Nicméně káva nefunguje tak, že nám zlepší náladu jen chvilkově, vědci tvrdí, že její pozitivní vliv přetrvává déle, než si uvědomujeme.Výzkumníci z Harvard University srovnávali souvislost mezi příjmem kávy a výskytem depresí u téměř 51 000 žen. Zjistili, že ženy, které pijí čtyři a více šálků kávy denně, mají o pětinu menší pravděpodobnost, že se dostanou do deprese a ty, které pijí kávu dvakrát až třikrát denně, si snižují riziko depresí o 15 procent. Vědci sice nezkoumali, jak káva ovlivňuje psychické zdraví u mužů, ale už dříve jiné studie ukázaly podobný účinek.
Vědci předpokládají, že kofein funguje podobně, jako antidepresivní tabletky - zastavením tvorby některých hormonů. Podle nich pití kávy zvyšuje pocity pohody a dává nám energii po delší dobu. Vědci se také v rámci svého výzkumu zajímali o to, v jakém množství ženy - účastnice studie pijí čaj, konzumují čokoládu, alkohol a zda cvičí. Zjistili, že káva má z uvedených faktorů největší vliv na snížení rizika výskytu deprese, ovšem pozor - typ kávy bez obsahu kofeinu nefunguje vůbec!
Samozřejmě, na to, aby vědci stoprocentně mohli říci, zda obvyklé pití kávy může přispět k prevenci a léčbě deprese, jsou zapotřebí ještě další potvrzující výzkumy. Ovšem už dnes je jasné, že kofein má známé psychostimulační účinky, včetně toho, že navozuje větší pocit pohody a energie. Odborníci předpokládají, že by se káva v budoucnu dala použít jako účinný prostředek prevence před depresí.
Studie, kterou realizovali vědci ve Finsku, ukázala, že muži, kteří pijí více než čtyři šálky kávy denně, mají také mnohem menší pravděpodobnost, že budou mít depresi. Ženy jsou však mnohem náchylnější k depresi, než muži a statistiky ukazují, že minimálně jedna ze sedmi žen se alespoň jednou v životě setká s tímto problémem. Výzkum německých vědců zase přinesl výsledek, že ženy v dnešní době mají dvakrát vyšší pravděpodobnost deprese, než před čtyřiceti lety, protože se snaží žonglovat mezi rodinou, domácností a kariérou.
Káva má pozitivní vliv i na snížení rizika různých jiných onemocnění, včetně rakoviny prostaty, dny a Alzheimerovy choroby a dokonce může zvýšit výkon mozku. Nicméně není vhodné přehánět to s konzumací kávy. Například těhotným ženám se nedoporučuje pít více než dva šálky kávy denně, protože jinak se zvyšuje riziko potratu a podváhy dětí. A jsou i lidé, kteří kávu nemohou pít z jiných důvodů - vysoký tlak, bušení srdce, nespavost a podobně.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu