Kolik slunce potřebujeme denně, abychom byli zdraví?

Kam nechodí slunce, chodí lékař, ale lékař chodí, nebo spíš my k lékaři, i když chodíme na slunce příliš často. Tak, a jak tomu teď rozumět! Kolik slunce prospívá a kolik již škodí? Samozřejmě i u slunce platí, že ani jedna alternativa se nemá přehánět.

Kolik slunce denně zdraví prospívá?

"Obecně platí, že 30 minut denně, 3-krát týdně na přímém slunci je zdraví prospěšné pro normální typ kůže", uvádějí odborníci. Samozřejmě, že lidé s extrémně světlou kůží si musí dávat větší pozor i využívat ochranné prostředky jako oblečení a krémy. Nejlepší pro ně je začít postupně a to 5 minutami denně až dosáhnout hranice 30 minut denně.

Největší zdravotní benefit slunce

Je to vitamin D, který se dá získat přirozenou cestou právě ze slunce. V momentě, jak na nás začne slunce působit, naše tělo začne produkovat melanin, který je zodpovědný i za ztmavnutí naší kůže a v kombinaci s vitaminem D a doporučenými 30 minutami slunce denně pomáhá:

1. V boji s depresí

Zmírňuje napětí, zlepšuje náladu, motivuje, zvyšuje energii, a tím i duševní rovnováhu. 30 minutovým pobytem na slunci, tak podstupujeme světelnou terapii a ani o tom nevíme. Naše tělo zaplavuje hormony štěstí, následně zvýšeným testosteronem, díky čemuž zvyšuje i pocit atraktivnosti, proto je i naše sebevědomí v létě větší než v zimě.

2. Zlepšit spánek

Proč se malým dětem spí dobře venku během teplého slunečného dne nebo nám ostatním např. v létě na dovolené pod palmami? Protože naše tělo, konkrétně mozek produkuje díky slunci melatonin, nazývaný také hormon spánku, a tím reguluje naše denní rytmy .

3. Zvýšit metabolismus

Slunce nejenže unaví, ale nám i méně chutná jíst. Upřednostňujeme ovocné šťávy, hodně vody, lehčí jídla a v kombinaci s opalováním a koupáním se v moři, či bazénu, nám i rychleji tráví. Ten pocit známe všichni.

4. Předcházet mnoha onemocněním

A opět za to vděčíme vitaminu D, který nám pomáhá snižovat zánět v těle. Slunce zvyšuje růst nových kožních buněk a uvolňuje staré, což z něj dělá skvělý prostředek při léčbě lupénky, či jiných kožních onemocnění. Stejně působí i na cévy a snižuje krevní tlak, tím napomáhá i srdci, předchází infarktu, mozkové mrtvici. A pomáhá i při bolestech kostí a kloubů.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články