Starý kostel byl jednou z prvních staveb v této oblasti. Teprve později kolem ní vznikla obydlí, které dnes tvoří Sedliště. Původní stavbu kostela se však nepodařilo uchovat v původní podobě. Jelikož byla značně poškozena, rozhodli se tam podle původního půdorysu postavit nový kostel. Ten byl postaven zejména ze dřeva a práce na něm byly dokončeny na počátku 17. století. Kostelík vypadá navenek jako tradiční typická dřevěná stavba sakrálního původu. Své kouzlo odhalí až poté, když do něj vstoupíte a uvidíte celou jeho výzdobu.
Nejkrásnější částí kostela jsou nepochybně nástěnné malby. Ty téměř zůstaly pohřbeny pod hnědou malbou a tapetami. Když procházela Českém cizí vojska, domácí rychle překryli stěny vzácné památky ze strachu, že by mohli o ně přijít. Teprve když po druhé světové válce novější nánosy seškrábali, přišli na to, že se tam nachází jeden z největších skvostů českých duchovních památek. Další zajímavostí týkající se těchto maleb je, že jejich autorem není žádný známý umělec. Na zkrášlování svého kostelíka se podíleli pouze domácí obyvatelé, kteří byli nadaní v oblasti maleb a vytvořili tak unikátní výzdobu.
V kostele se nachází i trojice vzácných zvonů, se kterými se také pojí zajímavá historka. Během druhé světové války padli do oka vojákům, kterým se líbil zejména pevný kov, ze kterého byly vyrobeny. Dali je tedy sundat a vyrobili si z nich zbraně. Domácích obyvatele to mrzelo a tak krátce po tomto činu vybrali peníze na vyrobení dalších zvonů, které do věže umístili ještě před skončením války. Scénář se však opakoval a oni přišli o svůj symbol ještě jednou. Jejich zavěšení se úspěšně podařilo až v novodobých dějinách, kdy se vyrobily identické kopie a ty už zůstaly na původním místě. Kostel museli v jeho dějinách restaurovat ještě jednou, když se sesouvala vysoká věžička a nahýbala se výrazně do stran. Museli ji proto podepřít a vyztužit. Další významnou opravou bylo zabezpečení před zatékáním, které bylo provedeno na konci předchozího tisíciletí.
Kostelík v Sedlišti navenek nevypadá nijak výjimečně. Husí kůži vám naběhne až poté, když přejedete přes práh a barokní stavba se vám ukáže v plné kráse. Když díváte na malovaný strop a velké lustry, máte někdy pocit, jako kdyby jste se nacházeli v luxusním kostele a ne v kostelíku. Dominantou je jednoduchý, ale přece nádherně zdobený oltář. Jednotlivé malby zachycují fragmenty z Písma svatého. Doplněny jsou o několik soch světců. Před kostelem se nachází malý hřbitov s historickými kříži a také ochranná socha Panny Marie.
Přímo v obci se můžete nedaleko kostelíka podívat ještě na Lašské muzeum. V něm se nacházejí různé historické exponáty z okolních vesnic, které mapují tradiční život na venkově v minulosti. Přibližují také mnoho dnes již zaniklých řemesel. Pokud se vydáte do větších měst, v Ostravě jistě nevynechejteSvět miniatur Miniuni , kde si můžete prohlédnout zmenšeniny různých vzácných památek. Ve Frýdku-Místku navštivte zdejší zámek a prohlédněte si i historicky cenný kostel na náměstí. Ve vedlejší vesnici Chlebovice si můžete prohlédnout muzeum včelařství.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu