Pokud jste svůj byt nevymalovali více než 4 - 5 let, máte nejvyšší čas to udělat! Otlučené rohy a osahané stěny kolem vypínačů nebo i různé cákance a šmouhy, které mimoděk přibyly na exponovanějších místech způsobují, že byt ani při nejlepší snaze nevypadá tak úhledně a čistě, jak bychom si přáli. Navíc pórovitá struktura barvy a omítky v průběhu let absorbovala různé prachové částice i pachy, v důsledku čehož působí pokoje šedivě a zatuchle. Právě nový nátěr dokáže zlepšit nejen vzhled bytu, ale zároveň přispěje k nižší prašnosti, provoní vzduch a zregeneruje mikroklima místností. Nová malba je zároveň příležitostí přinést do bytu osvěžující změnu barev, případně zvýšit odolnost ošetřovaných povrchů.
V současnosti je na trhu široká nabídka různých interiérových nátěrů, které mají specifické vlastnosti. Ve vysoce exponovaných místech, jako jsou kuchyně, chodby či dětské pokoje určitě stojí za zvážení použití vysoce otěruvzdorné a omyvatelné barvy. Pokud vás trápí plísně, k dezinfekci postižených míst a k dalšímu zamezení růstu těchto mikroorganismů vám dopomohou penetrační nebo i malířské nátěry s fungicidním a antimykotickým účinkem. V ložnicích je dobré volit lehké prodyšné barvy, které umožní i hlubší struktuře stěn podílet se na regulaci mikroklimatu v místnosti. Pokud uvažujete o odolnějších, vodě odolných nátěrech do koupelny, sáhněte raději po barvách na silikonové, resp. silikátové bázi, než po akrylátových barvách. Ty totiž vytvářejí souvislou neprodyšnou vrstvu, která se může ve vlhkém prostředí začít odlupovat. Pokud uvažujete o barevných nátěrech, raději se vyhněte možnosti natónovat požadovaný odstín svépomocí, protože pokud si hned napoprvé nepřipravíte dostatečné množství barvy, pravděpodobně se vám na druhý pokus nepodaří namíchat stejnou barvu. Nejjednodušším řešením je koupit si již hotové, natónovanou barvy. Bílé nátěry se obvykle prodávají hustší, takže před použitím je třeba je zředit podle návodu. Kolorované nátěry se však prodávají již v konzistenci přichystané přímo na použití, s čímž je třeba počítat při určování množství potřebné barvy. U barevných nátěrů je asi nejdůležitější vlastností krycí schopnost, která ovlivní, kolik vrstev nátěru bude nutné použít.
Natírat by se mělo začít u okna a postupovat do hloubky místnosti, aby bylo proti světlu zřetelně vidět, které části stěny jsou již natřené. Nejprve se natírá strop a potom stěny. Plochy si je potřeba nadělit na cca 1m široké pásy a ty postupně vyplňovat. Navíc je třeba dbát na správnou hustotu barvy a na to, aby na válečku bylo přiměřené množství barvy. Na regulaci množství barvy a její rozložení na válečku slouží plastová malířská mřížka. Natírat začínáme vždy uprostřed stěny a následně barvu roznášíme směrem nahoru a dolů. Druhou vrstvu barvy nanášíme vždy až po důkladném uschnutí první vrstvy, jinak by mohlo dojít k nalepení první vrstvy na váleček a znehodnocení celé práce. Na "ořezávání hran" při přechodech mezi dvěma barvami na jedné ploše nebo sousedících stěnách se používají speciální válečky s boční plechovou plochou, čímž se zaručí ostré ohraničení plochy a zabrání se tak nežádoucímu zabarvení vedlejší plochy. Vzhled přechodových míst, např. mezi bílým stropem a barevnou stěnou je možné vylepšit ozdobnými polystyrénovými lištami, které se na stěnu lepí akrylátovým tmelem.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu