Řapíkatý celer pomáhá při hubnutí, dně a vysokém krevním tlaku
Řapíkatý celer je u nás poměrně neznámá zelenina. Sice je to již poměrně dlouho, co se začal objevovat na pultech prodejen, ale stále ještě není v tom patřičném okruhu zájmu, který by si právem zasloužil.
Vitaminy, minerály a minimum kalorií
Řapíkatý celer se vyplatí mít vždy po ruce. Obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin A, C, E, ale také minerály jako například vápník, draslík, železo, hořčík, sodík a zinek. Často je součástí dietních jídelních lístků, protože okolo 95% složení tvoří voda. Není to jediná výhoda, 100 g této chuťově výraznější zeleniny má jen 59 kJ! Při redukčních dietách je výhodou i vysoký podíl vlákniny v řapíkatém celeru. Déle si tak udržíte pocit sytosti.
Detoxikační účinky
Řapíkatý celer má diuretický účinek, takže pomáhá při potížích se zadržováním vody. Navíc se díky močopudným schopnostem celeru organismus rychleji pročistí. Vápník, který tato zelenina obsahuje váže transmastné kyseliny, které se následně vylučují. Syrové stonky můžete chroupat kdykoliv, mohou být i součástí zeleninového salátu. Připravte si z nich i smoothie, celer můžete výborně zkombinovat zejména s ananasem či okurkou.
Ajurvéda velebí řapíkatý celer
V tradiční čínské medicíně se například využívá celer na snížení krevního tlaku. V tomto případě je ideální zejména celerová šťáva. Ajurvéda zase vnímá tuto zeleninu jako vhodnou potravinu při řešení potíží s trávením. Zmíněný diuretický účinek se využívá na důkladné odvodnění i v případě dny. Při revmatických onemocněních zase oceníte protizánětlivý účinek celeru. Na univerzitě v Saúdské Arábii si posvítili na účinek celeru na sliznici žaludku. Celerový extrakt ji na základě výsledků studie má chránit před vznikem žaludečních vředů a reguluje i tvorbu žaludečních kyselin.