Kuří oko je třeba odborně odstranit a následně zrevidovat stav obuvi

Kuří oko je lidový název pro zhrublou a ztluštělou kůži v oblasti nohou, nejčastěji na palcích, patách nebo na hřbetech prstů. Tento otlak není infekční, ale je bolestivý. Proto je potřeba kuří oko šetrně, ale radikálně odstranit a postarat se o vhodnou prevenci, aby se tento útvar znovu nevytvořil.

Kuří oko

Kuří oko je bolestivé ohraničené zhrubnutí pokožky, která má centrální zvýrazněné ložisko žluté barvy s průměrem přibližně jeden centimetr. Na rozdíl od mozolů vzniká nad kloubovými či kostními vyvýšeninami. Okolní kůže je často zanícená a tlak na kuří oko vyvolává výraznou citlivost až bolestivost. Většinou má tvar kruhu nebo elipsy. Kuří oko se nejčastěji vytvoří na prstech nohou, ale i chodidlech při nošení těsné obuvi. Za jeho vznikem se však mohou skrývat i deformity nohou. Velmi často se například spojuje s poklesem příčné klenby. Tehdy se objevuje mezi prsty v části mezičlánkového kloubů. Abyste si byli jisti, že řešíte kuří oko, měli byste navštívit odborníka. Na základě klinického obrazu a speciálních vyšetření určí správnou diagnózu i léčbu.

Léčba tekutým dusíkem

Léčba kuřího oka vyžaduje širší záběr. Důležité je, řešit i ortopedický problém, protože vzniká na základě tlaku na postižené místo. Na přenesení tlaku se využívá ortopedická obuv i speciální vložky. Jak si poradit se samotným kuřím okem? Doporučujeme teplé mýdlové koupele s následným oškrabáváním otlaků. Po změkčovacím koupeli je vhodné použít na kuří oko speciální masti, keratolytika. Například 20%kyselina salicylová v masťovém základu svým rozpouštěcím účinkem uvolňuje spojení mezi buňkami povrchové vrstvy pokožky. Teprve když tato léčba není dostatečná, odborník přistoupí k aplikaci tekutého dusíku. Vatovou tyčinku přiloží na centrální ložisko. A pokud ani to nestačí, vezme ostrou lžičku a oko vyškrábne

Vyměňte boty

Prevence vzniku kuřího oka je jasná. Musíte si najít vhodnou obuv a s pomocí odborníka odstranit soustavný, dlouhotrvající tlak na kůži, pod kterou se nachází kost. Pokud změnu nepodniknete, případně nadále budete nosit tvrdé a úzké boty, problém se vrátí. Ideální je boty střídat. Například příčné klenbě nevyhovuje ani ustavičné nošení pohodlných pantoflí. Střídejte je s pohodlnými šněrovacími botami. Důležitá je ortopedická korekce případných anomálií. A dokud je ještě teplo, nezapomeňte chodit častěji naboso. A právě tehdy můžete prsty zvedat i předměty ze země. Tato hravá gymnastika také posílí příčnou klenbu. Výborným pomocníkem mohou být i změkčovací krémy na chodidla.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články