Lesní mateřská škola vychovává děti k samostatnosti a má vliv i na zlepšení jejich imunity
Malé děti jsou zvídavé a překvapivě samostatné. Mají rády pobyt venku za každého počasí a jsou k tomu i vrozeně přizpůsobeny. Lesní školky přirozeným způsobem dětem pomáhají, aby žádnou z těchto vlastností neztratily. Děti tráví venku podstatnou část dne - ideálně v lese, lesoparku či v jeho těsné blízkosti.
Kryté zázemí
V zázemí mají odložené pomůcky, knihy i náhradní oblečení. Mohou zde vařit, jíst, skrýt se před velmi nepříznivým počasím a ti nejmenší si i pospat. Právě forma tohoto zázemí určuje definitivní podobu lesní školky. Ať už je to dům se zařízením, nebo jen alternativní týpí, jurta, maringotka, případně srub, kde děti tráví minimální čas.
Chov zvířat a pěstování zeleniny
V blízkosti lesních ekoškolek bývá i zahrádka, kde děti pomáhají pěstovat vlastní zeleninu, učí se třídit odpad a neobvyklý není ani společný zvířecí kamarád. Dalším rozdílem je, že se snaží zaměstnávat i mužské pedagogy, aby si děti mohly budovat rodové vzory. Děti pomáhají při přípravě jídla, samy si prostírají i odklízejí po sobě nádobí. Větší děti pomáhají mladším, věková rozmanitost je vede k vzájemnému respektu a ohleduplnosti. V lese jsou pány samy sobě, každé se může věnovat tomu, co ho zajímá. Někdo zkoumá broučky, jiný kope jámu, další leze na stromy nebo běhá po louce. Učitelé jako průvodci jim pomáhají a učí je, aby to postupně zvládaly samy.
Meziprostor
V Česku se lesní mateřské školky po dlouhém boji konečně dostali do školského zákona. Děti v ní praktikují komunitní život, neboť i rodiče se v mnohém podílejí na fungování. Mají možnost strávit s dětmi třeba celý celý den, dokonce se jim to doporučujeme dřív, než se rozhodnou dítě do lesní mateřské školky přihlásit. Aby zjistili, zda jim takový způsob výchovy a vzdělávání vyhovuje.
Pozor na alergie
Pobyt v lese přece může každému dítěti ze zdravotní stránky jen prospět. Více fyzické aktivity napomáhá budování imunity. Ve světě mají již mnohaleté zkušenosti s menší nemocností dětí, které lesní školky navštěvují.
Les léčí
Lesy se vyznačují neobyčejnou čistotou vzduchu, vysokými hodnotami slunečního svitu, přiměřenou vláhou, přesyceností ozónem a voňavými silicemi. To vše pozitivně ovlivňuje zdraví, podporuje regeneraci a léčbu nejen tělesných, ale i duševních poruch. Dostatek spánku a pravidelný pobyt v přírodě za každého počasí patří mezi základní způsoby prevence onemocnění nejen dýchacích cest.