Listopad - měsíc, kdy je třeba detoxikovat plíce

Podle čínské medicíny je největší aktivita plic v listopadu. V tomto měsíci mohou vzplanout i skrytá onemocnění, ale protože plíce jsou silné, mají větší šanci se s problémem vyrovnat. Rovněž se tento kalendářní měsíc výborně hodí na jejich detoxikaci a následné posílení vitální funkce.

Z pohledu čínské medicíny představuje dýchací systém

jednu ze základních cest pro příjem životní energie. Plíce, jako základní orgán (mateřský orgán dvojice plíce - tlusté střevo) mají největší aktivitu na podzim, zejména však v listopadu. Nejvíce je poškozuje smutek, hořekování, pláč a zármutek. V těle řídí protibakteriální imunitu. Zrcadlem plic je nos. Široké nosní křídla jsou znakem dobré plicní kondice. Z hlediska fyziologického, probíhá v plicích výměna plynů: kyslíku získávaného ze vzduchu a kysličníku uhličitého, přenášeného krevním barvivem. Plíce jako mateřský orgán ovlivňují celé dýchací cesty. Systém dýchacích cest je první a nejdůležitější cestou pro viry, bakterie, plísně, které se vzduchem dostávají dovnitř organismu člověka. Sliznice dýchacích cest jsou vůči nepřátelům velmi dobře vybaveny ochranou, člověk však často trpí jejich poruchami. Dýchací cesty se při nadměrné zátěži zahleňují jako první, proto se setkáváme tak často s dýchacími potížemi již u dětí a proto se také nejčastěji přes ně hlen vylučuje - kýcháním, smrkáním, kašlem ...

Jednou ze základních příčin vzniku ložiska v plicích

a následně pak v celém dýchacím systému je stres. Pro ​​dýchací cesty je typickým poškozujícím stresem psychické napětí. Ve stavu napětí člověk dýchá jen povrchně, zatímco uvolňující dechové cviky patří mezi relaxační techniky, které napětí uvolňují. Jakmile napětí trvá delší dobu, vznikají podmínky pro vznik ložiska.

Druhou podmínkou pro vznik ložiska je hlen,

kterým jsou dýchací sliznice zahlceny. Pokud přijímáme ve stravě nadměrné množství sliznatých potravin nebo pokud trpíme trávicí poruchou, začne se na sliznicích v našem dýchacím systému hromadit hlen, do kterého za uzavírají infekce a vytvářejí infekční ložiska. Tak v našem těle vznikají "sklady" chemických látek, kovů, radioaktivních látek, zbytků léků, očkovacích látek, které organismus nesmírně zatěžuje. Představují vlastně hrst písku, v důkladně namazaném soukolí dokonalého stroje. Pokud se k tomu přidají imunitní poruchy, vznikají alergie, astma, laryngitidy a další vážné zdravotní problémy.

Plíce ovlivňují následující orgány

Tlusté střevo, kůži, žíly, mezimozek, průdušky, patrové mandle, vedlejší čelistní a nosní dutiny, hrtan, nosohltan, poplicnicí, páteř v bederní krajině, přechod krční a hrudní páteře, nosní sliznice a otvory nosu, čelní lalok CNS, potní žlázy.

Symptomy poruchy okruhu plic

Ucpaný nos, hleny v nose, svědění v nose, kýchání, kašel, zarudnutí v krku, pocit dušnosti, bolesti v ramenou, chlad či horko v předloktí, ztráta hlasu nebo tichý hlas, ekzémy, praskající pokožka, časté zívání, bolesti palce na ruce, ztuhlé svalstvo v ramenou, odmítání masáže a dotyku, bolesti zubů bez kazu, blokády krční páteře, praskliny na kůži uší, praskliny na konečníku, změny na vnitřní části lokte, změny na deltovém svalu, změny v rýze mezi nosem a koutkem úst, sny o krvácení a smutku, sny o létání, sny s kovovými předměty, sny o polích a místech, kde se rodí potrava, nechuť k mluvenému projevu.

Kromě tlustého střeva je hlavním detoxikačním orgánem okruhu plic kůže

U ekzémů se vždy setkáváme s prvotním ložiskem v plicích, i když na pozadí problému mohou stát ložiska v podkoží, které je ovládáno ledvinami. Kůže je další vstupní branou pro mikroorganismy. Dále je do tohoto okruhu přiřazen žilní systém, ve kterém se často tvoří ložiska. Žilní stěna při náležité genetické dispozici podléhá usazování toxinů a volných infekcí. Mohou tak vznikat křečové žíly, ale i záněty v hlubokém žilním systému, které mají za následek vznik trombů. Dále se porucha žilního systému může projevovat špatným prokrvováním končetin, jejich chladem, tvořením modřin nebo vystupováním vlásečnicových žilek na povrch kůže. Velmi významný je vliv plic na psychiku, protože stav plic se odráží na části mozku zvaném diencephalon - mezimozek. Je to hluboká část mozku, spojující střední mozek s oběma polokoulemi a v podstatě je to emocionální mozek člověka. Mezi základní emoční nálady patří veselost a její opak - deprese. Podle dalších vlivů se charakter depresí liší. Plicní deprese je doprovázena pocity méněcennosti, pasivitou a sebeobviňováním. Pro ​​stabilizaci celého procesu je proto třeba vyčistit celou oblast mozkové kůry. Nejčastější emoci, která poškozuje plíce, je smutek. Není náhoda, že se po válce tak rozšířila plicní onemocnění a určitě v tom nehrála roli jen podvýživa. Emočními příčinami byl smutek ze ztráty milovaných bytostí, obavy o existenci a velký, dlouhotrvající stres.

V dýchacím systému se mohou vyskytovat různé toxické látky,

které jsou v ovzduší: chemikálie, kosmetické spreje, těžké kovy, produkty automobilové dopravy, radioaktivní látky, plísně, viry, různé druhy bakterií.

Plíce posiluje

  • hluboké dýchání, jógové cviky
  • inhalace solných roztoků, minerálek
  • inhalace bylinných vývarů (podběl, česnek, cibule, divizna)
  • rýže, zejména kulatá a celozrnná
  • zeleniny ostré chuti a bílé barvy (celer, květák, cibule, ředkev, křen, tuřín)
  • grepy, hrušky, broskve, mandle
  • štěstí, jistota, stabilita, pozitivní praktičnost
  • sauna, zvlhčovače vzduchu
  • pohyb, cvičení, sport, pocení

Plíce poškozuje

  • zármutek, hořekování, pláč, smutek
  • deprese, melancholie, bolestínství
  • mléko, mléčné výrobky, zejména koncentrované
  • stres a psychické napětí
  • suchý vzduch, vítr
  • povrchové mělké dýchání, rychlý dech
  • špatný životní styl, málo spánku
  • kouření a pobyt v zakouřených prostorách
     
Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články