Ložnice a pracovna v podkroví

Ložnici i pracovnu lze umístit pod střechou, neboť pro oba prostory jsou důležité klid a soukromí. Proto se tyto místnosti situují do té části podkroví, která je dostatečně izolována od klíčových prostorů domu.

bydlení, podkroví, ložnice, pracovna

Ložnice a pracovna dokonce mohou být součástí jedné podkrovní místnosti,

ve které je tišší a klidnější část vymezená na spaní a více prosluněná část s většími okny na práci. Výška ložnice a pracovny nemusí být velká, proto se vtěsnají i do nejnižších zešikmení. Doporučená podlahová plocha pro ložnici se dvěma lůžky je minimálně 14 m 2. Při zešikmeném podhledu nad částí půdorysu se doporučuje zvětšit podlahovou plochu na 17 m 2. Pokud však chceme v ložnici umístit i pracovní kout, musíme plochu ložnice zvětšit.

Kout na spaní

Při zařizování ložnice se postel většinou umisťuje pod zešikmení. Instaluje se v podélném směru zešikmení jako pohovka nebo kolmo do prostoru, přičemž hlava ležícího člověka bude pod sníženou částí, ale pouze za předpokladu, že minimální výška tohoto prostoru je taková, aby se člověk mohl na posteli posadit, a neuhodil si hlavu. Optimální výška nadezdívky je alespoň 1300 mm, neboť výška postele je kolem 400 mm a trup vzpřímeného sedícího člověka je vysoký do 880 mm. Pokud má člověk při ležení hlavu ve sníženém prostoru, potřebuje na sednutí si na posteli výšku nejméně 900 mm.Pokud je výška velmi malá, pomohou některé důvtipné zařizovací prvky. Například postel na kolečkách se přes den přisune k nejnižšímu okraji zešikmení a na noc se vytáhne do prostoru s pohodlnější výškou. Pokud se postel vyklápí ze zavřené skříně, bude zcela nenápadná. Rovněž nenápadně lze postel zabudovat do prostoru za vazným trámem, a tak se dá zamaskovat jeho existence při zabydlení půdy, při vestavbě do stávající střechy.

Pracovní kout

Ani pracovní stůl nemusí být umístěn ve vysokém prostoru, neboť výška pracovní plochy se pohybuje od 650 do 750 mm, celková výška sedící osoby je přibližně 1200 až 1300 mm při doporučené výšce sedací plochy asi 430 mm (při práci, pojídání) a při průměrné výšce temene hlavy člověka nad sedadlem do 880 mm. Pracovní stůl se proto vejde do prostoru se zešikmením při výšce nadezdívky od 1100 do 1300 mm nebo více a při optimálním sklonu střechy 35 o až 45 o.Pracovní kout bude velmi příjemný, pokud se v jeho blízkosti navrhne zdroj přirozeného osvětlení - střešní okno nebo vikýř, nejlépe umístěný na jeho pravé straně tak, aby pracovní stůl nebránil přístupu k střešnímu oknu nebo vikýři. Oba způsoby zaručí dostatečné osvětlení pracovního stolu.

Odkládací kout

Prostor se zešikmením se dá účelně využít k umístění rozmanitého nábytku sloužícího k odkládání, snad kromě šatníků, které musí mít výšku minimálně 1600 mm a hloubku 600 mm. Daným podmínkám nejvíce vyhovují otevřené policové skříně, zásuvky, uzavřené skříňky na kolečkách na odkládání různých předmětů, oblečení, ale i knih či rozličného výstroje a pod. Nábytek se musí přizpůsobit střešnímu sklonu, proto se většinou vyrábí na míru. Před výběrem nábytku si třeba rozmyslet, na jaké účely se bude využívat. Vhodné je zkombinovat několik druhů skříní a zavřené skříně střídat s otevřenými policemi.

Oddělený prostor na práci a podnikání

Pokud je v podkroví dostatek místa, je rozhodně lepší oddělit prostor na práci od ložnice. Někteří lidé mají hlavní pracoviště doma a potřebují pracovnu, která by se však neměla nacházet v centru dění v domě. Podkroví je pro tento účel ideální, neboť jeho umístění přispívá k lepší koncentraci na práci. Po skončení práce lze jednoduše zavřít dveře, sejít o několik schodů níže a odpoutat se od pracovních starostí. Výborným řešením jsou dvě samostatné telefonní linky, jedna soukromá a druhá pracovní, která zvoní pouze v pracovně. Díky tomu lze prožívat večery v klidu a soukromí. V nízkém prostoru u obvodu dispozice s výškou nadezdívky 0 až 1100 mm a sklonem střešních rovin menším než 45 o se člověk vysoký 1,8 m může postavit do vzdálenosti až 2 m a více od obvodové stěny, minimální světlou výšku 2500 mm dosáhneme ve vzdálenosti 2, 6 m od obvodové stěny a minimální podchodnou výšku 2100 mm dosáhneme ve vzdálenosti 2,3 m od obvodové stěny.

Velký obestavěný prostor,

který vznikne při výšce nadezdívky nad 1300 mm a sklonu střechy větším než 45 stupňů, lze využít i jiným zajímavým způsobem. V ložnici nebo pracovně pro rodiče se dá vytvořit mezistrop, jakousi galerii se zábradlím a s podchozí výškou minimálně 2100 mm (menší, než je doporučená výška 2500 mm). Toto mezipodlaží bude vlastně součástí prostoru ložnice a může sloužit jako pracovní kout oddělený od ložnice mezistropem, jako relaxační koutek, čítárna s knihovnou pro rodiče nebo posilovna. Tento prostor je velmi rafinovaný a není součástí prostoru ložnice. Určitě však jeden z partnerů, právě používající pracovní stůl, nebude vyrušovat druhého, odpočívajícího dole v ložnici. A navíc z pracovny situované přímo pod hřebenem, v nejvyšší poloze rodinného domu, může být nádherný výhled do okolní krajiny. Na zasklení tohoto prostoru lze použít střešní okna, vikýře nebo i zasklený hřeben střechy.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak drobnými úpravami zútulnit ložnici?

Ložnice by měla být útulná a občas by také měla zažít nějaké změny. Sice převážnou část pobytu v ní...
více…

Otevřená šatna odlehčí ložnici a udělá z ní pouze prostor pro odpočinek

Ložnice je místo, od kterého očekáváme možnost relaxace, příjemného uvolnění, osvěžujícího spánku, ale kde se...
více…

Jak zútulnit ložnici? Pomohou dekorační polštářky!

Ložnice by neměla překypovat nábytkem, ale zároveň by měla být útulná a praktická. Jak sladit své představy s...
více…

Udělejte si útulný domov s minimem investicí

Domov má být vaším útočištěm, místem, kde se cítíte uvolněně, a kde si můžete dokonale odpočinout. Jeho vzhled...
více…

Postel je náš čtyřnohý přítel - 2.část

Lůžko by mělo být opatřeno přikrývkou odpovídající venkovní teplotě, povlečení v první řadě musí vyhovovat...
více…

Postel je náš čtyřnohý přítel - 1.část

Dospělý člověk stráví asi třetinu života v posteli, dospívající a děti ještě více. Náš způsob života a...
více…

Není ložnice jako ložnice - postel

Hlavním kusem nábytku v ložnici je postel. Výběr tvarového řešení je individuální záležitostí, nevyhovující...
více…

Není ložnice jako ložnice - podlaha

Výskyt alergických onemocnění má nebezpečně stoupající tendenci. Na počátku 20. století trpěla jimi jen...
více…

Rostliny v pracovně

Interiérové ​​rostliny se už dávno zabydlely v celém bytě. Své místo mají v obývacím pokoji, kuchyni,...
více…

Ložnice - pokoj nejen na spaní

Člověk by si myslel, že zařízení ložnice nemůže způsobit problémy. Vždyť potřebujeme pouze jednu nebo dvě...
více…