Máslo s medvědím česnekem - skvělá součást jarního jídelníčku
Velmi brzy na jaře, jako jedna z prvních bylinek se v hlubokých lesích, v blízkosti potůčků a pod stromy, objeví a voní, listy medvědího česneku. Tato léčivá bylinka musí vyrůst a rozkvést dříve, než ho zastíní stromy, když odkvete nezůstane po něm ani stopa a přihlásí se opět až na jaře.
Medvědí česnek má charkteristickou chuť i vůni
Léčivá bylinka je údajně pojmenovaná podle medvědů (když se prý zesláblí medvědi probudili ze zimního spánku, vrhli se právě na tuto bylinku...). Česnek medvědí roste jen během dvou měsíců, objevuje se obvykle začátkem dubna, ale může i dříve. Má charakteristickou vůni a štiplavou chuť. Nejčastěji se využívá v kuchyni. Chuťově je podobný pažitce. Sbíráme zelené lístky a už když je utrhneme, ucítíme vůni česneku. Není však vhodný na sušení, tedy sušit se dá, ale všechny účinné látky z něj sušením vyprchají. V přírodě musíme dávat dobrý pozor, abychom si ho nespletli s konvalinkou! Pomoci nám může právě charkteristický vůně, kterou listy konvalinky nemají.
Cenné vitamíny a minerální látky
V jarních měsících nám doplní vitamíny, minerální látky a vydezinfikuje trávicí trakt. Obsahuje tytéž látky jako dužina česneku - vitamin C, vitamin B, zejména B6, selen a alicin (zodpovědný za typicky štiplavé aroma) a další látky s obsahem síry.
Využití v lidovém léčitelství
Snižuje cholesterol, krevní tlak, pročišťuje krev, používá se i při žaludečních potížích, při dýchacích potížích a celkově posiluje imunitní systém. Má bohaté antibakteriální a antioxidační účinky. Nejlepší je v syrovém stavu, ale můžeme si z něj připravit i léčivý nápoj. Dva šálky nařezaných listů, vložíme do láhve a zalijeme ½ litrem 40% bílého alkoholu a necháme 14 dní vyluhovat na slunném místě. Slijeme a užíváme ráno 10 - 15 kapek v malém množství vody. Použít ho můžeme i k natírání ran.
Využití v gastronomii
Medvědí česnek se stejně, jako rukola, řeřicha, či mladá pampeliška staly hitem současné kuchyně. Je nesmírně mnoho receptů, kde se dají tyto bylinky využít. Čerstvé natrhané listy můžeme přímo konzumovat, oceníme je jako drobenku, koření i na přípravu salátů nebo specialit jako je guláš. V zásadě používáme listy v syrovém stavu, pokud je upravujeme tepelně, tak jen velmi krátce, aby neztratily zdraví prospěšné látky.
Salát z medvědího česneku
Nejdříve si připravíme zálivku. V olivovém oleji rozmícháme sůl, pepř a petrželku. Nakrájíme zeleninovou papriku, rajčata, okurku, přidáme na malé kousky natrhaný medvědí česnek, posekané mandlové lupínky nebo vlašské ořechy. Zalijeme zálivkou a dobře promícháme. Podle chuti můžeme přidat sýr. Salát je výborný s čerstvým nebo opečeným pečivem.
Máslo z medvědího česneku
Budete potřebovat: 250 g másla, 1 cibulku šalotku, 1 lžíci nasekané petrželky, umyté listy medvědího česneku (4 nebo 5)
Postup: Všechny ingredience dejte do mixéru a pořádně rozmixujte. Získanou hmotu dejte do malých misek a do lednice, aby ztuhla.