Klimatizace - úsporné stropní chlazení
Určitě dobře znáte ten pocit úlevy, když jste v létě z nesnesitelného horka vešli do staršího domu, například u babičky na vesnici. O přirozené ochlazení se postaraly tlusté zdi. Téměř stejný pocit zajistí i stropní chlazení.
Jednoduchá fyzika
Běžná klimatizace má své výhody, ale i nevýhody. Někomu může vadit nepříjemný průvan, pro jiného je zase otravné bzučení či praskot, neustále vypínání a zapínání zařízení či suchý vzduch. Vytvořit chladné a příjemné prostředí v interiéru, když venku vládne letní vedro, je možné i pomocí stropního chlazení. Princip, na kterém pracuje, spočívá v jednoduché fyzice. Jelikož chladný vzduch je, přirozeně, těžší, klesá směrem dolů (zatímco teplý vzduch stoupá vzhůru). Když teplota v interiéru vystoupí nad požadovanou přednastavenou hodnotu, strop se ochladí pomocí chladící vody o několik stupňů, takže povrchová teplota stropu bude nižší než prostorová teplota. Chlad tak sám začne přirozeně sálat směrem dolů. Systém využívá podobný princip jako podlahové vytápění - přímo ve stropě nebo v podstropní konstrukci jsou zabudovány trubky s cirkulující studenou vodou, která strop ochlazuje. Voda proudící ve stropě má přibližně 16 ° C, což je o 10 ° C více, než se používá v běžné klimatizaci. Rozdíl spočívá v tom, že aktivní chladící plocha při stropním chlazení je několikanásobně větší, čímž se i při vyšší teplotě cirkulující vody lze dosáhnout stejných výsledků s nižší spotřebou energie.
Estetický aspekt
Stropní chlazení se montuje přímo do stropu, proto nemusíte přemýšlet nad tím, kam klimatizační zařízení umístíte, aby ladilo s interiérem. Pokud uvažujete o klimatizaci ve svém domě či bytě, čím dříve se nad možnostmi zamyslíte, tím lépe. Před zahájením hrubé stavby si můžete vybrat ze všech dostupných systémů včetně stropního chlazení integrovaného ve stropní konstrukci. Pokud máte hotovou hrubou stavbu, můžete si zvolit podomítkové stropní chlazení či sádrokartonové stropní chlazení.
Několik alternativ máte i v případě, že svůj dům nebo byt rekonstruujete
Tehdy lze použít podomítkové stropní chlazení, ale vhodné jsou i sádrokartonové chladicí desky nebo kazety.
Úsporné chlazení
Faktem je, že stropní chlazení je ekologické a zároveň i ekonomické. Fyzickou vlastností vzduchu je totiž i to, že se při střetu s výrazně chladnějším povrchem kondenzuje a sráží se vlhkost. Takový proces je nanejvýš patrný v klimatizačních zařízeních, kde se teplý vzduch při styku zkapalňuje. Je to nežádoucí jev, protože vysušuje vzduch, což nepříznivě ovlivňuje zdraví. Kromě toho zvyšuje spotřebu energie klimatizace, neboť na tvorbu nežádoucího kondenzátu spotřebuje klimatizace 20 až 30% dodávané energie. Při stropním chlazení srážení vlhkosti ze vzduchu nehrozí, teplota chladicí vody není natolik nízká a rozdíly v teplotě vzduchu jsou menší. Voda má také lepší tepelnou vodivost, díky čemuž dokáže udržet a přenést stejné množství tepelné energie stokrát efektivněji než vzduch a využije k tomu až dvacetkrát méně elektrické energie.
Dá se stropem i topit?
Stropem je možno i topit - místo chladící vody se do stropu pustí topná voda. Povrchová teplota stropu by pro správnou tepelnou pohodu neměla být vyšší než teplota lidského těla, tj. 37 ° C .Proto by teplota vody do stropů neměla být vyšší než 40 ° C. Tím je omezen výkon stropního topení. Stropní topení se doporučuje pouze jako doplňkové vytápění tam, kde podlahové topení nemá dostatečný výkon a nepokrývá tepelné ztráty místnosti.
V kostce
• Stropní chlazení jistě ocení alergici nebo rodiny s dětmi.
• Protože tento systém nevyfukuje studený vzduch - pracuje na sálavém principu, je zdravotně nezávadný, nepřenáší zárodky bakterií ani virů, nevíří prach, roztoče či pyl.
• Rovněž nehrozí prochladnutí ze studeného vzduchu.
• Chlazení sáláním vytváří příjemné chladné prostředí nenápadně, poměrně rychle a efektivně. Teplota v místnosti je rovnoměrně vychlazená a pro pocit tepelné pohody stačí i vyšší teploty kolem 26 ° C.
• Stropní chlazení můžete namontovat do obýváku, ložnice a klidně i do dětského pokoje.