Mám únik moči, ale stydím se o tom někomu říct

Inkontinence postihuje velkou část populace. Bohužel se nevyhýbá ani mladším ročníkům. Objevit se může prakticky v jakémkoliv věku. Příčin je více. Patří mezi ně ztráta elasticity svalů pánevního dna, neurologická onemocnění, diabetes, dědičnost nebo špatný životní styl. Zaskočí například i mladé maminky během těhotenství či krátce po porodu, ženy po gynekologické operaci nebo muže po operaci prostaty.


Zdroj obrázku: www.freeimages.com

Druhy inkontinence

Stresová inkontinence – objevuje se častěji u žen než u mužů. Jedná se o únik moči, který vzniká při zvýšení nitrobřišního tlaku – například při smíchu, kýchnutí, kašli nebo při zvedání břemene.

Urgentní inkontinence (tzv. hyperaktivní močový měchýř) – vyskytuje se častěji u starších osob nebo po zranění či jako důsledek operativního zákroku v malé pánvi. Jedná se o náhlý pocit nucení na močení bez možnosti kontrolovat vyprazdňování močového měchýře.

Proč je lepší neotálet s návštěvou lékaře

Každý, u koho se inkontinence objeví, by měl co nejdříve navštívit odborníka. Svěřit se může například praktickému lékaři, přímo na urologii nebo na gynekologii. Lékař provede potřebná vyšetření, zjistí příčinu a zahájí léčbu. Do diagnostiky lze zahrnout odběr moči, ultrazvukové vyšetření a zapisování do mikčního deníku. Specialista na inkontinenci se zabývá řešením inkontinence den co den. Toto je třeba si uvědomit a zahodit stud při vyhledávání pomoci. Největší přínos je vidina zlepšení stavu nebo úplné vyléčení inkontinence. Během léčby vám lékař doporučí vhodnou inkontinenční pomůcku podle stupně inkontinence, který se vás týká.

Komfortní a rychlé řešení

Inkontinenční vložky – jsou určeny pro zachycení slabého úniku moči. Inkontinenční vložky mají oproti menstruačním vložkám větší savost a jsou uzpůsobeny k tomu, aby moč odvedly od těla velmi rychle a uzamkly ji v savém jádru. S vložkou se nemusíte obávat nežádoucího zápachu. Rozlišujeme vložky pro ženy a vložky pro muže. Jejich tvar se přizpůsobí anatomii těla.

Inkontinenční kalhotky – v případě středního nebo těžkého úniku moči je třeba hledat účinnější řešení, kterým jsou plenkové kalhotky. Některé z nich vypadají a oblékají se jako spodní prádlo, jiné se na tělo upevňují pomocí lepítek na suchý zip. Rozdíly jsou také v savosti a velikosti. Vždy vybírejte nejnižší nutnou savost a nejmenší možnou velikost kalhotek. Zajistí vám to komfortní nošení pomůcky a minimalizujete si tak náklady na jejich pořízení.

Noční můra, ze které je lepší se probudit

Inkontinence neohrožuje pacienta na životě. Přesto pocity, které jedinec má, ho vedou až k sociální izolaci. Některé osoby popisují stav jako „pád na dno“. Inkontinentní osoba neřeší pouze fyzické následky inkontinence (podráždění kůže, infekce), mnohem závažnější je psychický důsledek. Obava z odhalení problému na veřejnosti, strach z obtěžujícího zápachu moči, frustrace, ztráta sebevědomí, to všechno může způsobit další komplikace. Vyhýbání se sexuálním aktivitám může vést k ochlazení intimních vztahů. K tomu všemu si přidejme ještě finanční zátěž a máme zaděláno na závažný problém.

Nic není ztraceno

Neházejte flintu do žita a promluvte si o problému s odborníkem. Správně zvolená léčba, cvičení, medikamenty spolu s vhodnou inkontinenční pomůckou mohou přinést kýžené výsledky velmi brzy. Řešte svou inkontinenci ještě dnes.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články