Malování svépomocí s harmonogramem prací na týden
Pokud bylo dosud pro vás malování stresující a jeho výsledek nejistý, zkuste to tentokrát trochu jinak. Připravili jsme pro vás náruč tipů, se kterými se malování stane zábavou. Ani se nenadějete a budete mít vymalováno.
Pondělí
Začínejte s dobrým pocitem. Máte radost z probouzející se přírody a ohromila vás svěží zeleň? Přeneste své emoce do místnosti, ve které trávíte nejvíce času. Zelená jí zajisté sluší. Odtrhněte třeba list, který vás upoutal, a v pondělí po práci navštivte prodejnu s barvami. Tam vám namíchají odstín, který bude k nerozeznání od toho vysněného. K barvě si přibalte penetrační nátěr, dvojici válečků, opravný tmel, špachtli, malířské pásky a zakrývací fólii.
Úterý a středa
Přípravy bez stresu. Pro přípravu místnosti využijte volné chvíle během pracovních dnů. Z pokoje postupně odnášejte dekorace, obrazy, drobnější kusy nábytku, zkrátka vše, co by vám při malování mohlo překážet. Nezapomeňte odmontovat poličku na knihy a odsunout vitrínu dál od stěny. Při pohledu na zapomenuté věcičky se možná ponoříte do vzpomínek nebo vás staré zásuvky a vypínače přesvědčí, že je čas na jejich výměnu. Při takto pomalém tempu sotva postřehnete, že jste se pustili do práce.
Čtvrtek
Pryč s prachem a skvrnami. Čtvrteční večer je přípravou na zítřejší zátah. Na vysavač nasaďte hubici s jemným kartáčem a ze stěn a stropu odstraňte prach, který se na ně neviditelně nahromadil. Pokud se v koutech objevily náznaky plísní nebo ze stropu vylézají skvrny po vytopení, je třeba je v předstihu ošetřit. Na místa s plísní nastříkejte fungicid určený na zdivo a stěny s prosakováním skvrnami přetřete izolačním nátěrem. Oba přípravky koupíte v prodejně, ve které vám namíchali barvu. Včasný zásah je klíčový, protože většina přípravků vyžaduje 24 hodin zrání. Nejlépe tehdy, když jste v práci. Nová malba obnoví barvitou jiskru stěn, vybělí zašedlé stropy a do pokoje vnese vůni čerstvosti. Odměnou za čas strávený u ní je svěží look, který s sebou může přinést další nápady na zkrášlování.
Pátek
Nejdůležitější je základ. V pátek odejděte z práce o něco dříve. Pusťte si své oblíbené cédéčko a vklouzněte do pohodlného oblečení. Za denního světla zkontrolujte všechny plochy a s opravným tmelem a špachtlí v rukou opravte všechny pukliny, spáry a nerovnosti. Moderní tmely vyplní i 5-centimetrové spáry, ty jemnější opravy lze vyhladit broušením. Obhlédněte okolí zásuvek, vyplňte rozbitá místa na rozích, zamaskujte stopy, které do stěn vyryly dětské hračky.
Stále pátek
Barva, kterou není nevidět. Dokud se tmely zatáhnou, přikryjte nábytek a podlahy fóliemi. Na podlahu jsou nejpraktičtější pásy se samolepícím okrajem. Páskami oblepte zárubně, rámy oken i obvodové lišty podlahy. Podle návodu na kbelíku nařeďte penetrační nátěr a válcem ho naneste na strop i na všechny stěny. Místnost se rozvoní zednickou mokřinou. Znak toho, že pro dnešek už stačilo. Potrvá dvanáct hodin, dokud nátěr zpevní povrch stěn a připraví je na vrstvu barvy. Páteční večer je váš - ať už v kavárně, baru, kině, nebo ve vyhlášené restauraci. Ani nevíte, že malujete.
Sobota ráno
Strop má přednost! V sobotu začne místnost měnit svou tvář. Přečtěte si etikety na nádobách s barvami a zbavte se zlozvyku ředit je. S kvalitním válečkem s dlouhým polyesterovým vlasem je lze nanášet ve výrobní hustotě. Takto kryjí dokonale i v jediné vrstvě a také vysychají mnohem rychleji. Promíchejte bílou barvu v kyblíku a vyválečkujte s ní strop. Barvu nanášejte v bohaté vrstvě po celém obvodu v 20-centimetrovém pásu i na stěny. Tam barvu roztírejte doztracena. Interiérová barva má být jako lepidlo. Mlaská při válení válečku a na stěně kreslí drobné dekorativní krupičky.
Sobota poledne
Pásky jako hranice. Zatímco nejkvalitnějším barvám stačí na dokonalé vyzrání jedna hodina, jiné vyžadují čtyři, šest či dvanáct hodin čekání. Pokud bílý nátěr vyzraje, vezměte tužku a po obvodových stěnách nakreslete značky asi 10 cm od stropu. Poslouží na to, abyste v této linii vytvořili po obvodu místnosti z pásků hranici. Bílý lem ve vrchní části stěn zakryje nerovné rohy, zvýší naoko bělost stropu a dodá pokoji vizuální prostornost. Důležité je, aby byla bílá barva zaschlá, jinak by se mohla na pásku přilepit.
Sobota odpoledne
Radost v kyblíku. Důkladně promíchejte barvu určenou na stěny a úzkým válečkem probarvěte lemy kolem zásuvek, pásek, zárubní, okenních rámů a vnitřních koutů, ve kterých se sbíhají stěny. Když budete hotovi, vyměňte váleček za široký a pusťte se do malování velkých ploch. Možná se vám ze začátku bude zdát, že barevný odstín není jednotný a že jsou znát tahy válečkem. Všechno chce čas. Nechte barvu zaschnout a povrch se sjednotí. Zatímco stropu většinou stačí jediný nátěr, stěny se neobejdou bez dvou. Několikahodinové čekání využijte na malý sobotní výlet.
Neděle
Finále! V sobotu večer nebo v neděli ráno naválečkujte na stěny druhou vrstvu barvy a ještě zamokra se směle pusťte do odlepování pásek a odkládání zakrývacích fólií. Vaše práce je na konci. V pracovním zápalu poklademe odnesené věci zpět na místo, případně je uložte úplně jinak, abyste znásobili pocit novosti, a vyčkejte do dalšího dne, dokud stěny nezískají rovnoměrný vzhled. Pokud jste dodrželi všechny technologické pauzy a čekali na vyzrání jednotlivých vrstev, výsledkem je malba, která si zachová skvělý look několik let. Bez loupání a praskání.