Maso z pohledu vegeratiánů
Jíst či nejíst maso? Světová zdravotnická organizace WHO varuje před tím, že příliš mnoho masa škodí a uzeniny zařadila mezi škodliviny. A jak vidí konzumaci masa vegetariáni? Lze maso vůbec něčím nahradit?
Lze jej nahradit
Mnozí jsou znepokojeni, jiní si maso ani přesto neodepřou. Kromě toho, že jim velmi chutná, jsou přesvědčeni o tom, že živiny z něj se nedají ničím jiným nahradit. Tuto utkvělou myšlenku vyvrátila odbornice na výživu, Edith Sichtar z Rakouska, která je už léta zarytou vegetariánkou. "Železo, zinek a vitaminy skupiny B lze nahradit konzumací fazolí, čočky, cizrny a celozrnných produktů," doporučila v rozhovoru v rakouském deníku Kronen Zeitung. "Jsem veganka, nejím absolutně žádné živočišné produkty a vitamin B12 mám ze zubní pasty," konstatovala.
Z vlastní zahrádky
Jednoznačně je třeba zařadit do jídelníčku nejen ovoce, ale v první řadě zeleninu. Aby byla co nejčerstvější a nejzdravější, doporučuje se nakupovat ji na trzích, sledovat, odkud k nám doputovala, upřednostňovat zemi původu, nebo - vypěstovat si ji ve vlastní zahrádce či na balkoně. Například takové domácí rajčata se s těmi z obchodu chuťově nedají vůbec srovnávat. To jsou však všechno notoricky známé informace.
Jezte co nejpřirozeněji
Zdravá a vyvážená strava podle odbornice a veganky Sichtar vypadá takto: "Vzdejte se průmyslových výrobků, protože obsahují přísady a jezte co nejpřirozeněji," vzkazuje. Preferovat bychom podle jejích slov měli nejen zeleninu a ovoce, ale také semínka, ořechy a celozrnné produkty. Informace, která také stojí za zmínku: "Maso častokrát obsahuje dusitanové směsi. Tato nezdravá přísada slouží k tomu, aby udržovala červenou barvu, aby maso nezhnědlo, "informovala Sichtar.