Ložnice a její ideál

Jak by měla vypadat ideální ložnice? Proti některým zákonitostem se často vědomě prohřešujeme, některé důležité detaily přehlédneme a pak se divíme, že spánek nepřichází. Je pravda, že občas nás stavební nedostatky nutí udělat kompromis, ale vše by mělo mít své meze, některé nešvary můžeme s trochou šikovnosti pokud ne odstranit, tak alespoň zmírnit.

Předpokládejme ideální situaci při projektování nového bydlení. Jaké místo vyhradit ložnici?

Ani v novém (často přehnaně drahém) bytě či domě nemusí platit, že architekt navrhl dispozici, v níž se respektují pravidla funkčního provozu. To znamená, že místnosti na sebe logicky navazují nebo jsou propojeny tak, aby si lidé v nich vzájemně nepřekážely a nerušily se (např. v koupelně, na WC a v ložnici) a naopak mohli se kdykoli setkat při společných činnostech (např. při vaření, stolování, konverzaci, zábavě). Protože v ložnici spíme a je to důležité místo k relaxaci těla i ducha, měla by být situována v nejméně frekventované části bytu. Výhodné je, pokud je od rušnějších místností oddělena šatníkem, halou a předsíní a je z ní přímý přístup do koupelny.

S ohledem na klidný a ničím nerušený spánek by ložnice neměla být orientována směrem k frekventované komunikaci

nebo místu s nějakým silným zdrojem hluku nebo pachů (v nájemních domech nad diskotékou, restaurací s nočním provozem, východem z kina či jiného společenského zařízení apod..). Pokud si můžeme vybrat, která z místností by nám měla sloužit jako ložnice, musíme zvážit, jaký typ spáče jsme, co mnohdy závisí i na povolání, které provádíme. Těm, kteří chodí spát a vstávají se slepicemi, vyhovuje ložnice orientovaná na východ. Během dne se místnost nepřehřívá, takže je v ní večer příjemně. "Sovy" ukládající se do postele pozdě po půlnoci, ranní sluneční paprsky nepotěší a je pro ně výhodnější orientace ložnice na sever.

Rozptýlené severní světlo není agresivní,

neruší v žádném denním čase a je vhodné pro ty, kteří přes den sedí více než čtyři hodiny za počítačem. I když víme, že orientace ložnice na západ zvyšuje teplotu vzduchu v místnosti (nízké slunce vyhřívá zejména v letních měsících stěny, které akumulují teplo, a to se pak uvolňuje dlouho do noci), některým lidem je to příjemné a volí ložnici obrácenou na západ. Mohou z ní vnímat, jak se příroda ukládá ke spánku, což ocení zejména tam, kde mají výhled na zeleň (do zahrady, parku, lesa).

Co prospívá zdravému spánku více - volný prostor nebo místnost sice útulná, ale přeplněná nábytkem?

Logicky bychom měli odpovědět, že člověku prospívá vzdušný a větší prostor nevyplněný věcmi a nábytkem. Optimálním variantou "zbavení se" nábytku je šatník, do kterého se vchází přímo z ložnice. Pokud šatník není k dispozici, je třeba vytvořit úložnou bytovou stěnu (tj. dobře členěnou skříň, která sahá od stěny ke stěně a od podlahy po strop). Pak nám v ložnici stačí mobilní noční stolek, věšák "němý sluha" a nějaký pěkný kousek nábytku, který poslouží na ukládání či odkládání a je na něj pěkný pohled (např. prádelník nebo truhla). Může zde samozřejmě být i pracovní stůl, sportovní nářadí, oddechové křeslo, a pokud na ložnici navazuje balkon, terasa či lodžie, nebude k zahození stolek na servírování snídaní či večerního pohárku vína. Nábytek by nikdy neměl stát v provozních trasách, tj. na cestě od dveří k posteli, oknu, skříním. Nesmíme do něj vrážet či zakopávat o něj, protože je to jednoduchá cesta k nečekaným úrazům.

O umístěni postelí bychom mohli sepsat psychologický traktát

V zásadě platí, že vhodná je orientace postele s hlavou spícího obrácenou na sever, odkud by měl vidět na dveře. Během spánku musí mít člověk pocit jistoty a klidu, což může ovlivnit poloha postele vzhledem na stěny, dveře a světlo. Říká se, že sebevědomí jedinci spí raději v otevřeném prostoru, zatímco úzkostliví lidé spí raději u zdi a zády k oknu. Proto si dříve, než začnete hýbat postelí, na chvíli sedejte či lehejte do různých částí ložnice a poslouchejte vlastní tělo či vnitřní hlas. Jinak je samozřejmé, že postel musí být umístěna tak, aby byl vedle ní prostor na noční či odkládací stolek a především dostatek místa na to, abychom si do ní mohli jednoduše lehnout či vstávat z ní (vedle postele umístěné podél stěny je to alespoň 70 cm).

Ložnice a textil jdou ruku v ruce

Jak zvolit textilní doplňky správně a neprohřeším se proti dobrému vkusu ani zdravotním požadavkům? Materiály a barvy v té nejosobnější a nejintimnější místnosti bytu bychom měli volit v souladu s naší osobností a způsobem života. Dominantním materiálem ložnice je logicky bytový textil - textilní podlahoviny, kusové koberce, potahy matrací, ložní prádlo, záclony, závěsy, žaluzie. Velké textilní povrchy je vhodné sladit pomocí různých odstínů jediné základní barvy. V malé ložnici nepoužíváme výrazné vzory.

Ložnice je intimní prostor, proto by do ní nemělo být vidět zvenčí

V tom nám pomohou záclony nebo závěsy umožňující výhled ven, ale bránící pohledu dovnitř. Alergici, kteří by v ložnici měly mít co nejméně chytačů prachu, mezi něž se řadí bytový textil, mohou použít místo záclon a závěsů papírové, kovové, dřevěné nebo plastové žaluzie či rolety.

Myslíte, že nám více prospívá vysoký huňatý koberec nebo plovoucí podlaha?

Co na podlahu? Člověk vnímá příjemně teplejší materiály, zvláště pokud se pohybuje po ložnici bosý. Víření prachových částic v místnosti je však dáno teplotou a prouděním vzduchu.Takže někdy je hustý koberec tkaný z dobré vlny lepší než podlaha z desek, dřevěných parket, korku či lamel s chloupky poletujícího prachu. Roztoči si hoví v prachu, mezi šupinkami odpadnutými z lidské kůže a vlasů, v teple a vlhku. Nesmíme jim dát příležitost, aby v posteli nebo na podlaze nacházely obživu, navíc v příznivém prostředí na rozmnožování, takže musíme uklízet, uklízet a uklízet. U plovoucích podlah lze třeba prostřednictvím dobré izolace zabránit kročejovému hluku a i při dobře vysušených dřevěných podlahách a parketách počítáme s tím, že dřevo pracuje a vydává známé zvuky.

Často se už ráno probouzíme s bolestí hlavy, čím to podle vás může být?

Příčin může být mnoho. Místnost není dobře větraná, nemá vhodnou vlhkost, nepřiměřeně v ní proudí vzduch zasahující oblast hlavy (např. pokud je hlava spícího přímo pod oknem). Dalším důvodem může být špatné osvětlení v ložnici (zejména tehdy, pokud čteme dlouho do noci).Bolest hlavy může způsobovat i neklidný a nedostatečný spánek (např. pokud lůžko nesplňuje všechny požadavky). Nepříjemné je, když si přenášíme do postele stres, který nás provázel celý den. Bolest hlavy spojená se špatným dýcháním, kašláním, ucpaným nosem a pod. může způsobovat nějaká látka vyvolávající alergickou reakci - např.. nevhodné nátěry podlahy či stěn, formaldehyd uvolňující se z nábytku, spóry plísní bující v květináčích s okrasnými rostlinami, výkaly a zbytky těl roztočů a pod. Pokud bolesti a reakce přetrvávají, je třeba hledat příčinu jako v nevhodné posteli a vybavení ložnice, tak u lékaře, který může při jejich odhalování pomoci.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články