Milenecká ruka, zdravotní komplikace z manželské postele
Společná manželská postel má nesporné výhody, ale i nevýhody. Objímání milujícího partnera ve spánku sice působí pozitivně na naše psychické zdraví, ale to fyzické občas trpí!
Milenecká ruka, to je pěkná bolest
Jak se ke svému partnerovi večer v posteli tulíte? Obyčejně si mu lehnete na prsa pod zvednutou ruku, že? V takovém případě stačí pouze několik minut na to, aby se mu zcela odkrvila horní končetina. Když usne rychle, zřejmě po probuzení nebude cítit až polovinu těla. Na jednu část hrudi mu totiž bude vaše kilová hlava tlačit a rovněž i na cévy pod paží. Zbytek končetiny je hodiny a hodiny bez správného prokrvování. Pokud to s touto polohou přeháníte a odkrvujete partnerovi ruku příliš často a na příliš dlouho, z obyčejného mravenčení v ruce by mohl vzniknout i vážnější problém. Navíc, mnoho párů spí podobně i v opačném garde. Někteří muži se také rádi tulí ženám v podpaží. A žena ji musí zvednout nahoru, aby se k ní partner vešel. Co to znamená? Že nebudete cítit ruku pro změnu žena.
Syndrom karpálního tunelu
Všímáte si, že máte i přes den stále častěji strnulou ruku, ztuhlé zápěstí, ztrácíte cit a sílu? Pokud nejde o noční trápení během spánku a mileneckou ruku, pravděpodobně může jít o Syndrom karpálního tunelu. Tento syndrom patří mezi nejčastější onemocnění poškozující ruku a postihuje nejčastěji ženy! Vzniká při opakovaném přetěžováním ruky. Navzdory bolestem se často ale neumíme zbavit rutinní práce, která nám pocit mravenčení způsobuje, jako je práce s počítačem. Syndrom karpálního tunelu je onemocnění nervu a ztluštění šlach v ruce. Mezi typické příznaky patří bolesti ruky a "mravenčení" prstů ruky, které se může objevit přes den ale i v noci. A může vám začít často vše vypadávat z ruky, nemůžete si zapnout knoflík na kalhotách, zavázat tkaničky na botách. Při delším držení ruky nahoře, ale i spuštěných dolů můžete cítit nepřijmeme brnění. Jak si pomoci? Většinou se operaci nevyhnete. Je třeba odstranit ztluštělé šlachové obaly. Zákrok nevyžaduje hospitalizaci, provádí se ambulantně. Doporučuje se užívat vitamin B6, který zmírňuje zánětlivé procesy v nervové tkáni, snižuje vnímavost k bolesti a upravuje krevní oběh.