Vliv biorytmů na léčbu a detoxikaci organismu
Biorytmy jsou cyklicky se opakující rytmy u živých organismů, včetně člověka. Nyní se jejich problematikou začali vědci a lékaři zabývat poněkud v širších souvislostech a zkoumají rovněž to, jak poznatky uplatnit v lékařské praxi.
V dosavadních výzkumech se zabývají otázkami,
proč lidé trpící na astma mají podle statistik astmatické záchvaty většinou v noci či nad ránem, proč lidé s revmatickou artritidou mají největší problémy ráno, nebo proč akutní infarkt přichází nejčastěji dopoledne. Lékaři sloužící na pohotovosti už z praxe vědí, že žlučníky se na jejich smůlu začínají "ozývat" zejména po půlnoci ... V současnosti zatím tyto principy využívá pouze alternativní medicína, zvláště pokud jde o dávkování přírodních léčiv či bylin k posílení nebo očistě určitého orgánu. Nejvhodnějším časem na užívání léků, aplikace očistných kúr a podobně je vždy čas aktivity daného orgánu - ať už hodiny nebo měsíce. Během hodin pasivity bychom naopak neměli dané orgány zatěžovat ať už léčivy, kúrami nebo jinou činností, která je ještě více oslabuje.
Jin a jang
Tradiční čínská medicína považuje dobré zdraví za harmonický stav energií v našem těle. Její výchozí myšlenkou je směr staročínské filozofie - taoismus. "Tao" znamená cesta. Podle této filozofie je celá příroda (tedy i člověk) ovládaná zákonitostmi vesmíru. Podstatou světa a života je proudění síly čchi, která se nachází ve všem co existuje. Skládá se ze dvou protikladných a navzájem se doplňujících sil - jin a jang. Pokud pochopíme princip fungování těchto protichůdných sil, pak pochopíme i princip fungování biorytmů v našem těle. Jin a Jang představují duality v jednotě a jednotu v dualitě. Jeden princip proniká přes druhý, vzájemně se přitahují i odpuzují. Jang představuje Slunce, nebesa, oheň, je to mužský, kladný princip, spojený se světlem, suchem, teplem. Vydává a tvoří, je na povrchu, nahoře, vzadu a vlevo. Jin představuje Měsíc, zem, a vodu. Je to ženský, záporný princip, spojený s tmou, vlhkem a chladem. Jin přijímá a chrání, je uvnitř, dole, vpředu a vpravo. I jednotlivé orgány jsou přiřazeny k určitému typu energie. Hlavní řídící orgány podle TČM - srdce, slezina a slinivka, plíce, ledviny a játra, jsou plné - jinové. K nim přiřazené párové nebo vedlejší orgány - tenké střevo, žaludek, tlusté střevo, močových měchýř a žlučník, jsou duté nebo-li prázdné - jangové. Příroda a její zákonitosti ovlivňují i energii těchto orgánů - stejně jako měsíční přílivové vlny, které oběhnou Zemi dvakrát za 24 hodin. Naše "vnitřní moře" má tedy také své přílivy a odlivy - prokrvení a vykrvení, kterými uvádí orgány do pasivní nebo aktivní činnosti. V tomto uzavřeném kruhu proudění energie se orgány navzájem ovlivňují svojí jangovou nebo jinovou silou. Podobně se vzájemně ovlivňují i v rámci biologického roku.
Denní orgánový biorytmus
Činnost lidského organismu, konkrétně vnitřních orgánů, ovlivňuje navíc i denní - 24 hodinový biorytmus a také roční období. Ve 24 hodinovém cyklu i v ročním cyklu jsou naše tělesné orgány ovlivňovány aktivitou a pasivitou. Během našeho 24 hodinového rytmu spíme, bdíme, naše tělesná teplota je nejnižší kolem druhé hodiny a nejvyšší kolem osmnácté. Orgánové hodiny využívala už starověká čínská medicína a podle nich se řídí i jiné přírodní medicínské směry. Tradiční čínská medicína rozlišuje 12 pulzů či energetických drah, které odpovídají dvanácti orgánům lidského těla a také dvanácti měsícům v roce. Každý z těchto orgánů se navíc i jednou za 24 hodin dostane na 2 hodiny do aktivní činnosti a za 12 hodin poté se dostane na 2 hodiny do útlumu. A každý z těchto orgánů se do stejného útlumu či aktivity dostává jeden měsíc v roce. Stejně, jako měsíční přílivové vlny, které oběhnou Zemi 2-krát za 24 hodin.
Dvojice orgánů mají vzájemnou funkční souvislost a jejich aktivní hodiny následují po sobě (v závorce jsou uvedeny hodiny)
- srdce (11 - 13) a tenké střevo (13 - 15)
- plíce (3 - 5) a tlusté střevo (5 - 7)
- játra (1 -3) a žlučník (23 - 1)
- žaludek (7 - 9) a slinivka, slezina (9 - 11)
- ledviny (17 - 19) a močový měchýř (15 - 17)
- dráha oběhu (19 - 21) a dráha tří ohňů (21 - 23)
- dráha oběhu - ovlivňuje celkově emoce, krev a sex
- dráha tří ohňů - spojuje se s dýcháním, trávením a vylučováním
Jak přežít den
- 5:00 - 7:00: čas aktivity tlustého střeva
V tomto čase můžeme podpořit detoxikační schopnost tlustého střeva. Nejlepší je hned ráno nalačno vypít odstátou vlažnou vodu. Pomůže rozhýbat peristaltiku a vyprázdnění. Tento čas je nejvhodnější k vyprazdňování tlustého střeva a také klystýry a pročišťující kúry.
- 7:00 - 9:00: čas aktivity žaludku
Je to nejideálnější čas na přísun potravy či energie. Žaludek aktivně pracuje a proto ani vydatnější snídaně nezpůsobí v tomto čase únavu či zažívací potíže.
- 9:00-11:00: čas aktivity sleziny a slinivky
V tomto čase již žaludek odpočívá, aktivitu nyní přebral pankreas se slezinou. Po deváté hodině bychom neměli organizmus zatěžovat bohatou snídaní a zejména sladkostmi. Není vhodné zatěžovat si žaludek ani kávou. Lepší je pití bylinných čajů příznivě působících na trávení.
- 11:00 - 13:00: čas aktivity srdce
Ve vrcholné fázi srdeční činnosti můžeme pociťovat i větší pracovní aktivitu. Pokud máme srdce nemocné, je to zároveň pro něj i kritický čas. Vhodné je také nezatěžovat se časným a zejména vydatným obědem - střídmost nám neuškodí.
- 13:00 - 15:00: čas aktivity tenkého střeva
Tenké střevo má teď hodně práce, ale i hodně sil zvládat trávit náš oběd. Stojí ho to zejména při větším soustu mnoho námahy. V tomto čase často přichází útlum a pokles výkonnosti - srdce je v pasivitě a tělu bychom proto měli dát oddechový čas. Národy, které uznávají siestu, vědí velmi dobře proč.
- 15:00 - 17:00: čas aktivity močového měchýře
Je to nejideálnější čas na doplnění tekutin a propláchnutí močových cest, zejména močového měchýře. Velmi vhodné jsou očistné čajové či jiné kúry právě v tento čas, a to zejména při ubývajícím Měsíci.
- 17:00 - 19:00: čas aktivity ledvin
Po močovém měchýři přicházejí na řadu ledviny. Nejlepší pracují během těchto dvou hodin. Proto je vhodné využít jejich na aktivity podporující jejich očistu při ubývajícím Měsíci a doplňování látek potřebných k jejich regeneraci zejména při přibývajícím Měsíci. Do 19. hodiny můžeme ještě přijímat tekutiny, ale pak raději přibrzdit, jinak ledviny zbytečně zatěžujeme. Zejména těsně před spánkem bychom už neměli hodně pít.
- 19:00 - 21:00: čas aktivity krevního oběhu
Mnozí z nás ho pociťují zvýšenou aktivitou či překonáním večerního útlumu. V tomto čase můžeme pro dobré fungování krevního oběhu udělat hodně - teplá koupel, střídavá sprcha, večerní procházka. Při vysokém krevním tlaku pomohou relaxační techniky, aromaterapie, nebo dávkování léků a bylinných přípravků na úpravu krevního oběhu právě v tomto čase.
- 21:00 - 23:00: čas načerpávání energie
Pokud máte v tomto čase problémy s usínáním, už víte proč. Extroverti si rádi vyjdou načerpat energii do společnosti, introverti čerpají energii v domácí pohodě před televizí či s knihou v ruce. Pokud nejsme pořádně vyčerpaní, oči se nám začnou zavírat až po jedenácté večer. Pokud se nám podaří usnout před desátou hodinou, pocítíme to na druhý den velmi pozitivně. Nejlépe se totiž energie čerpá během spánku, a to právě v tomto čase!
- 23:00 - 1:00: čas aktivity žlučníku
Tuto hodinu znají snad všichni žlučníkáři, zvláště pokud při večeři porušili dietní pravidla. Pokud se pravidelně budíte v tomto čase, asi nemáte v pořádku žlučník.Tento čas je možné využít k očisty žlučníku a žlučových cest zejména v době ubývajícího Měsíce.
- 1:0 - 3:00: čas aktivity jater
Tento náš největší detoxikační orgán se aktivizuje právě během spánku. Má to svou logiku, protože na detoxikaci našeho těla a také svou regeneraci musí jistě vynaložit hodně energie, takže mu ji dopřejme. Nevhodné je ponocování či dokonce pití alkoholu v tomto čase. Pokud se v tomto čase budíte, vaše játra je určitě nadmíru přetížena. Čím dříve začněte s její regenerací!
Vliv biologického roku
Dvanáct orgánových okruhů - meridiánů má také v rámci ročního cyklu přiřazen jeden měsíc, v němž je v největší aktivitě. V lednu je čas aktivity ledvin, v únoru jejich párového orgánu močového měchýře. Na jaře, v březnu a dubnu je nejvhodnější čas na očistu jater a žlučníku. Květen - lásky čas, náleží našemu srdci a tenké střevo má svůj čas aktivity v červnu atd.. V době aktivity pociťují mnozí s daným orgánovým okruhem problémy, zvláště pokud ho nemají v pořádku, nebo je příliš zatížen toxiny. Orgán se totiž aktivně snaží zbavit zátěží a my to pociťujeme jako zhoršení zdravotního stavu právě v době jeho aktivity. Tehdy je vhodné podpořit orgány v jejich snaze o očistu různými detoxikačními a také regeneračními kúrami.