LED žárovky: osvětlení moderních domů
V moderních domech se už většinou běžné žárovky nepoužívají – nebo jen ve velmi omezené míře. Svícení prostřednictvím LED lampiček je totiž mnohem úspornější, a navíc má vyšší zářivost i životnost. To je důvodem, proč jsou tolik oblíbené. Nicméně i ony mohou mít určité nevýhody, navzdory tomu, jaké nadšení veřejnosti sklízí. Pravdou ale je, že výhody naprosto převyšují nevýhody, takže investice do LED technologií se vyplatí. Zde jsou nejdůležitější informace o LED osvětlení.
Zdroj obrázku: {eggeegg} / Shutterstock.com
Jističe do domácnosti
Nekvalitní žárovky a svítidla mohou způsobit problémy také s výpadky proudu. Za ty je zodpovědný jistič, který je součástí každé domácnosti. Jeho úkolem je v případě problému s elektrickým proudem „pro jistotu“ elektrický obvod odpojit. Tím předchází škodám, které by mohly vzniknout například v důsledku spálení obvodů v elektrospotřebičích. V domácnostech se používají různé typy jističů, nejčastější je jistič 10 kA.
Jak žárovka svítí?
K rozsvícení klasické žárovky dochází tak, že se v ní zahřeje wolframový drát. Toto zahřátí probíhá prostřednictvím elektrického proudu. Tento způsob byl po svícení petrolejovými lampami či svíčkami naprosto převratný. Avšak došlo se na to, že není příliš energeticky úsporné. A o nějaký čas později byly vyvinuty další způsoby svícení. Jedním z nich je LED žárovka. Ta svítí na jiném principu – využívá elektroluminiscenci. To znamená, že elektrický proud se mění rovnou na světlo, bez nutnosti zahřívání jakéhokoli drátu. Jakmile je LED žárovka připojena k elektrickému proudu, elektrony z její první vrstvy se přesouvají na druhou vrstvu a vyrábí přebytečnou energii – což je světlo.
Světlo vyzařující dioda
Zkratka LED je tvořena třemi anglickými slovy Light Emitting Diode – tedy světlo emitující dioda. Oproti klasické žárovce, která pro svůj světelný výkon o síle 1340 lm vyžaduje 100 W, potřebuje LED žárovka pouze 20 W pro světelnost o něco větší – 1400 Im. Úspora energie je tedy tím hlavním, proč se LED svícení dnes tolik používá. Nespornou výhodou je také to, že LED žárovka není horká. Je tedy naprosto ideální do dětských pokojů, aniž by hrozilo nebezpečí, že se naši nejmenší popálí. Je zajímavé, že ačkoli LED žárovka byla objevena již před desítkami let, svou oblibu si užívá až v poslední době.
Dlouhá životnost
Protože LED světla svítí dlouho – od 30 tisíc do 100 tisíc hodin, můžete je bez problémů instalovat na těžko přístupná místa. Protože nehrozí jejich přehřátí a nevyžadují žádnou údržbu, budete je měnit až za hodně dlouhou dobu. Oproti klasické stowattové žárovce, která má životnost asi 2 000 hodin, je to něco naprosto nesrovnatelného. Úsporná zářivka 18 W vydrží svítit asi 3 000 hodin. To znamená, že bychom ji museli měnit více než 17 x, než bychom museli vyměnit i LED žárovku. Tato životnost není snížena ani častým zapínáním a vypínáním.
Zdroj obrázku: {Magnetic Mcc} / Shutterstock.com
Ekologie
LED žárovka je vhodná také z ekologického hlediska, protože neobsahuje žádné těžké kovy, jako je například rtuť. Ta se v klasických žárovkách používá. Pokud potřebujeme snížit intenzitu světla, klasická žárovka zežloutne, zatímco LED žárovka si zachovává svou barvu.
Cena
A nyní už se dostáváme také k nevýhodám LED osvětlení. Tou je jeho vyšší pořizovací cena – avšak je možné, využít různé slevy prodejců a výrobců, čímž je možné tuto položku ponížit. Pokud investujete do kvalitní LED žárovky, světlo se vám i přes vyšší pořizovací cenu vyplatí. Nicméně, někteří prodejci nabízí nekvalitní světla, která mohou ze slibované životnosti zajistit pouze zlomek slibovaných hodin svícení. Je to způsobeno nesprávnou konstrukcí, kterou laik obvykle není schopen odhalit. Díky této konstrukci se přehřívají diody LED žárovky.