Kuří oka u dětí
Kuří oka nepostihují pouze dospělé. Mohou potrápit i dětskou nožku. V našem článku se na tento problém podíváme podrobněji. Dočtete se jejich příčiny, léčbu, ale i důležitou prevenci.
Kuří oko (lat.clavus)
je charakterizováno přesně ohraničeným kuželovitým ztluštěním pokožky, z prostředku kterého směrem do tkáně vyrůstá trn. Ložisko ztvrdlé suché kůže je centrálně zvýrazněno. Vzniká nad kostními a kloubními vyvýšeninami. Nejčastěji vzniká v oblasti prstů, chodidel, paty, nejvíce postihuje plochu paty, palce na nohou a malíčky.
Odborníci podle charakteru, povahy a místa vzniku rozlišují 8 druhů kuřích ok
Tvrdé kuří oko, měkké kuří oko, tvrdé kuří oko s rozšířenými vlásečnicemi, kuří oko ve větších skupinách, tvrdé kuří oko s nervy a cévami a další. Kuří oko třeba odlišit od mozolu a bradavice. Od obyčejného mozolu ho rozeznáte na základě přítomnosti tzv.černého jadérka (kuželovitý střed), které v případě zasažení vazivového obalu kosti vyvolává nepříjemnou bolest. Povrch bradavice je bradavicovitě zbrázděný, ložisko ztvrdlé suché kůže není centrálně zvýrazněno. Bradavice je bolestivá pouze při podráždění okolní pokožky, může mít různou barvu i velikost. Je hrbolatá a při odstraňování hodně krvácí. Dalšími názvy pro kuří oko jsou např. bulla, vesícula, callus, callositas, tylem, epidermolysis bullosa traumatic, traumatická bulka aj.
Příčina
Kuří oko vzniká jako důsledek obranného mechanismu organismu, přesněji jde o protiopatření kůže, která se takto brání proti vzniku většího tlaku. Příčinou vzniku je tření a soustavné působení dlouhotrvajícího tlaku hlavně na místech, kde se pod kůží nachází kost. Mezi další příčiny vzniku kuřího oka patří i špatná stavba nohy (např.prsty blízko sebe, ploché nohy, různé ortopedické deformity, spadlá klenba nohy). Nejčastěji se projeví jako následek nevhodné obuvi (nošení těsné, úzké obuvi).
Příznaky
Kuří oko se projevuje jako mírné vyvýšené hladké kruhovité do žluta zbarvené ložisko různého průměru (nejčastěji 3 - 12 mm). Trn vyrůstající v prostředku kuřího oka směrem do tkáně způsobuje bolest. Bolest je tím větší, čím hlouběji je trn vrostlý do tkáně. Už i při jemném poškrabání kuří oko zbělá, drolí se a na pohmat zdrsní.
Léčba
Léčba kuřího oka je složitá a začít byste s ní měli hned při objevení v počátku, aby se kuří oko hluboko nezakořenilo. mPrvním krokem při léčbě kuřího oka je změkčení postiženého místa. Změkčovat postižené místo můžete máčením nohou v teplé mýdlové vodě, koupelí nohou ve zředěném heřmánkovém odvaru nebo jen několik minutovým namočením nohou v horké vodě. Do vody můžete přidat i kyselinu salicylovou. Po změkčení kuřího oka (což se projeví jeho zmléčněním) následuje odstranění ztvrdlé kůže pomocí pemzy nebo speciální škrabky. Postižené místo ošetřete krémem změkčujícím pokožku. Při používání náplastí s obsahem kyseliny salicylové dávejte pozor na správné přiložení náplasti. Náplast se přikládá pouze na postižené místo, ne na celé okolí. Nejprve na kuří oko umístěte ochrannou vložku s vystřiženým otvorem, na kterou přiložíte druhou část náplasti s napuštěnou léčivou látkou. Náplasti používejte maximálně 2 x týdně. Pokud se příznaky nezlepší do 2 týdnů od zahájení léčby, je třeba vyhledat odbornou pomoc (dobrého pedikéra nebo kožního lékaře). Kuří oko se dá odstranit i laserem, nejedná se však o bezbolestnou metodu léčení. Neméně důležité je odstranit příčinu vzniku kuřího oka - správná obuv, u deformit nohou ortopedické vložky, zamezit tlaku speciálními tlumiči a chrániči.
Babské rady k léčbě kuřího oka
Lidové léčitelství nabízí množství návodů, jak se zbavit bolestivého společníka hlavně na nohách. Zde je několik z nich:
- máčení nohou v horké vodě s rozpuštěnou mořskou solí
- máčení nohou v octové vodě
- natírání kyselinou mravenčí a salicylovou
- potírání šťávou z vlaštovičníku
- natírání propolisovými nebo švédskými kapkami
- jemná masáž olejíčkem
- přikládání prolisovaného česneku namočeného v citronové šťávě
- na jemné odstranění kuřího oka - po koupeli nohou přiložte na kuří oko rozkrojenou 1 nebo více rozinek a upevněte. Opakujte několikrát.
- na změkčení kuřího oka můžete použít i octový chléb. Příprava - ráno vložte několik kousíčků bílého chleba do vinného octa a večer takto připravenou kaší natřete bolestivá místa. Nechte přes noc působit a několikrát zopakujte. Slupku z citronu namočte do octa na několik hodin, přiložte na postižené místo, přelepte, obujte ponožku a nechte působit přes noc.
- podobná je rada s cibulí - namočte plátek cibule do octa, večer přelepte na kuří oko a nechte působit, jasmínový květ rozemelte na kaši, naneste ho na kuří oko a přelepte náplastí. Nechte působit 5 dní a opakujte postup do vyléčení (3 - 5x),
- na pevně usazená kuří oka je účinná tato receptura - na plátek cibule dejte trocha citronové šťávy a trochu soli, přilepte na kuří oko. Procedura se opakuje asi 8x.
- Lidové léčitelství říká, že kuří oka mají odstraňovat při ubývajícím Měsíci. Pokud procedury nezaberou do novu Měsíce, je třeba je přerušit a pokračovat až při úplňku.
Zapamatujte si
Kuří oka nikdy neodstraňujte ostrými nebo špičatými předměty! Kapky s obsahem kyseliny salicylové aplikujte velmi opatrně, přesně do středu kuřího oka. Pokud se kyselina dostane do okolní tkáně, může ho spálit ba až proděravět a způsobit tak vznik vředu. Hlavně u diabetiků to může způsobit vážné problémy, proto by diabetici neměli nikdy používat kapky s kyselinou salicylovou.
Prevence
- nošení pohodlné obuvi
- správná velikost obuvi (správná délka i šířka. Také příliš velké boty mohou vyvolat vznik kuřího oka, protože v příliš volné botě se noha při chůzi klouže a odírá)
- u deformit nohou používání pomůcek k zabránění vzniku kuřího oka (vložky, speciální chrániče, tlumiče)
- pravidelné obrušování pemzou
- používání přípravků na změkčování kůže. Můžete použít i doma připravenou směs krystalového cukru s olivovým olejem. Směsí potřete chodidla a masírujte. Výsledkem budou jemné chodidla bez ztvrdlé kůže.