Kiwi zvýší vaši imunitu, zlepší náladu a pomůže snížit nadváhu
Kiwi, ovoce z dalekých tropů, které se dá vypěstovat i na našich zahrádkách. Jeho zelená barva a slupka mnohé odradí, ale vězte, že neděláte dobře. Toto malé ovoce obsahuje obrovské množství vitaminů a minerálů. Konzumovat ho můžete samotné nebo jako součást ovocných salátů, nápojů, ale také může být chutnou ozdobou sladkých dezertů.
Kiwi bojuje s viry
Právě tento plod nahnědlého zbarvení se zelenou dužinou obsahuje desetkrát více vitaminu C než citron. K pokrytí denní dávky vám přitom postačí sníst pouze jeden jediný kus této vitaminové bomby. Nezanedbatelný je i obsah hořčíku v kiwi, který je známý pozitivním působením na nervovou soustavu a činnost srdce.
15 x ano pro kiwi
Zajímavé je, že kiwi se dostalo na seznam dvanácti, pesticidy nejméně kontaminovaných potravin. Při jeho pěstování je tedy použitých minimum postřiků a hnojiv, vyvolávajících alergické účinky. Konzumace kiwi má pro náš organismus velký význam, protože:
- urychluje látkovou výměnu
- výrazně se podílí na tvorbě hormonů
- zlepšuje vidění
- je výbornou prevencí proti infekcím
- posiluje imunitní systém
- podporuje růst a pevnost kostí
- zabraňuje zácpě
- zvyšuje schopnost soustředit se
- je zásobárnou energie, proto na něj nedají dopustit ani sportovci
- doporučuje se jíst studentům na překlenutí zkouškového období, protože tělo zbavuje negativních látek, toxinů, a tím pomáhá uklidnit mysl
- snižuje cholesterol
- chrání před poškozením DNA a rakovinou
- pomáhá při respiračních onemocněních jako je astma, kašel a dušnost
- pozitivně působí na činnost srdce
- studie dokázaly, že kiwi si poradí s problémy krvácejících dásní a při paradentóze
- stimuluje činnost svalů, posiluje cévy a vazivové tkáně
- pomůže vám zbavit se přebytečných kil
Nejen na talíři
Pokud si chutné kiwi dopřejete alespoň párkrát do týdne, uděláte mnoho i pro vaši krásu a postavu snů. Nejenže si zrychlíte metabolismus a spálíte více kalorií, ale chutné kiwi také výborně tonizuje, hydratuje pokožku a dodá jí vitamin E, potřebný na hloubkovou regeneraci.
Jak chutná nejlépe?
Samozřejmě, v syrovém stavu, protože takto si uchová nejvíce vitamínů. Výborně vypadá (ale i chutná) na dezertech, palačinkách, hospodyňky jej používají při výrobě džemů, kompotů, koláčů či ovocných salátů.
Tip
Pokud jste si v obchodě koupili ještě nedozrálé, tvrdé kiwi, prostě ho nechte změknout u okna. Přirozeně zde dozraje a už zanedlouho bude dokonalé.