více o životě Židů v Krakově. Nedaleká Synagoga Remuh je mnohem menší, ale uvnitř pěkná. K dalším synagogám patří Nová (tempelská) synagoga (která byla proměněna v oblíbenou kavárnu/bar Hevre s krásným interiérem) nebo Izákova synagoga (dnes kulturní a vzdělávací centrum).

 

Relaxujte v některé z mnoha kaváren

Krakov má dlouho kavárenskou tradici, kdy první kavárna zde byla otevřena už v 70. letech 18. století. Město bylo součástí habsburské říše, což ovlivnilo zdejší kavárenskou scénu. Krakov se stal domovem předních kaváren v zemi, z nichž některé představují kulturní instituce (např. kavárna/restaurace Jama Michalika) nebo významná politická centra. Krakov skýtá nejlepší kavárenskou scénu v Polsku můžete si vybírat z mnoha skvělých podniků. Nejlepší najdete v Kazimierzi (např. Cytat Cafe nebo Mleczarnia), ve starém městě a ve čtvrti Podgorze.

 

Kde se ubytovat

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klidněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.  

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články