Lana

Vybrali jste si za svůj koníček bouldering? Tak je pro vás článek o lanech zbytečný! Ale pro ostatní lezecké sporty je lano nezbytnou a život zachraňující pomůckou. Proto je třeba ho nejen dobře vybrat, ale také se o něj mimo skály náležitě starat. Poradíme vám nejen s výběrem, ale také s péčí a uskladněním.

Jednoduchá dynamická lana

Jednoduchá dynamická lana vybíráme podle délky a podle toho terénu, na který lezeme. Využijeme je na umělých skalách i na sportovní lezení v horách. Používají se v jednom pramenu a jedná se o nejčastější typ používaných lan.

Dvojitá a poloviční dynamická lana

Dvojitá a poloviční lana dynamická lana se nejčastěji používají při lezení v horách. Oba typy jsou ve dvou pramenech, které jsou praktické nejen při lezení, ale i při slaňování, kdy je možné využít silový odpor. U polovičních lan se ale každý pramen vede samostatně.

Statická lana

Statická lana jsou určena zejména jako pracovní. Nepruží a netlumí pády. Horolezci je využívají také, ale pouze jako fixní lana pro horolezecké expedice.

Batohy a obaly na lano

Batohy a obaly na lano mají za úkol prodloužit životnost lana, usnadnit jeho skladování a přenášení. Horolezecká lana zásadně skladujeme v temnu a suchu. Samozřejmostí je, že se jedná o čistá lana! Ta pereme zásadně ve vlažné vodě, ve speciálním pracím prostředku a v ruce! Nikdy je nedáváme do pračky!

Doplňky k lanům

Doplňky k lanům jako jsou označovací fixy, nejrůznější jistící systémy, ale také speciální prací prostředky je dobré kupovat zároveň s lany. Nejedná se sice o doplňky, které nutně musíte mít, ale usnadní vám práci s lany. Označit si polovinu nebo blížící se konec lana speciálním fixem má velký vliv nejen na samotnou manipulaci s lanem na skále, ale také na bezpečnost samotného lezení. A praní lana ve speciálním pracím prostředku zase prodlouží jeho životnost a udrží výrobcem deklarovanou impregnaci.

Značka horolezeckého lana

Každé lano na lezení musí být stoprocentně spolehlivé. A to zajišťuje certifikace na tu kterou lezeckou disciplínu. Spolehlivá lana, impregnovaná a odolná proti otěru vyrábí ryze české firmy Tendon a Ocún, ale také mezi horolezci vysoce ceněná francouzská firma Beal.

Čísla, která musí být na horolezeckém laně

Všechna horolezecká lana musí být povinně označena a musí splňovat evropskou a nejlépe i přísnější UIAA normu. Na koncích normovaného lana musí být uveden: 

  • Rok výroby,
  • certifikát CE,
  • číslo evropské normy (EN 892) a  přísnější UIAA (Mezinárodní horolezecká federace) normy,
  • výrobce,
  • druh lana (jednoduché, dvojité, poloviční),
  • průměr lana, 
  • délka lana,
  • hmotnost na délku,
  • maximální rázová síla,
  • počet pádů,
  • užitný průtah,
  • minimálním posun opletu (měl by být co nejmenší max. 1-2%).

Cena horolezeckého lana

Horolezecké lano není nijak levná záležitost, ale pro lezení a hlavně pro život je jeho kvalita velmi důležitá. Kvalitní lana koupíte již za cenu kolem dvou tisíc korun, ale lana s nejnovější technologií impregnace koupíte i za šest tisíc.

Kde koupit normovaná lana

Největší výběr lan pro horolezce, ale i pro rizikové práce ve výškách a speleology najdete v ověřených internetových obchodech. Najdete zde nejnovější technologií impregnovaná lana, která mají dlouhou životnost a ani v náročném terénu a extrémních klimatických podmínkách vás nezradí. 

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články