Kulmy a jejich klasifikace

Dnešní kulma se vyvinula z Marcelových kleští, které jsou známé tím, že vytvářely klasické vlny na hollywoodských hvězdách.

Přestože tyto vlny byly atraktivní a stále se nosí coby „retro styl“, Marcelovy kleště využívaly primitivní technologii, která vlasy doslova upekla a vedla k jejich poškození. V současnosti je na trhu spousta kulem, které zákazníkům nabízejí širokou škálu stylů a cen, které se budou hodit různým potřebám i rozpočtu.

Funkce.

Kulma je tepelný nástroj na vlasy, který se používá na vytváření vln nebo prstýnků. Část kulmy, která vlasy kudrnatí, je zahřátý válec, kolem kterého omotáte vlasy, abyste změnily jejich tvar. Kulmou můžete vytvořit volné vlny, těsné kudrliny nebo spirály, záleží na tom, jaký typ válce kulma má. Čím menší je válec, tím těsnější jsou kudrliny. Pokud chcete přesně tvarované prstýnky, budete potřebovat spirálovou kulmu. Ta má po celé délce válce spirálovou drážku.

Typy.

Kulmy se klasifikují nejen podle typu vln, jaké vytvářejí, ale také podle materiálu, který pokrývá jejich válec. Kulmy s chromovým nebo kovovým povrchem vytvářejí kladné ionty, které jednotlivé vlasy otevřou, čímž způsobí jejich suchost a poškození. Proto jsou chromové kulmy nejlevnější a doporučují se pouze těm, kdo je používají jen zřídka.
Zlaté nebo titanové válce jsou o něco lepší než chromové, protože se rovnoměrněji zahřívají a lépe vedou teplo, díky čemuž vlasy nakudrnatíte za kratší čas.
Teflonové válce mají mechanismus ochraňující vlasy, čímž se liší od chromových nebo zlatých. Teflon brání tomu, aby se na něm vlasy zachytávaly, teflonový povrch však časem může popraskat a odlamovat se, čímž se zmaří hlavní důvod jejich používání.
Uživatelky i kadeřníci si nejvíce chválí keramické a turmalínové válce coby zdraví vlasů nejprospěšnější možnost. Ty vydávají záporné ionty, které odpuzují pozitivní náboj vlasů, což přináší výsledek v podobě hladších kadeří.

Charakteristika.

Bez ohledu na materiál na povrchu válce je základem kulmy trubice. Ta má držadlo, které umožňuje s kulmou manipulovat, když je válec horký. Některé modely mají snímatelné vyměnitelné válce. Doplňky k nim obvykle obsahují spirálový válec s drážkou, který se ke konci zužuje. Obyčejné hladké válce vytvářejí vlny a kudrliny různých velikostí. Obvyklý průměr válce je 1-5 cm, ačkoli je možné v potřebách pro kadeřníky koupit i větší, pokud si přejete volnější vlny. Kleště, kterými vlasy sevřete, jsou také standardním vybavením každé kulmy. Když si budete kupovat kulmu, podívejte se po takové, která má knoflík nebo spínač, kterým budete moc ovládat nastavení teploty.
Levnější kulmy Vám umožní pouze nastavení na „nižší“ nebo „vyšší“ teplotu zatímco ty kvalitnější Vám umožní přesně zvolit teplotu. Tím získáte možnost zvýšit teplotu, pokud máte hrubé vlasy, které se nesnadno nakudrnatí, nebo snížit teplotu, pokud máte jemné vlasy citlivé na horko. Tyto modely se mohou zahřát na 50 °C při nejnižším nastavení až na více jak 205 °C při nejvyšším.

Upozornění.

Bez ohledu na to, jaký typ kulmy používáte nebo jaký se Vám líbí, neriskujte zdraví svých vlasů. Před použitím kulmy nebo žehličky na vlasy připravte své vlasy nanesením ochranného séra. Také byste měly zvážit stav Vašich vlasů než je svěříte úpravám teplem. Pokud máte barvené vlasy nebo trvalou, zvažte dvakrát použití tepelných nástrojů nebo je alespoň nepoužívejte často.  Pokud se rozhodnete kulmu používat denně, investujte raději do keramické nebo turmalínové kulmy. Je sice dražší, ale Vaše vlasy budou zdravější a atraktivnější.

Prevence a čištění.

Prostředky na vlasy, které používáte, se budou usazovat na válci kulmy, pokud ji nebudete pravidelně čistit po každém použití. Zbytky na kulmě způsobí její slabší výkon, protože teplo se nejprve musí dostat nánosem, než se dostane k vlasům. Když skončíte s používáním kulmy, vypněte ji a odpojte. Nechejte ji minutu až dvě ležet a pak zkontrolujte, jestli je její válec pouze mírně teplý, ne však horký. Buďte přitom opatrní, protože Vás kulma může popálit.
Usazeniny z válce setřete vlhkým papírovým ubrouskem. To, že bude ještě vlažná, způsobí, že nános bude měkký a půjde snadno vyčistit. Odolné zbytky nebo silný nános za delší dobu odstraníte kusem vaty namočeným v technickém alkoholu nebo v odlakovači na nehty. Obojím důkladně vyčistíte ztvrdlý lak na vlasy nebo sérum. Když čištění dokončíte, znovu utřete válec vlhkým papírovým ubrouskem a odstraňte jím zbytky použitého rozpouštědla.

Náš tip:

Prohlédněte si našeho průvodce Jak vybrat správnou kulmu

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články