Únik moči po porodu sám nezmizí, je třeba správně cvičit pánevní dno nebo používat kostkový pesar
Samovolný únik moči, dříve téma pro starší kategorii lidí, dnes často běžná nepříjemnost, která potkává i mladé ženy po porodu. Své o tom ví i známá britská herečka Kate Winslet, která o tom veřejně promluvila v britské televizní talk show. Což bylo velmi odvážné a pro mnohé ženy inspirující k tomu, aby se za to nestyděly, navštívily odborného lékaře a svůj problém řešily.
Důvěřujte specialistovi
Přece v něčem herečka nemá pravdu: Takové gynekologické potíže není třeba pouze akceptovat, existují přece možnosti, jak je řešit. Inkontinence je stále tabu téma. Každá žena, která má tyto potíže, se domnívá, že po těhotenství to patří k tomu. To však není pravda! Koho se toto téma týká, měl by se obrátit na specialistu. Lékaři tvrdí, že 70 procent postižených žen nepotřebuje operaci, stačí fyzikální metody.
Porod: Rizikový faktor číslo jedna
Největším rizikovým faktorem je přirozený porod, především, když při něm přichází ke zraněním v důsledku použití porodnických kleští. Pánevní dno se masivně protáhne, přibližně 15 procent žen nedokáže toto poškození svalu regenerovat. I těhotenství samo o sobě přispívá k zátěži. Proto lékaři doporučují po porodu trénink pánevního dna. Důležité však je, dělat to správně - nejlépe pod dohledem fyzioterapeuta. Potíže se totiž zhoršují, pokud žena cvičí nesprávné!
Kontrola pánevního dna
Zda je pánevní dno silné, lze zkontrolovat. Jednoduše vložte prst do pochvy a pokuste se stáhnout svaly pánevního dna. Pokud necítíte žádný tlak, návštěvu specialisty byste rozhodně neměli odkládat. Doporučuje se také přerušit proud moči, abychom pánevní dno cítili.
Operace je poslední možnost
Předtím, než se navrhne pacientce operace, nabídnou se všechny ostatní možnosti. Mnoha ženám pomáhá terapie s kostkovým pesarem. Zároveň je třeba pokračovat v posilování pánevního dna, tehdy je léčba efektivnější.