Malé děti potřebují železo, ale nic se nemá přehánět

Kojení patří mezi to nejlepší a nejcennější co může matka dítěti do života dát. Přesto jsou ženy, které kojit nechtějí anebo jednoduše nemohou. Pro tyto děti špičkoví odborníci neustále vyvíjejí náhrady, které by dětem suplovaly mateřské mléko. Ale přestože tyto produkty často ve výživových hodnotách dokonce mateřské mléko předčí, stejně je mateřské mléko pro děti tou nejideálnější stravou. Vysvětlíme vám proč.

Ideální množství železa

Studie, která byla realizována v Santiagu de Chile, přináší otázky o tom, jaké množství železa v kojenecké výživě je pro maličké děti optimální. Velmi častý nedostatek železa u dětí v kojeneckém věku vede v mnoha zemích k běžnému obohacování kojenecké výživy a potravin železem. Tyto zásahy snižují riziko anémie z nedostatku železa a samotného nedostatku železa. Nicméně, otázkou je, jaké je optimální množství železa v těchto produktech, zejména v kojenecké výživě. 

Čtvrtina dětí

Nedostatek železa postihuje přibližně 25 procent dětí na celém světě. Některé trpí anémií z nedostatku železa - nedostatek železa způsobuje problém s hemoglobinem, sloučeninou, kterou používají červené krvinky na přenos kyslíku krevním řečištěm. Odborníci se zabývali vlivem nedostatku železa na funkční rozvoj více než pětadvacet let. Nedávnou studii vědci realizovali na 835 zdravých donošených dětech. Do studie byly zahrnuty děti ve věku šesti měsíců a jedna skupina konzumovala výživu obohacenou o železo a druhá klasickou neobohacenou.

Horší výsledky u dětí, které krmily obohacenou výživou

Desetileté zkoumání zahrnovalo celkově 473 dětí a výzkumníci měřili jejich IQ, prostorovou paměť, aritmetický výkon, zrakové vnímání a motorické funkce. Skupina, která konzumovala výživu obohacenou o železo, v porovnání se skupinou konzumující výživu s nízkým obsahem železa, byla horší ve všech hodnocených kategoriích. Ze sedmi testů, aplikovaných v desátém roce sledování, ukázaly dva statisticky velmi významně nižší skóre u skupiny, která konzumovala stravu obohacenou o železo. Ve čtyřech kategoriích bylo toto skóre u stejné skupiny níže, ale nedosahovalo statistický význam. Na druhé straně ve skupině dětí, které konzumovaly obohacenou výživu bylo méně než deset procent těch, které trpěly nedostatkem železa.

Méně hemoglobinu, raději testy?

Autoři studie také zjistili, že děti s nejvyšší hladinou hemoglobinu ve věku šesti měsíců měly nižší skóre v testech v deseti letech života a naopak, ty, které měly v šesti měsících nejméně hemoglobinu, měly vyšší skóre v testech. Závěr této studie ukazuje, že děti s vysokou koncentrací hemoglobinu, které dostávaly formuli obohacenou o železo, na té úrovni, jaké se používají v současné době ve Spojených státech, mají horší dlouhodobé výsledky vývoje.

Netřeba zevšeobecňovat

Při zevšeobecňování výsledků této studie je třeba zachovávat opatrnost. Tyto negativní vlivy jsou jen malé a anémie může způsobit větší škody. Zda nedostatek železa v kojeneckém věku - kterým se projevuje zejména nedostatek železa během vývoje v děloze - může být překonán pomocí doplňků v kojeneckém věku, aby došlo ke zlepšení centrálního nervového systému, jeho vývoje a fungování, je třeba také dále zkoumat prostřednictvím krátkodobých i dlouhodobých důkladných studií.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články