Vodní dýmka je populární je na celém světě. K zahřívání tabáku se tradičně používá uhlí, nejčastěji kokosové, občas i dřevěné nebo rychlozápalné. Před zhruba čtyřmi lety se objevila populární alternativa: elektronická vodní dýmka - kde je elektronický uhlík. Velmi rychle se mezi částí uživatelů stala hitem. Nejen proto, že na jednu baterii může fungovat až 2 000 potáhnutí, ale hlavně pro komfort, který lidem nabízí.
Ryan Saadawi z University of Cincinel uvedl ve studii, jaké jsou z medicínského hlediska rozdíly mezi dýmkami na uhlí a na elektřinu. Analyzoval několik dýmek a různé druhy uhlí. Studie přinesly poznatky, že elektronické kouření je pro plíce jednoznačně nejhorší:
Vodní dýmka spaluje míchaný tabák s příchutí medu, máty, pryskyřice nebo různých druhů ovoce. Vonný kouř se vdechuje dlouhou hadicí. Směs tabáku zahřívají uhlíky. Šiša (jak se tomuto druhu kouření také říká) je velmi oblíbená zejména mezi mladými. Lidé sedí kolem dýmky a předávají si ji do ruky a baví se. Zní to sice nevinně, ale šíša je zdravotní hrozbou. Neexistují převratné vědecké práce, které by ukázaly, že vodní dýmky jsou v něčem bezpečnější než cigarety. Voda nefiltruje toxiny z kouře. Koncentrace nikotinu, dehtu, těžkých kovů a dalších pro člověka nebezpečných látek je v ní stejná a někdy i vyšší, než při normálním kouření.
Kouření vodní dýmky prokazatelně zvyšuje šanci na rakovinu plic, žilní problémy, zvýšený krevní tlak a další nemoci. Například zapříčiňuje i vyšší kazivost zubů nebo osteoporózu. Používáním vodní dýmky také roste přenášení infekčních nemocí, protože lidé kouří z jednoho náustku...
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu