Mobilní telefony ohrožují děti a způsobují neplodnost mužů
Domácnost, která pomáhá našim rukám, ale škodí životně důležitým orgánům. Ano, i tak by se dala nazvat moderní domácnost, kde kralují techničtí pomocníci. Musíme je mít, protože bez nich bychom neuvařili, neuskladnili, a ani nevyprali. Ale jsou i přístroje, které neustále u sebe mít nemusíme a přesto je nedáme z ruky.
Elektromagnetická pole sice ruší,
ale zásadně nás neohrožují, záření je škodlivější. Téměř každý zná únavu při delší práci na počítači, nebo sledování televize, kterou tak považujeme bez ohledu na program za "uspávadlo". Dlouhodobé působení těchto přístrojů velmi škodí zejména mládeži a starším lidem. Vyvolává problémy se zrakem, pohybovým aparátem či psychosomatické potíže. Také nelze zapomenout ani na problematiku mobilních telefonů a mikrovlnek, jejichž používání také přináší zdravotní rizika.
Elektrosmog kolem nás
Elektrosmog, čili elektromagnetické záření je shluk elektromagnetických frekvencí, které produkují elektrospotřebiče, vedení napětí, mobilní telefony, rádiové a mikrovlnné stanice. Každý druh elektřiny vyrábí elektrické, magnetické a elektromagnetické pole. Proto elektrosmog najdeme v domácnosti, kanceláři, na pracovištích, v autě, při vedení vysokého napětí atd. V každodenním životě jsou významné následující zdroje nepřirozeného elektrozáření: elektromagnetické vlny ve formě rádio vln, mobilní a přenosné telefony, bezdrátové lokální sítě (LAN), Bluetooth, dětský baby telefon, vysílačky, radary, rádio vlny - ultra krátké vlny, např. radio-, televizní či televizní signály, mikrovlny, jako mikrovlnná trouba či bezdrátový internet. Výzkumy ukázaly, že naše měkké tkáně toto záření pohlcují a přitom se naše buňky zahřívají. Týká se to téměř všech přístrojů, jako jsou např. počítače, monitory, televizory, mikrovlnné trouby, ale nejvíce a nejčastěji se mluví o mobilních telefonech.
Ohrožené zdraví
Elektromagnetické vlny se ve volném prostoru šíří rychlostí světla a mohou zapříčinit fyzickou nepohodu, poruchy spánku, alergie, srdeční a nervové poruchy, přecitlivělost na změny počasí, ale i rakovinu a genetické defekty. Nejcitlivější vliv elektrosmogu vnímají děti, které častým pláčem či narušeným spánkem avizují, že poněkud není v pořádku. Nejčastějšími příznaky elektrosenzibility jsou bolesti hlavy, píchání u srdce či hučení v uších. V současnosti jsme ve velkém obklopeni technikou, a přitom si neuvědomujeme, že tyto přístroje, které považujeme za své pomocníky, jsou zároveň našimi tichými nepřáteli a mohou ohrozit naše zdraví. Počítač se stal již nepostradatelnou součástí našeho života na pracovišti i v domácnosti. Současně je však jedním ze zdrojů negativní energie, která z něj vychází a jeho patogenní zóna často zasahuje silnou intenzitou záření. Děti s počítačem přicházejí do styku už od útlého věku a není tajemství, že o něj mají velký zájem a stráví s ním poměrně dlouhou dobu. Dětský organismus je však ve vývinu a jelikož jsou děti na uvedené záření citlivější, může být pro ně do budoucna značně nebezpečné.
Jak se chránit?
Před monitorem počítače by se nemělo sedět více než 4 hodiny denně a každou hodinu je třeba se od něj vzdálit alespoň na 10 minut, nejlépe do místnosti, ve které počítač není, nebo se jít nadýchat čerstvého vzduchu. Obrazovka počítače musí být absolutně matná, aby žádný odraz světla nerušil oči a v zorném poli nemá být žádný světelný zdroj, okno, lampa a v obrazovce se nesmí odrážet světelné zdroje. Mimo jiné by měl mít monitor kvalitní filtr s kapacitou 95% stínění.
Mobily a děti
O škodlivosti mobilních telefonů a elektromagnetického záření na živé organismy se už hodně napsalo i namluvilo, ale mobily se používají stále více a zahanbit se nedají ani menší děti. Podle mnoha odborníků jsou děti používající mobil ve zvýšené míře vystaveny bolestem hlavy, poruchám paměti a pozornosti, snížení mentálního a kognitivního výkonu, poruchám spánku či epilepsii. Ve věku 25 až 30 let lze u nich předpokládat výskyt nádorů mozku a sluchového nervu, později Alzheimerovu chorobu, deprese a další degenerativní poruchy centrálního nervového systému. Důvodem zvláštního ohrožení dětí je menší tloušťka lebeční kosti, jiné látkové poměry dětského mozku a z nich vyplývající větší vodivost a větších relativní poruchy mozku, jakož i slabší imunitní systém.
Existuje několik lékařských pravidel pro zacházení s mobilním telefonem,
podle nichž je např. třeba telefonovat co nejméně a co nejkratší dobu a více používat pevnou linku. Děti do 16 let by měly mít u sebe mobil pouze v krajním případě. Netelefonovat v autě, autobuse a vlaku, protože záření je tam vyšší. Při koupi mobilního telefonu je třeba dbát na co nejnižší hodnotu SAR a na externí anténu. Mobil by se neměl nosit v kapse kalhot, záření může snížit plodnost u mužů. Vysoké trvalé ozařování způsobují hlavně Wireless, LAN, resp. UMTS.