Krby a krbová kamna mají pozitivní vliv na zdraví člověka

Podle slovníku je zápecník a pecivál někdo omezený a zahálčivý. Možná má na této definici podíl těch pár líných Honzů z pohádek. Každopádně tento význam, který se připisuje zápecnickému životu, je neopodstatněný. Jen si představte ničím a nikým nerušený spánek za kamny sálající nevtíravé teplo či chvíli strávenou s knihou v jedné ruce a čerstvě upečenou domácí buchtou ve druhé.

bydlení, energie, topení, krby a krbová kamna, životní styl

Něco podobného platí i o krbech

I díky rozšiřující se řadě přívrženců domácího topeniště tyto pavilony ohně znovu vyrůstají v našich příbytcích. Důvody jsou nejen estetické, ale i praktické - krby a kachlová kamna mohou totiž sloužit i jako energeticky úsporný alternativní zdroj tepla. 

Akumulační kamna

Jak napovídá samotný název, charakteristickým znakem takové pece je její akumulační schopnost. Výhodou takového topného tělesa s nízkou povrchovou teplotou je, že dokáže vytopit místnost rovnoměrně. Tepelná energie z ohně se absorbuje do konstrukce pece. Uvolněná a naakumulovaná energie se pomalu odvádí přes plášť formou příjemného sálavého záření. Tak se teplo procházející masivní materiály mění na neškodné záření, takzvané zdravé teplo, při kterém se nevíří přechodové částice a nemění se na drobné částečky prachu. Plášť akumulačních kamen může být z keramických kachlí nebo kombinovaný s omítkou.

Teplovzdušný krb

Jde o kovové volně stojící ohniště se zasklenými dvířky umístěny ve zděné obestavbě. Při topení krbovou vložkou, při takzvaném horkovzdušném topení, se nahřívá vzduch v komoře a odtud se vypouští do prostoru, jen malá část tepla se předává sáláním. Obezdívka krbové vložky chrání před vysokými teplotami. Výhodou obezděné krbové vložky je, že se poměrně rychle vyhřeje na provozní teplotu. Navíc, díky zaskleným dvířkům (mohou se otevírat nebo vysouvat vzhůru), které zároveň plní bezpečnostní funkci, lze sledovat klidnou hru plamenů. Teplovzdušný krb dokáže díky své účinnosti (70 až 80%) vyhřát poměrně velký prostor, čili může sloužit i jako alternativní zdroj tepla na vytápění. Sofistikovaným řešením je v současné době propojení krbu s akumulačními a teplovodními systémy.

S ohněm se není radno zahrávat

Krby jsou již takové - ve většině z nás vyvolávají romantické představy. Aby se však neproměnily na nekontrolovatelně poletující vír spalin, musí mít funkční krb i funkční komín (pec také není výjimkou). Moderní komín dospěl ve svém vývoji do podoby bezpečného technického zařízení, které podléhá různým předpisům a normám. Aby navržené ohniště fungovalo správně, je zapotřebí určitý vztlak. Tento parametr zároveň určuje rozměry komínového tělesa. Zatímco výšku komína omezují normy, výška střechy a domu či okolní zástavba, na bezchybné fungování krbu a pece má přímý vliv správně určený průměr komína, který zajišťuje optimální odtah spalin. I proto, jakož i pro zásady požární bezpečnosti, svěřil investor stavbu topných zařízení a komína raději do rukou odborníkům.  Už to tak je. Krby a kamna prožívají svou renesanci. Zabydlují se v našich příbytcích s takovou samozřejmostí, jakoby z nich nikdy nebyly vymizely. Tak tedy vivat kvalitní kamnářské firmy, čerstvě pečené buchty a moderní zápecnictví!

Z pohledu odborníka

Krb i kamna, každé zařízení má svůj komín, jejich provoz tedy může probíhat nezávisle na sobě. Obě se však mohou vzájemně účelově doplňovat. Krb přináší lidem krásný pohledový oheň a rychle dostupné teplo díky teplovzdušnému efektu (výhodný například při potřebě rychlého tepla na víkendové chatě). Na druhé straně kvalita tepla není ani zdaleka tak dobrá jako u pece. Krb má přibližně 30% podílu tepla (při této konkrétní krbové vložce) přes sklo sáláním, které však vzhledem k povrchovou teplotu skla (250 ° C) není až tak příjemné. Druhou složku, přibližně 70%, tvoří teplý vzduch. Ten je rychle k dispozici, ale jeho kvalita je podstatně horší než při nízkoteplotním sálání ze stěn kachlových kamen. Krb je schopen vytopit prostor, ale jeho prioritní funkce je zejména v pohledovém ohni. Už jen když si představíme, že bychom měli celou noc, každé dvě hodiny, přikládat dřevo, pokud tomu přičteme kvalitu, resp. nekvalitu produkovaného tepla (suchý vzduch, větší rychlost proudění vzduchu vnímána jako průvan, nepříznivé rozvrstvení teplot v interiéru), zbývá nám jasné vymezení funkčnosti takového krbu. Naopak, kachlová pec je vhodnější na zdravé, kvalitní a celosezónní vytápění. Přikládá se v 12-hodinových intervalech - jednoduše přiložíme větší dávku dřeva, šamotová masa pece nabere energii získanou ze dřeva, a pak ji v průběhu 12 hodin rovnoměrně rozděluje do prostoru. Po 12 hodinách přiložíme další dávku. Zkrátka, přikládá se ráno a večer a pec je ohřátá neustále. Při nízkoteplotním sálavém teple vzduch není suchý, teplo se distribuuje jako elektromagnetické vlnění, které se při dopadu na jiný materiál opět mění na teplo. Rovněž rozdíl mezi teplotou u hlavy a nohou je minimální, stejně i rychlost proudění. Navíc, kvalitní nízkoteplotní sálavé teplo má pozitivní vliv na zdraví člověka - zrychluje regeneraci, podporuje funkčnost krevního oběhu, je to takové slunce v domě.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak často spíná tepelné čerpadlo?

Normální počet startů kompresoru tepelného čerpadla leží v rozmezí od 4 000 do 16 000 startů za rok. Samo o sobě...
více…

Topení ekonomicky a s optimální tepelnou pohodou

Mírná zima přeje optimismu. Ale je dost možné, že vám přesto bude běhat mráz po zádech - a to při pohledu na...
více…

Kachlová kamna, sporáky a pece

Původní kachlová kamna, na jaké byly v minulosti zvyklí naši předkové, se v současnosti doplňují o další typy. Už...
více…

Jak ušetřit za energie? Investujte do moderních technologií!

Náklady energie každoročně rostou a jednou z mála jistot v našich životech je, že tento trend bude pokračovat....
více…

Tepelná pohoda ve vytápěných prostorách

V moderní společnosti tráví člověk větší část svého života, často i 23 hodin denně, v interiéru budovy - doma,...
více…

Tepené čerpadlo - hlučnost a efektivita

Při provozu domu patří účty za vytápění a ohřev vody mezi nejvyšší položky. Snížit je lze různými způsoby....
více…

Topení plynem se vyplatí

Topných systémů pro vytápění domů a bytů je několik. Každý nabízí různé možnosti a výhody, ale přináší i...
více…

Teplo ze zdrojů přímo za dveřmi

Neodmyslitelnou součástí nízkoenergetických domů jsou alternativní zdroje vytápění. Pracovní skupina pro...
více…

Teplovzdušné krby, krbové vložky a kachlová kamna

Účinnost spalování v krbu, a tedy i jeho topný výkon, lze zvýšit pomocí krbové vložky. V takovém případě obvykle...
více…

Topný systém je vždy potřeba přizpůsobit konkrétnímu objektu

Vybíráte vhodné vytápění do svého domu? Správný výběr limituje velké množství podmínek z vnějšího i...
více…