Co můžete udělat vy: Novorozenci jsou obvykle ve spánku "rekordmani". Spí tolik, kolik potřebuje jejich mozek na svůj vývoj. Vydrží bdít maximálně dvě hodiny a znovu je třeba je uložit. Pozor! Většinou to nefunguje tak, že miminko je unavené a okamžitě sladce usne. Zpravidla musíte nastoupit vy - a uklidnit ho kojením, houpáním, nošením ... Dítě ještě nezná rozdíl mezi nocí a dnem, až postupně je rozlišuje a vytváří si určitou pravidelnost - nejen ve spánku, ale také v jídle. Takže pozorujte, co miminko potřebuje, a snažte se mu to umožnit.
Co můžete udělat vy: Miminka v tomto věku jsou již připravená na to, aby prospala většinu noci. Kromě dopoledního a odpoledního spánku obvykle ještě vyžadují krátké ranní a večerní zdřímnutí. Abyste podpořili dlouhý noční spánek, snažte se o to, aby dítě vidělo velký rozdíl mezi dnem a nocí. Přes den buďte co nejvíce spolu venku, pokud jste doma, vpusťte do bytu co nejvíce světla. Během dne si spolu hodně hrajte, mazlete se, povídejte, v noci podle možnosti nerozsvěcujte světlo a omezte kontakt. Když dítě v noci kojíte, udělejte pouze to nejnutnější - nemazlete se spolu, nemluvte na něj.
Co můžete udělat vy: Kojenci se obvykle budí 4 až 6 krát za noc. Mnozí z nich okamžitě opět usnou, ale někteří pláčou, dokud je rodič neutiší krmením, mazlením, nošením či mluvením ... Je to většinou proto, že tyto děti jsou zvyklé usínat při kojení či láhvi, mléku, houpání, nošení, a když se v noci najednou vzbudí samy, pláčou, dokud nepřijde rodič a neutiší je tak, jak jsou zvyklé. Řešení? Uspávejte dítě způsobem, na který nejlépe reaguje, a položte ho do postýlky ospalé, ale ne spící. Tak, aby zaregistrovalo, že je ve své postýlce, ale už nemělo dost sil protestovat. Takto se naučí usínat samo.
Co můžete udělat vy: Někdy v této době se u dětí může vyvinout tzv. separační úzkost (strach z odloučení), což může být důvodem pravidelného a častého nočního buzení. Omezte noční kontakty na nezbytný čas a nutné úkony. Vyhýbejte se tomu, abyste dítě nosili, zvedali z postýlky a krmili. Dítě v tomto období již nemůže být v noci hladové, maximálně může mít žízeň.
Co můžete udělat vy: rodiče batolat mají často problém uložit je ke spánku, protože děti jsou neuvěřitelné aktivní, plné energie, prostě perpetum mobile. Jediným řešením je důsledný a pravidelný večerní rituál, jehož cílem je uklidnit dítě a připravit ho na spánek. Rituál může zahrnovat večerní koupel, krátkou uklidňující masáž (např. během utírání a přebalování), oblečení pyžamka, uložení oblíbeného medvídka do postýlky spolu s dítětem, pohádku nebo písničku a polibek na dobrou noc.
Co můžete udělat vy: Předškoláci mají často noční strach (strach ze tmy, příšer pod postelí, strašidel za oknem). Jejich strachu se neposmívejte, nechcete přece přijít o důvěru. Raději si zaveďte večerní rituál a spolu vyžeňte všechny strašidýlka zpod postele. Dítěti můžete nechat v pokoji svítit slabé noční světélko. Někdy pomůže, pokud s ním bude v pokoji spát i někdo druhý - mladší sourozenec (může být i miminko) či malé zvířátko, i když je to jen rybička v akváriu.
Co můžete udělat vy: Sledování televize, počítačové hry a rozbíhající se sociální život výrazně ovlivňují čas, kdy jde dítě spát, i to, jak dlouho spí. Nikdy nedávejte dětem do pokoje televizor ani počítač a trvejte na dodržování pravidelného času, kdy je třeba jít spát. Děti brzy ráno vstávají do školy a pokud v tomto věku jejich vyvíjející se organismus potřebuje 10 hodin spánku, nemohou chodit spát pozdě. Během víkendů se můžete dohodnout na mírném kompromisu.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu