která preferuje společný život rodiny. Člověk je tvor společenský, je pro něj přirozené setkávat se, navštěvovat, komunikovat. Jednoduše, nechce být sám. Proto nyní všichni bourají zdi a vyřezávají do příček otvory, aby si propojili životní prostory. Dnes to letí, ale kdoví, možná je za několik let budou zase stavět. V dobře navrženém a uspořádaném polyfunkčním prostoru přirozeně navazují jednotlivé zóny z funkčního a praktického hlediska. Například vana u kuchyně není velmi užitečná, ale v ložnici? Proč ne! Příjemný pocit z velkého a vzdušného prostoru podpoří jednotný styl a charakter jednotlivých částí. Pokud je však prostor nadměrně velký, jsou dovoleny výjimky. Opravdu velký prostor snese i stylovou, materiálovou či barevnou rozmanitost a příjemné, pokud se jednotlivé části opticky předělí například vzdušnou policí nebo jen jinou podlahou.
Pokud se trochu zajímáte o interiérový design a trendy v zařizování, možná jste už postřehli, že v tzv.. velkém světě, kde si lidé žijí "na vysoké noze", letí styl zvaný lofty. Právě při spojování prostorů do jednoho celku zjistíte, že při troše dobré vůle si můžete některé nápady z tohoto velkolepého světa neomezených možností ukrást i pro sebe a vnést je do svého reálného života. Příčky, za kterými se něco skrývá, jsou jen fragmenty zdí v klasickém pojetí (nesahají od stěny po stěnu nebo od podlahy po strop), takže nechávají prostor vizuálně i pocitově propojen. Dveře jsou v takovém prostoru zbytečné, případně je nahrazují lehké posuvné stěny (například z mléčného skla), rolety či žaluzie z textilu, rákosu apod. Připouštějí se i přenosné paravány. V případě, že jde o koupelnu, tyto zídky zároveň slouží jako instalační příčky a funkčně oddělují například část se záchodovou mísou a bidetovou od umyvadla, které se může nainstalovat z druhé strany. V případě, že jde o vany - ať už volně stojící nebo zabudované - určitě se nekrčí někde v koutě, ale mají čestné místo ve středu koupelny nebo přímo u okna s dobrým výhledem. Sprcha (tedy sprchový panel se zástěnou nebo kabinka) se také může nacházet prakticky kdekoli a z hlediska "modelování" prostoru sehrává významnou funkci.
vizuálně i pocitově propojuje interiér s exteriérem. Takové okno by mělo být orientováno do prostoru, odkud vás běžně nikdo nemůže sledovat, tedy nasměrované k vodní ploše, na soukromý pozemek nebo by mělo být situováno na vyšším podlaží. Samozřejmě, pokud chcete zabránit nechtěným pohledům zvenčí, můžete i na okně u ulici použít sklo, které je průhledné jen z jedné strany (zevnitř ven). Takové okno má totiž kromě dobrého prosvětlení a optického zvětšení prostoru ještě další - pro okno netypickou - funkci. Pomáhá relaxovat a navodit pocit vnitřního propojení s přírodou a okolním světem, který si dokonale vychutnáte zejména během pěnivé nebo vířivé koupele. Tento psychoterapeutický účinek je přínosný především pro lidi, kteří žijí a pracují v městském prostředí a v městském tempu. V každém případě by měla mít všechna velká okna dobrou protisluneční a zároveň tepelnou ochranu v podobě okenic, žaluzií nebo rolet. Pokud se okna nacházejí na nižším podlaží, měly by se tyto prvky instalovat zvenčí, aby mohly plnit i bezpečnostní funkci.
Základními znaky řešení otevřeného prostoru je čistota tvarů a linií, minimální počet viditelných spojů a detailů. Nenápadné a neviditelné provedení všech konstrukčních prvků můžete dovést do dokonalosti použitím bezrámových oken a dveří, světel zabudovaných do podhledu či "tajných" vestavěných skříní. Pokud navíc využijete optické triky zvětšující, zmenšující nebo jinak deformující prostor s pomocí kontrastních barev i hry světla a stínu, nabudete pocit, že se nacházíte v místnosti, která jakoby nebyla z tohoto světa. Spojování prostor je však otevřeno i jakýmkoli individuálním požadavkům na charakter zařízení. Design nábytku, zařizovacích prvků a sanitární techniky v koupelně integrované do jiného prostoru může být stejně stroze moderní, nebo může mít nádech venkovského, přímořského či exotického stylu. Přirozenost tohoto stylu podporuje používání přírodních materiálů, které harmonii tvarů a barev ještě více vyzvednou a rozvinou, aby poskytly co nejkvalitnější prostor na potřebný odpočinek. Zabudované věci by měly být téměř neviditelné, solitérní kusy zařízení musí v prostoru doslova "hvězdami". Důležité je úplně všechno - každý detail. Ani flakonky na kosmetiku či barva ručníků by se neměly ponechávat náhodě.
Z toho mála, co víme o lidské psychice, můžeme s určitostí říci, že mezi faktory, což ovlivňují naše emoce a pocity, patří právě barvy a materiálové složení prostředí, v němž se nacházíme. Jejich vliv je mnohem větší, než bychom si mysleli, a proto je musíme vybírat uváženě. Trendem v našich zeměpisných šířkách je germánský styl barevného řešení obydlí. Je zde snaha, aby vše vypadalo jako nové - na rozdíl od jižnějších zemí, kde dominuje patina a imitace starých povrchů.I v otevřených prostorách platí stejná pravidla jako jinde. Světlé a jednotné tóny zvětšují a sjednocují naopak syté a rozmanité barvy prostor zmenšují a rozbíjejí. Ve velkých interiérech jsou dovoleny i tmavé barvy, ale nemělo by jich být příliš mnoho, aby se neztratil efekt otevřeného velkého prostoru.
Pokud chcete v životě něčeho dosáhnout - získat respekt a uznání, měli byste se projevovat jako citliví a vnímaví jedinci. Tyto ctnosti vám pomůže rozvíjet umění, které najde své uplatnění i v koupelně spojené například s ložnicí - ať už ve formě plastik a obrazů, nebo v podobě designového nábytku a zařízení (umyvadlo, vana, baterie a doplňky od uznávaného designéra). Své udělá i celkové aranžmá prostoru, které spočívá ve správném kompozičním uspořádání jednotlivých zařizovacích předmětů, jejich barevném a materiálovém sladění, dekorace ze živých nebo řezaných květin, svíčky atd.. Aby byly zaměstnány skutečně všechny smysly, své místo zde má i audiovizuální technika, která zahrnuje důmyslné rozložení reproduktorů.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu