Klimatizace v létě chladí a v zimě přihřívá vzduch
Pouze některé chladicí systémy řeší přívod čerstvého vzduchu, u ostatních je třeba větrat. Hygienické předpisy stanoví, aby se za jednu hodinu vyměnila polovina objemu vzduchu v každé obývací místnosti bytu nebo rodinného domu. Tyto potřeby řeší větrací a klimatizační zařízení. Tato zařízení jsou investičně náročnější. Při jejich instalaci jsou nutné stavební úpravy budovy. Dnes se budují nové bytové domy s vyšším standardem, které nabízejí uživatelům klimatizované byty s vlastní regulací. Při výstavbě nebo rekonstrukci luxusní vily nebo větších rodinných domů je to již běžný požadavek stavebníka.
Co nám klimatizace zajistí?
Dospělá osoba za jednu minutu vyprodukuje až tři litry CO2, při práci vypotí za hodinu 90 g vodní páry a také při funkčních provozech v domě, čímž v bytě vznikne množství vodní páry (například při vaření vznikne hořením plynu přibližně 1 000 g vodní páry). Proto je třeba v místnostech zajistit pro osobu alespoň 25 m3 vzduchu za hodinu a pro kuřáka 60 m3 za hodinu. Tepelné zisky člověka, tedy teplo, které člověk vytvoří, je přibližně 85 W a je tu ještě teplo ze sluneční radiace a jiných zdrojů, které nám v létě snižují pohodu v domácnostech. Všechny tyto vlivy nám klimatizace, jako komplexní úpravna vzduchu, dokáže eliminovat.
Projektování klimatizace
Návrh takového zařízení vytvoří projektant na základě konzultace s majitelem domu, či architektem. Při dnešních moderních klimatizačních jednotkách pro rodinné domy není třeba zvlášť vyčlenit místnost jako strojovnu vzduchotechniky. Dá se zavěsit i pod strop prostorů sklepa, nebo umístit na půdu. Samozřejmě, je třeba vytvořit dostatečné místo kolem jednotky na servisní zásahy (např. výměna a čištění filtrů). Z jednotky a do jednotky vedou potrubí ve kterých proudí čerstvý, upravený a odpadní vzduch. Klimatizační nebo větrací jednotka je napojena na elektrický proud, přívod upravené vody a odvod do kanalizace, jakož i na přívod topného a chladicího média. Takto lze v zimě i vytápět, ale náklady na energii jsou vyšší než při klasickém vytápění, a tak vzduch při zimním provozu pouze dohříváme.
Výhody klimatizace?
- Komfort.
- Snížení prašnosti a pylů v prostoru.
- Řešení větrání a úpravy vzduchu v létě i zimě.
- Přívod vzduchu do prostorů, které se nedají větrat (např. šatníky).
- Zachycování mušek a komárů na vstupním filtru.
- Komplexní úprava vzduchu - filtrace, ohřev / chlazení s rekuperací, zvlhčování / odvlhčování, ionizace vzduchu.
Nevýhody klimatizace
- Vyšší investiční a provozní náklady.
- Stavební úpravy budovy.
Odvlhčování místností s bazénem
Odvlhčování místností s bazénem je specifický problém, který se při stavbě bazénů v rodinných domech u nás velmi podceňuje. Provozem bazénu vzniká v uzavřených prostorách velké množství vodní páry, přímo z plochy vodní hladiny, ale i odpařováním z mokrých těl koupajících se lidí či mokrých podlah kolem bazénu. Tato vlhkost nepůsobí dobře na stavební konstrukce a způsobuje na oknech bazénových hal orosení. Někteří dodavatelé větracích zařízení nabízejí své produkty, které spolehlivě tuto vlhkost eliminují. Tato zařízení obsahují filtr, chladič, ohřívač, přívodní i odvodní ventilátor.
Provoz klimatizace
Provoz klimatizačních, ventilačních a chladicích zařízení úzce souvisí s obalovou konstrukci. Jestliže při stavbě domu investujeme do kvalitnějších stavebních materiálů s lepšími tepelně-technickými vlastnostmi, odměnou nám budou nízké náklady na energii potřebnou pro chlazení (vytápění) a zvýšíme tak komfort bydlení nejen v zimě, ale i v létě.