Máte svoji lékárničku pod kontrolou?
Zřejmě by se v našich domácnostech nenašla rodina, která nevlastní lékárničku. Určitě různě velkou a různě vybavenou máme doma všichni. Ale co je v ní a kde ji máme, to už je různé a ne vždy ideální! Jak jste na tom vy? Kontroluje alespoň občas obsah svých lékárniček? A máte tam vše potřebné, nebo když se vyskytne akutní problém, běžíte k sousedům?
Skladování léků
Léky je třeba skladovat odděleně od ostatního sortimentu v domácnosti. Nikdy je nelze uchovávat s potravinami, ale ani s léčivy určenými pro zvířata. A vžydy musí být mimo dosah dětí! Léky se mají se nacházet v uzamykatelných nádobách a na tmavém a suchém místě. Mít uložené léky v koupelně či kuchyni je nevhodné, protože může docházet k ovlivňování jejich vlastností vlivem vlhkosti. Důležité je, skladovat léky v původních baleních spolu s příbalovou informací pro pacienta, protože obsahuje všechny potřebné informace o léku. Přelévat je, přesýpat či překládat do plastových a jiných obalů se nedoporučuje, protože může dojít k neúmyslnému příjmu léku a člověk se může otrávit.
Potřebná výbava
Obsah domácí lékárničky by se měl kontrolovat alespoň 2 x ročně, kdy je hlavně potřeba kontrolovat datum použitelnosti léků. Stejně tak je to třeba udělat před každým jejich užitím. Lékárnička by měla obsahovat léky proti bolesti v krku, alergii, horečce, kašli, rýmě na podporu trávení či proti náhlému průjmu. Pokud trpíte na zarudnutí a podráždění očí, myslete na oční kapky a kontrolujte si datum jejich expirace. Většina z nich je po otevření použitelná maximálně měsíc.
Definfekce a krytí ran
Úraz si nenaplánujete a je nutné ho doma ošetřit ihned. V lékárničce mají mít proto místo i prostředky k ošetření ran. A to dezinfekční prostředek, sterilní a elastická obinadla, leukoplast, kompresivní gázy. Rovněž nelze zapomenout na trojcípý šátek, teploměr, nůžky, pinzetu a chirurgické rukavice.
Nespotřebované léky
Nespotřebované léky by se měly odevzdat do lékárny, vyhazovat je do koše na smetí v domácnosti není podle České lékárnické tam komory dobrý nápad. Dítě je totiž může najít. Léky na předpis si nelze odkládat na "horší časy", ty rovněž patří zpět do rukou lékárníků. Vrací se bez krabiček, protože ty patří mezi spotřební zboží a jejich likvidace je stejná jako u běžného odpadu.