Dospělá osoba za jednu minutu vyprodukuje až tři litry CO2, při práci vypotí za hodinu 90 g vodní páry a také při funkčních provozech v domě, čímž v bytě vznikne množství vodní páry (například při vaření vznikne hořením plynu přibližně 1 000 g vodní páry). Proto je třeba v místnostech zajistit pro osobu alespoň 25 m3 vzduchu za hodinu a pro kuřáka 60 m3 za hodinu. Tepelné zisky člověka, tedy teplo, které člověk vytvoří, je přibližně 85 W a je tu ještě teplo ze sluneční radiace a jiných zdrojů, které nám v létě snižují pohodu v domácnostech. Všechny tyto vlivy nám klimatizace, jako komplexní úpravna vzduchu, dokáže eliminovat.
Návrh takového zařízení vytvoří projektant na základě konzultace s majitelem domu, či architektem. Při dnešních moderních klimatizačních jednotkách pro rodinné domy není třeba zvlášť vyčlenit místnost jako strojovnu vzduchotechniky. Dá se zavěsit i pod strop prostorů sklepa, nebo umístit na půdu. Samozřejmě, je třeba vytvořit dostatečné místo kolem jednotky na servisní zásahy (např. výměna a čištění filtrů). Z jednotky a do jednotky vedou potrubí ve kterých proudí čerstvý, upravený a odpadní vzduch. Klimatizační nebo větrací jednotka je napojena na elektrický proud, přívod upravené vody a odvod do kanalizace, jakož i na přívod topného a chladicího média. Takto lze v zimě i vytápět, ale náklady na energii jsou vyšší než při klasickém vytápění, a tak vzduch při zimním provozu pouze dohříváme.
Odvlhčování místností s bazénem je specifický problém, který se při stavbě bazénů v rodinných domech u nás velmi podceňuje. Provozem bazénu vzniká v uzavřených prostorách velké množství vodní páry, přímo z plochy vodní hladiny, ale i odpařováním z mokrých těl koupajících se lidí či mokrých podlah kolem bazénu. Tato vlhkost nepůsobí dobře na stavební konstrukce a způsobuje na oknech bazénových hal orosení. Někteří dodavatelé větracích zařízení nabízejí své produkty, které spolehlivě tuto vlhkost eliminují. Tato zařízení obsahují filtr, chladič, ohřívač, přívodní i odvodní ventilátor.
Provoz klimatizačních, ventilačních a chladicích zařízení úzce souvisí s obalovou konstrukci. Jestliže při stavbě domu investujeme do kvalitnějších stavebních materiálů s lepšími tepelně-technickými vlastnostmi, odměnou nám budou nízké náklady na energii potřebnou pro chlazení (vytápění) a zvýšíme tak komfort bydlení nejen v zimě, ale i v létě.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu