Kouření vodní dýmky má více zdravotních rizik, než kouření cigaret

Vodní dýmka je zařízení používané ke kouření. Funguje na principu filtrace a ochlazování kouře přes vodní filtr. Místo původu není známé, předpokládá se ale, že ji vynalezli Peršané. Fanoušci vodních dýmek by se měli ale zamyslet nad tím, jakým způsobem je používají. Vědci varují, že některé typy jsou výrazně rizikovější, než se dosud věřilo.

Vodní dýmka

Vodní dýmka je populární je na celém světě. K zahřívání tabáku se tradičně používá uhlí, nejčastěji kokosové, občas i dřevěné nebo rychlozápalné. Před zhruba čtyřmi lety se objevila populární alternativa: elektronická vodní dýmka - kde je elektronický uhlík. Velmi rychle se mezi částí uživatelů stala hitem. Nejen proto, že na jednu baterii může fungovat až 2 000 potáhnutí, ale hlavně pro komfort, který lidem nabízí.

Vodní dýmka na uhlí a elektronická

Ryan Saadawi z University of Cincinel uvedl ve studii, jaké jsou z medicínského hlediska rozdíly mezi dýmkami na uhlí a na elektřinu. Analyzoval několik dýmek a různé druhy uhlí. Studie přinesly poznatky, že elektronické kouření je pro plíce jednoznačně nejhorší:

  • Uhlíky s nízkými podílem toxinů zabily za 24 hodin 10% zasažených plicních buněk.
  • Uhlíky s vysokým podílem toxinů zabily za 24 hodin 25% zasažených plicních buněk.
  • Elektronicky ohřívaný tabák zabil během 24 hodin 80% zasažených plicních buněk.

Stejně škodlivé jako cigarety

Vodní dýmka spaluje míchaný tabák s příchutí medu, máty, pryskyřice nebo různých druhů ovoce. Vonný kouř se vdechuje dlouhou hadicí. Směs tabáku zahřívají uhlíky. Šiša (jak se tomuto druhu kouření také říká) je velmi oblíbená zejména mezi mladými. Lidé sedí kolem dýmky a předávají si ji do ruky a baví se. Zní to sice nevinně, ale šíša je zdravotní hrozbou. Neexistují převratné vědecké práce, které by ukázaly, že vodní dýmky jsou v něčem bezpečnější než cigarety. Voda nefiltruje toxiny z kouře. Koncentrace nikotinu, dehtu, těžkých kovů a dalších pro člověka nebezpečných látek je v ní stejná a někdy i vyšší, než při normálním kouření.

Na závěr

Kouření vodní dýmky prokazatelně zvyšuje šanci na rakovinu plic, žilní problémy, zvýšený krevní tlak a další nemoci. Například zapříčiňuje i vyšší kazivost zubů nebo osteoporózu. Používáním vodní dýmky také roste přenášení infekčních nemocí, protože lidé kouří z jednoho náustku...

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články