že si dítě začíná "kontrolovat" držení hlavy. V lehu na bříšku dokáže udržet hlavičku ve výši 3 až 5 cm nad podložkou, nohama a rukama dělá při tom pohyby připomínající plavání. Ve třetím měsíci života dítě zvedne hlavu, podpírá se rukama, a začátkem čtvrtého měsíce v lehu na bříšku zvedne horní část hrudníku, hlava je vysoce zvednutá.
jako například sezení, chůze, ale je důležitá i při vývoji jemné motoriky rukou. Dítě rozvíjí schopnost kontroly hlavy a trupu při všech pozicích. Nejtěžší poloha pro novorozené dítě je poloha v lehu na bříšku. Pro celkový lepší rozvoj těchto pohybových schopností je dobře s dítětem pravidelně cvičit a vhodně jej stimulovat. Základním pravidlem je vybrat si na toto cvičení chvíli, když je dítě dobře naladěné, nepláče nebo není bezprostředně po jídle. Během cvičení se děťátku mluvte a usmívejte se na něj, komentujte všechny činnosti, které děláte, ukazujte mu hračky, hlaďte ho, prostě navoďte příjemnou atmosféru hry. Když se dítě bude cítit dobře a bude ho bavit aktivita, kterou si přejete, aby dělalo, bude mnohem lépe spolupracovat a také pokroky se rychleji dostaví.
vezměte hračku, např.. chrastítko, a cca 30 cm před dítětem ní zahrkejte. Zvuk dítě zaujme a bude se snažit zvednout hlavu. Další cvik vychází také z polohy na bříšku, oproti předešlému cvičení se však změní pozice rukou - dítě se opírá o podložku lokty. Pokud se dítě ještě nedokáže opřít o lokty, pomozte mu dát ruce do této pozice a zlehka mu přidržujte vnější strany loktů. Ve vzdálenosti cca 15 cm podložte před dítě barevnou hračku, která ho zaujme, a vydrží v poloze se zvednutou hlavičkou a trupem delší dobu.
Vesele na něj mluvte, oslovujte ho, navažte s ním oční kontakt, zpívejte mu. Tato hra se většině dětí velmi líbí a výborně jejich stimuluje ke zvedání hlavičky a trupu a vydrží v této poloze delší dobu. Když dítě nosíte na rukou, obraťte ho tváří od sebe, zádíčka dítěte se opírá o vaše prsa, ruce dítěte směřují dopředu. Jednou rukou děťátku jemně přidržujte bříško a hrudník, aby mohlo držet hlavičku ve vzpřímené poloze.
jemně ho chyťte za ramena a pomalu a opatrně mu je mírně zvedněte cca 5 cm nad podložku, dítě by se mělo usilovat mírně nadzvednout i hlavičku. Vezměte větší míč a položte na ni dítě na bříško. Ruky miminka směřují dopředu. Přidržujte dítě oběma rukama, jedna ruka je podložena pod hrudníkem, druhá pod stehny, a jemně dítě houpajte na míči dopředu a dozadu, doprava a doleva (v případě, že nechcete použít míč, houpajte dítě pouze na rukou).
mezi cvičeními si dělejte krátké přestávky na uvolnění. Není důležité, jak dlouho budete s děťátkem cvičit, rozhoduje, jak cvik uděláte. Nic nedělejte násilím, pokud se vám bude zdát dítě unavené, nechte ho odpočinout, ke cvičení se vraťte za několik hodin.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu