Ne všechny klimatizační systémy mají filtr, některé vzduch pouze ochlazují a jiné, dokonalejší, mění kvalitu vzduchu ionizací, čistí, upravují teplotu a vlhkost vzduchu. Klimatizace má jednoznačně výhody v tom, že si s její pomocí umíme upravit zejména teplotu a vlhkost vzduchu. A právě zde vznikají první problémy s využíváním klimatizace zejména na pracovišti, ale i v domácím prostředí, protože každý má rozdílné potřeby - vyhovující teplota pro jednoho, může pro druhého znamenat teplotní diskomfort a zdravotní problémy.
Zdravotní problémy může vyvolat nevhodně umístěna klimatizace tím, že chlazení nesměřuje do prostoru, ale na člověka, způsobuje průvan, vysoký hluk, či příliš vysoký rozdíl teplot mezi vnějším a vnitřním prostředím. Za mimořádně důležité považují odborníci udržování čistoty v klimatizačních zařízeních. Jinak se stávají zásobárnou prachu, plísní, alergenů a různých mikroorganismů, které se dostávají do ovzduší, a mohou tak způsobovat nejrůznější zdravotní problémy. Aby klimatizace fungovala efektivně a komfortně, musí se věnovat dostatek času její údržbě - hlavně filtrům a to přesně podle doporučení výrobce, minimálně však alespoň jednou za rok. V prostorách s celoročním nebo intenzivním používáním klimatizačních zařízení se doporučuje častější kontrola, dvakrát nebo i čtyřikrát ročně. V opačném případě hrozí opačný efekt než jsme při jejím využívání očekávali, tj reálné riziko poškození zdraví.
Poškození zdraví nezpůsobuje jen neudržovaná, ale také nevhodně využívaná a nastavená klimatizace. Při nesprávném nastavení i vyčištěné klimatizace hrozí onemocnění dýchacích cest, otoky sliznic nosu, přínosných dutin, ztráta hlasu, astmatické záchvaty, může se zhoršit stav kardiologických pacientů a pacientů s chladovými alergiemi. Klimatizace ovlivňuje i pohybovou soustavu a svalstvo, které se může podchladit, a tím mohou vznikat bolesti kloubů, stav "seknutí páteře" apod. Značným nebezpečím jsou i škodlivé bakterie a různé spóry, které za zachytí hlavně na filtrech, ale přežívají i v celém systému klimatizace. Jednou z nejznámějších je legionella - potenciálně patogenní bakterie, která může vyvolávat infekce hrudní dutiny ve formě atypických zánětů průdušek a plic, ale v rozvinuté formě mohou napadat ostatní orgány, např. ledviny, slezinu, játra, srdce a mozek. Klimatizace může být příčinou i dalších onemocnění vyvolaných různými druhy bakterií a virů, které se v prostředí s klimatizací nacházejí. Rizikovými skupinami jsou děti, staří lidé, jedinci s oslabenou imunitou, kuřáci, alkoholici a osoby v rekonvalescenci.
Odborníci doporučují, aby teplotní rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou nebyl větší než 10 stupňů, aby lidé dodržovali pitný režim, před odchodem z budov do horka doporučují aklimatizaci v teplejším vestibulu a mít v klimatizované budově k dispozici i teplejší oblečení. Upozorňují také na větrání klimatizovaných místností alespoň 2-krát denně, protože jinak dýcháte vlastně stále tentýž vzduch. Také je potřeba udržovat čistotu v klimatizačním zařízení podle doporučení výrobce, přístroj na chlazení směřovat do prostoru a umístěný by měl být ve výšce minimálně jeden a půl metru. Samozřejmostí je dodržování pitného režimu, protože klimatizace vysušuje sliznice.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu