První signál je důkazem toho, že postýlka začíná být pro dítě z hlediska rizika pádu při přelézání nebezpečná. Další dva znaky by měly být pro vás zárukou, že dítě v nové posteli usne a nebude do půlnoci pobíhat po bytě, protože mu v tom už nebrání žádné zátarasy. Proto pokud si chcete i po přemístění dítěte do velké postele dopřát klidné večeře ve dvou, myslete na tyto věci již před tím, než začne být postýlka pro dítě nebezpečná.
Pokud jste na tuto situaci mysleli předem a máte doma postýlku s odnímatelnými tyčemi nebo částí zábrany, můžete je odstranit. Z většiny postýlek lze odmontovat jednu stranu "zábradlí" a umožnit tak dítěti volný vstup a výstup z postýlky, aniž muselo přelézat mříže. (Pokud tuto možnost nevykáže výrobce, dávejte pozor, abyste definitivně neznehodnotili postýlku pro další použití nebo nenarušily statiku postýlky.) Tento důležitý akt v životě malého dítěte není dobré spojovat s příchodem nového sourozence, protože starší dítě by se mohlo cítit odstrčené. Pokud čekáte miminko, přeložte dítě do velké postele v dřívějším stadiu těhotenství, tak aby mělo čas zvyknout si. Nebo tak udělejte několik měsíců poté, co se miminko narodí, dítě si na nového sourozence zvykne a nebude jeho příchod chápat tak, že ho "přistěhovalec" z postýlky vyhnal. V tomto případě si postýlku pro miminko dočasně půjčte od známých nebo využijte koš na prádlo - jinak ideální "postýlku" pro novorozence. Pokud starší dítě přemístěte do dětského pokoje na patře, nezapomeňte na zábranu před schodištěm, která v případě nočního putování zabrání jeho pádu na schodech.
Můžete se rozhodnout pro dvě základní varianty - klasickou velkou postel pro dospělé nebo speciální dětskou postel (zmenšeninu velké postele, s rozměry mezi 130 - 160 cm). Někteří výrobci nabízejí i univerzální postel, která "roste" s dítětem - v tomto případě si dobře prověřte kvalitu a stabilitu konstrukce. Dětskou postel vám doporučujeme pouze v případě, že si to může vaše peněženka opravdu dovolit, protože dítě z ní velmi rychle vyroste a zanedlouho ji budete muset vyměnit. Její výhodou bývají např.. zábrany v hlavové části a nožní části, často i snímatelná zábrana (např. dřevěná příčka) podél postele bránící pádu dítěte. Na čem byste však neměli šetřit, je kvalitní zdravotní matrace. Předejdete tak případným zdravotním komplikacím dítěte s páteří.
Na to, aby mohlo dítě spát na horní posteli, by si mělo počkat do věku šesti let. I v tomto věku zvažte, zda opravdu potřebujete palandu a zda nebude pouze důvodem sporů, které dítě kde bude spát - obvykle jedno dítě bude mít pocit křivdy. Navíc, patrové postele mohou být i příčinou pádu a úrazu, hlavně pokud děti na nich "blbnou". V případě nemoci dítěte, které spí na horní posteli, ho budete pravděpodobně přemisťovat níže - noční ošetřování dítěte v horní posteli může být přímo nemožné. Dětem asi dočasně přeměníte postele, což může být dalším předmětem sporů (a znovu, v případě návratu do normálu), ale co když bude třeba ošetřovat obě současně?
S touto větou se často setkáváme hlavně u dětí, které se snaží rodiče přemístit kolem věku tří let, kdy si už velmi zvykli na bezpečný spánek v blízkosti rodičů.
a máte obavy, že ho neuslyšíte, pokud bude plakat nebo vás volat, můžete mu do pokojíčku umístit "baby alarm" nebo domácí telefon, kterým vás může přivolat.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu