Klimatizace - správný výběr svěřte do rukou odborníka

Během letních veder mnozí (až na několik výjimek sluncechtivých) hledají útočiště ve stínu. Někdy bohužel už ani ten nepomáhá. Tehdy naše teplem znavené těla volají po chladivem spasení a mnozí saháme po dálkových ovladačích klimatizace nebo s neoblomným rozhodnutím a upocenýma rukama po nabídkách firem, které obchodují s chladem.

bydlení, klimatizace

Typologie

Na trhu jsou k dispozici různé druhy klimatizací. Podle umístění se dělí na vnitřní a vnější. Vnitřní se obvykle montují pod strop (horizontální jednotky) nebo pod okno (vertikální jednotky).Venkovní zařízení (při dělených klimatizacích) se umisťují na balkon, terasu nebo přímo na fasádu domu či jeho střechu.
Kanálové klimatizační jednotky fungují i ​​jako větrací zařízení interiéru - využívají potrubní systém vzduchotechniky. Jejich instalace vyžaduje rozsáhlejší stavební úpravy (potrubí se vedou v podhledech nebo v mezipodlaží). Z estetického hlediska jsou tyto typy ideální, protože nejsou viditelné - ve stěně nebo stropě vidět pouze nasávací a výfukové mřížky.

Náš tip

Typ klimatizačního zařízení a výkon konzultujte s odborníky. Nepodceňte ani montáž zařízení a realizaci zadejte profesionální firmě, která vám zajistí záruční i pozáruční servis.

Mobilní klimatizace 

Její instalace spočívá v jednoduchém zapojení do elektrické sítě a vyvedení ohebné hadice o průměru přibližně 15 cm mimo interiér, například přes okno. V místnosti vznikají dva cirkulační okruhy - výměník nasává vzduch a po ochlazení ho vytlačuje zpět a kondenzátor odčerpané teplo odvádí přes potrubí do exteriéru. Na ochlazování kondenzátoru se používá vzduch z klimatizované místnosti, čímž se přirozeně snižuje efekt a účinnost mobilní klimatizace. Tento typ klimatizačního zařízení je vhodný tam, kde nelze z jistých důvodů dělat stavební zásahy, jaké vyžaduje instalace splitové klimatizace (do bytu v pronájmu, v chatce a podobně).

Dělené jednotky?

Skládají se z vnitřní a vnější části. Na jednu venkovní jednotku může být napojena:
a) jedna vnitřní (splitová klimatizace),
b) dvě vnitřní jednotky (duální klimatizace),
c) více vnitřních jednotek (multisplit).
Úkolem vnitřní jednotky je odčerpávat teplý vzduch z místnosti a ochlazen přivést zpět. Venkovní jednotka zajišťuje odvádění přebytečného tepla do exteriéru. Při činnosti vnitřní jednotky vzniká kondenzát, který je potřebný odvádět. Při instalaci se trubky pro odvádění kondenzátu obvykle zasekají do omítky nebo vedou lištami. Kondenzát z venkovní jednotky je zvykem odvádět do dešťového okapu, případně se nechá volně odkapávat do exteriéru. Protože kompresor je součástí vnější jednotky, hlučnost dělených splitových klimatizačních zařízení v porovnání s mobilními je nižší.

Energetická náročnost klimatizace

Můžete si zvolit klimatizační jednotku buď s invertorem, nebo bez něj. Co je intvertor? Jde o zařízení, které reguluje výkon klimatizace podle aktuálního stavu. Pokud není součástí klimatizace, regulace probíhá pouze vypnutím a zapnutím řídicího agregátu. Takové nárazové spuštění a zastavení odběru elektrického proudu je energeticky (a tedy i finančně) náročnější než plynulý provozní odběr. Nepřerušovaný chod klimatizace je šetrnější i k jednotlivým komponentám zařízení a navíc - zajistí i rovnoměrnou teplotu v interiéru bez zbytečných výkyvů.

Správná regulace

Běžným standardem moderní klimatizace je obsluha pomocí dálkového ovládání. Pro správné a lidskému organismu užitečné využití klimatizace je důležité vhodné nastavení parametrů. Nepřirozeně velké ochlazování vzduchu, jakož i příliš silné teplotní výkyvy, mohou způsobit nachlazení, rýmu, vysušování sliznice nebo bolesti hlavy. I proto se nevyplácí podceňovat doporučení odborníků. Rozdíl mezi teplotou ovzduší v interiéru a exteriéru by neměl přesáhnout 6 až 8 ° C.Ze zdravotního hlediska je důležitá i síla a směrování proudu chladného vzduchu. Nástěnné klimatizační jednotky by měly být umístěny minimálně 2 m od podlahy a podstropové přibližně 3,5 m.

Filtr - povinná výbava

Každé klimatizační zařízení má filtr vzduchu. Do základní výbavy patří mechanické (prachové) filtry - jejich úkolem je zachycovat prach ze vzduchu. Upgradované varianty jsou elektrostatické a uhlíkové filtry, které zachycují pyl, malé prachové částice a zabraňují množení bakterií a virů v interiéru, navíc, jako houba sají z ovzduší i cigaretový kouř a různé nepříjemné pachy (tento úkol dokáží plnit i fotokatalytické filtry). Speciální antibakteriální filtry s protiplísňovými účinky mohou v domácnosti plnit i nadstandardní funkci čističek vzduchu. Účinnost filtru se udává jako procento odstraněných částic ze vzduchu na m 3.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Klimatizace - úsporné stropní chlazení

Určitě dobře znáte ten pocit úlevy, když jste v létě z nesnesitelného horka vešli do staršího domu, například...
více…

Zemní kolektory na vytápění budov

Kontrolované větrání moderních budov s vysokými hodnotami tepelných odporů se stává nezbytností. Využívání...
více…

Tipy na instalaci okenní klimatizace

Během horkých letních měsíců je pro mnohé lidi život bez klimatizace utrpením. Okenní klimatizace je praktickým...
více…

Instalace klimatizace

Instalací klimatizace můžete změnit svůj domov z dusné potní komory na chladné a příjemné prostředí. Majitelé...
více…

Klimatizace nebo větrání okny?

Používání ventilátoru je energeticky nejefektivnější způsob chlazení vzduchu v domácnostech. Někteří lidé...
více…

Jak zastavit kapání z přenosné klimatizace

Přenosná klimatizace může kapat z mnoha důvodů, ale nejpravděpodobnějším z nich je nesprávná instalace do...
více…

Proč kompresor klimatizace vydává hluk?

Klimatizace se liší množstvím z hluku, který produkují. Když zjistíte, že Vaše jednotka klimatizace vydává...
více…

Hlučná klimatizace

Hlasité bzučení nebo rachocení vycházející z klimatizace vyžaduje zjištění příčiny a její odstranění,...
více…

Jak doplnit chladicí kapalinu v okenní klimatizaci

Během času můžete zjistit, že Vaše okenní klimatizace fouká teplý vzduch nebo nechladí tak jako předtím....
více…

Klimatizace rachotí

Klimatizace se stará o pohodlí ve Vašem domě a v horkém podnebí je nutností. Ne každá klimatizace však funguje...
více…