Mobilní telefon nepatří na noční stolek, ani do rukou malých dětí!

Nedaří se vám usnout? Převalujete se na posteli a nemůžete “zabrat”? Ráno vstáváte celí rozlámaní a cítíte, že vám chybí energie? A napadlo vás někdy, co děláte špatně? Je na vašem nočním stolku kytička voňavé levandule nebo tam bliká váš mobil?

1. Kolik denního světla a slunce si užijete?

Stále jste zavření uvnitř a slunce vidíte jen přes okno kanceláře? Ve vašem těle se pak produkuje více melatoninu, v důsledku čehož jste unavení. Buďte denně alespoň 30 minut na denním světle. Produkce hormonu se snižuje i když je zataženo, a to způsobuje únavu.

2. Jak vypadá váš pracovní stůl?

Abychom se neztratili v toku informací, náš mozek třídí podněty podle důležitosti. Čím více je musí zpracovat, tím je to únavnější. Proto si je třeba kolem sebe uklidit, zejména v práci.

3. Jak často se hýbete?

Přílišná fyzická aktivita unavuje, ale pokud jí je málo, působí to stejně! Pohyb je důležitý pro krevní oběh a látkovou přeměnu. Kdo se pravidelně věnuje sportu, je fit a má více energie. Světová zdravotnická organizace doporučuje hýbat se alespoň 30 minut 5-krát týdně.

4. Větráte pravidelně?

Oxid uhličitý, který vydechujeme jako konečný produkt látkové přeměny, se akumuluje v uzavřených či nevětraných místnostech. Pokud ho dýcháme příliš, způsobuje to únavu. Pomůže, pokud alespoň na 5 minut otevřete všechna okna a pořádně vyvětráte.

5. Kde máte mobil během spánku?

LED záření z mobilů, počítačů a televizorů ruší náš spánek a může být i důvodem, proč máme problém usnout. Hodinu předtím, než půjdete spát, vypněte všechna zařízení s LED zářením a dejte je co nejdále od vaší ložnice. Podle průzkumů má mobil vedle postele osm lidí z deseti. Používáme ho jako budík, komunikujeme na sociálních sítích, čteme si zprávy, kontrolujeme poštu, surfujeme na internetu. Odborníci varují před takzvaným efektem hyperostražitosti, který způsobuje narušení spánku. Kromě toho vám hrozí nespavost, bolesti hlavy, závratě a malátnost.

  • Na vině je světlo

Ostré světlo, které mobilní telefony vyzařují, stimuluje buňky v oční sítnici. Ty vysílají zprávy do mozku a informují tělo o tom, zda je noc či den. Na základě těchto zpráv mozek kontroluje uvolňování hormonu ospalosti - melatoninu a hormonu bdělosti - kortizolu.

  • Narušený biorytmus

Světlo z mobilu přesvědčí náš mozek o tom, že je den a naruší obvyklý biorytmus.Obrovský vliv na něj může mít dokonce i krátký pohled na zářící obrazovku telefonu. Stačí prý 0,12 sekundy, aby se biorytmus vychýlil od normálu. Dalším problémem je, že světlo, které mobily a tablety vyzařují, obsahuje velké množství modré barvy, která na lidský organismus působí stimulačně. Pokud jste dosud nemohli přijít na příčinu vaší nespavosti, tak tady ji máte. Řešení je jednoduché - mobil do ložnice nepatří!

Víte, že ...

Spousta dospělých dává malým dětem své telefony, aby se samy zabavily? A přitom jen málo z nich omezuje hraní maximálně na deset minut, ale dokonce někteří nechávají své malé děti hrát si s mobilem i dvě hodiny. Pokud pomineme tu informaci, že mobily jsou plné bakterií, tak je tu ještě fakt, že malé děti po takovém hraní jistě nemohou spokojeně usnout!

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články